07. októbra 2011

Slováci prehrali s Rusmi, ME 2012 budú bez nich

Výsledok piatkového zápasu v Žiline v B-skupine futbalovej kvalifikácie ME 2012: Slovensko - Rusko 0:1 (0:0)

Slovenskí futbaloví reprezentanti prehrali v piatkovom žilinskom stretnutí v B-skupine kvalifikácie s Ruskom 0:1 a definitívne prišli o šancu postúpiť na budúcoročný kontinentálny šampionát do Poľska a na Ukrajinu čo i len z baráže. Zverenci trénera Vladimíra Weissa st. už nemôžu skončiť v tabuľke na jednom z prvých dvoch miest. O víťazstve "zbornej" na štadióne pod Dubňom rozhodol v 71. min strelou zo strednej vzdialenosti Alan Dzagojev s prispením teču Jána Ďuricu. Rusi si týmto trojbodovým ziskom enormne zvýšili svoje vyhliadky dostať sa na ME 2012 priamo z prvej priečky, v utorok 11. októbra totiž privítajú v Moskve outsidera Andorru. Slováci v rovnakom termíne zabojujú aspoň o česť v Skopje proti domácim Macedónčanom, ktorým už tiež "o nič nepôjde."

Výsledok - piatok:
Slovensko - Rusko 0:1 (0:0)
Gól: 71. Dzagojev, ŽK: 52. Stoch, 83. Škrtel - 57. Zyrjanov, 60. Aňukov, rozhodovali: J. Eriksson - F. Nilsson, Klasenius (všetci Švéd.), 10 087 divákov
Slovensko: J. Mucha ml. - Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan - Karhan (86. Šebo) - Stoch, Kucka (73. Guédé), Hamšík, E. Jendrišek - Hološko (73. V. Weiss ml.)
Rusko: Malafejev - Aňukov, V. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov (90.+ A. Berezuckij) - Denisov - Dzagojev (90.+ Samedov), Zyrjanov, Širokov, Aršavin - Pavľučenko (87. Pogrebňak)

Rozhodlo nepremieňanie šancí, zhodli sa Škrtel a Stoch

Prvú príležitosť mal v 7. min Jendrišek, jeho pokus však v poslednom momente zblokoval V. Berezuckij. Následne Hubočanov prudký center boxoval Malafejev. Solídny úvod Slovákov zakončil v 11. min prudkou strelou Kucka, brankár hostí vyrazil jeho pokus s problémami na rohový kop. Potom už Rusi prevzali v prvom dejstve na dlhší čas iniciatívu, držali viac loptu na kopačkách, boli nebezpečnejší. V 12. min Žirkov vysunul Pavľučenka, ktorý obišiel aj Muchu, no z uhla nenamieril tak, ako chcel. Na konci úvodnej štvrťhodiny dala o sebe vedieť aj najväčšia hviezda ruského futbalu ostatných rokov Andrej Aršavin. Ofenzívny stredopoliar anglického Arsenalu však neposlal svoj tím do vedenia. V 18. min po Aršavinovom rohu predĺžil hlavou Ignaševič, ale Širokov nemal dostatok času ani pokoja na usmernenie lopty do siete domácich. Spomenutý záložník Zenitu Petrohrad o chvíľu vystrelil ľavačkou, bol z toho iba roh. O aktivite Ruska svedčalo po 20 minútach aj držanie lopty (63 % - 37 %) v prospech hostí. K veľkému sólu sa odhodlal v 24. min znova Aršavin, jeho individuálny prienik ratoval Mucha. Slováci potom predsa len trochu zdvihli hlavy a pokúsili sa ohroziť bránku súpera. Malafejev musel na zem po strele Stocha, kapitán slovenskej reprezentácie Hamšík mieril v 27. min ľavačkou nepresne. Špílmacher domáceho tímu Hamšík v 37. min uvoľnil Stocha, ale ten to mal na "dlhú" nohu zoči-voči vybiehajúcemu súperovmu brankárovi. Stoch v 43. min z ľavej strany pekne vyskúšal pozornosť Malafejeva, na druhej strane Dzagojev vystrašil Muchu.

Úvodnú šancu v druhom polčase mali futbalisti Slovenska, po akcii Hamšíka a pokuse Hološka však bol "iba" rohový kop. Aršavin odpovedal, Mucha vyrazil. V 65. min spálil tutovku Širokov po Dzagojevovej prihrávke. Aktivita ruských hráčov však napokon priniesla aj ovocie. V 71. min Žirkov prihral Dzagojevovi a ten strelou z 22 metrov pripravil gólovú radosť pre hosťujúci tím - 0:1. Pokus hráča CSKA Moskva nadvihol Ján Ďurica a lopta prešla ponad Muchu do siete. O dve minúty neskôr neplatil Pavľučenkov gól pre ofsajd, ale ani to "nenabudilo" Slovákov na zvýšenú aktivitu a úsilie o zvrat. V záverečných minútach bola hra rozkúskovaná a zverenci skúseného holandského trénera Dicka Advocaata si už nenechali vziať cenný triumf, ktorým sa tímu SR výsledkovo presne revanšovali za minuloročnú moskovskú septembrovú prehru.