29. januára 2009

Slováci po prehre s Nórmi na konečnom 10. mieste

Hádzanári Slovenska neúspešne zakončili svoje účinkovanie na XXI. majstrovstvách sveta mužov v Chorvátsku (16. 1. - 1. 2. 2009). Vo štvrtkovom večernom zápase o konečné 9. miesto podľahli v ...

ZÁHREB 29. januára (WEBNOVINY) - Hádzanári Slovenska neúspešne zakončili svoje účinkovanie na XXI. majstrovstvách sveta mužov v Chorvátsku (16. 1. - 1. 2. 2009). Vo štvrtkovom večernom zápase o konečné 9. miesto podľahli v Záhrebe Nórsku 27:34 (14:18). Tretia prehra zverencov trénera Zoltána Heistera, ktorý napokon napriek avizovanému odstúpeniu z funkcie viedol mužstvo z lavičky, na šampionáte za sebou znamenala pri premiérovej účasti medzi svetovou elitou 10. priečku.

Slováci doplatili v piatom vzájomnom zápase s Nórmi, prvom na neutrálnej pôde, opäť na zlý úvod a množstvo technických chýb. V druhom polčase sa im takmer podarilo zmazať náskok súpera (20:22 v 40. min), ale Nóri im potom opäť gólovo odskočili a už nenašli v sebe dostatok morálnych i fyzických síl ani na zdramatizovanie duelu.
Severania ukázali kvalitnú hru v obrane i útoku a mali aj viac vôle po víťazstve, ktoré sa im napokon po tretí raz v histórii aj podarilo dosiahnuť (bilancia so SR 3 - 0 - 2).

Výsledky - štvrtok - zápasy o konečné umiestnenie MS 2009 (Záhreb):

o 9. miesto:
Slovensko - Nórsko 27:34 (14:18)
Zostavy a góly:
Slovensko: R. Štochl, Paul - Petro, Kopčo, Antl 4/2, T. Straňovský, M. Straňovský 2, T. Urban 2, D. Valo 5, Kukučka 6/2, Cs. Szücs ml., F. Šulc ml. 5, Nižňan 2, Pekár 1
Nórsko: Erevik, Medhus - Jensen, Drange 1, Löke 3, Björnsen, Myrhol 7, Tvedten, Mamelund, Rambo 1, Kjelling 9/1, Samdahl 3/1, Skoglund 5, Spanne 5
Pok. hody: 6/4 - 3/2, vylúčení: 6 - 5, rozhodovali: Gubica a Miloševič (obaja Chorv.), 3000 divákov

Slováci už tradične nezačali dobre. V útoku kopili chybu na chybu a súper rýchlo viedol 3:1. V 5. min však mohli vyrovnať na 4:4, no o šancu sa vlastnými chybami pripravili. Nóri pokračovali v pestrej ofenzívnej hre, zaváhania protivníka trestali z kontier i úspešnými akciami na postavenú obranu. Ich náskok v 11. min narástol na 9:4, čo už nevydržal tréner Heister a zobral si oddychový čas. Vzápätí síce severania ešte zvýšili na 10:4, ale potom predsa len prišiel náznak zlepšenia a v 16. min hráči SR znížili na 8:11. Gólostroj pivota Myrhola, spojky Kjellinga a krídelníka Skoglunda (v I. polčase nastrieľali všetci traja po 5 gólov) však pokračoval, a tak v 23. min svietil na ukazovateli skóre najvyšší rozdiel v prospech Nórska (16:9). Slováci sa nevzdávali a do prestávky sa im podarilo dotiahnuť na 14:18, keď zároveň s klaksónom skóroval mladík T. Urban. Hneď po zmene strán to mohlo byť už len o dva góly, no Petro tutovku za stavu 15:18 nepremenil. Nóri potom opäť výraznejšie odskočili (22:16), v ďalších minútach sa však sériou vylúčení oň pripravili. V 40. min slovenské družstvo znížilo na 20:22, ale obrat sa mu nepodarilo zavŕšiť, keďže prišli dvojminútové tresty pre hráčov v bielych dresoch. Nóri početnú prevahu využili, získali upokojujúci náskok (25:20) a v zostávajúcom priebehu už vedenie a víťazstvo (34:27) z rúk nepustili.