Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. marca 2019

Slováci to s alkoholom preháňajú na Štefana viac ako na Nový rokViac ľudí intoxikovaných alkoholom skončí na slovenských urgentoch na sviatok svätého Štefana ako počas novoročných osláv. Poukázal na to Inštitút ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 23. marca (TASR) – Viac ľudí intoxikovaných alkoholom skončí na slovenských urgentoch na sviatok svätého Štefana ako počas novoročných osláv. Poukázal na to Inštitút zdravotnej politiky (IZP). Tvrdí, že počet intoxikácií alkoholom je o 12 percent vyšší práve na Druhý sviatok vianočný a noc po tomto sviatku ako na Silvestra. Analytici vychádzali z údajov z roku 2017 a z prvého januára 2018.


IZP sa pozrel na diagnózy, ako sú napríklad akútna intoxikácia, zvracanie, toxický účinok etanolu alebo aj samopoškodenie priotrávením sa alkoholom. "V roku 2017 sme zaznamenali napríklad 49.089 prípadov akútnej pankreatitídy, 107.474 prípadov chronickej pankreatitídy, 6182 prípadov alkoholovej choroby pečene, 2459 prípadov alkoholového zlyhávania pečene, ale aj 19 prípadov fetálneho alkoholového syndrómu," priblížili analytici.

Inštitút umožnil v piatok na sociálnej sieti užívateľom hlasovať o tom, či si myslia, že intoxikovaných je viac na Druhý sviatok vianočný alebo na Silvestra. Viac ľudí hlasovalo za druhú možnosť. Ako analytici uviedli, v štatistike sme rátali aj deň po oboch sviatkoch, a to z dôvodu, že v oboch prípadoch zvykne zábava trvať až do rána.

"Čo sa týka užívania alkoholu, niet pochýb, že vie byť spestrením večernej zábavy. Buďme však opatrní pri jeho užívaní, okrem možnej závislostí sa s jeho dlhodobou konzumáciou spájajú aj viacerú zdravotné riziká," uzavrel IZP.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Exprezident Brazílie Temer obvinený z korupcie počas vypočúvania mlčal
<< predchádzajúci článok
Pri požiari bytu v Trebišove prišlo o život dieťa

Slováci to s alkoholom preháňajú na Štefana viac ako na Nový rok - diskusné fórum čitateľov