09. mája 2010

Slováci v Aténach v karate strieborní a bronzoví

Tagy: karate

Slovenskí reprezentanti v karate si vybojovali na 45. majstrovstvách Európy EKF (European Karate Federation), ktoré sa od piatka do nedele uskutočnili za účasti 475 pretekárov zo 40 ...

karate Foto: Ilustračná SITA/APATÉNY 9. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí reprezentanti v karate si vybojovali na 45. majstrovstvách Európy EKF (European Karate Federation), ktoré sa od piatka do nedele uskutočnili za účasti 475 pretekárov zo 40 krajín v Aténach, dve medaily (bilancia: 0 - 1 - 1). V gréckej metropole sa o strieborný kov postarala Monika Višňovská v športovom zápase kumite v kategórii do 50 kg, bronz pridala Barbora Bosnyáková v súbornom cvičení kata jednotlivkýň. Výprava SR sa tak ani z tohtoročného kontinentálneho šampionátu nevráti domov bez medaily, čo sa krajine spod Tatier dosiaľ stalo iba raz - v roku 2005 v španielskom Tenerife. Slováci majú aktuálne už 29 medailí z majstrovstiev Európy v novodobej ére samostatnosti od roku 1994 (bilancia: 6 - 8 - 15).

"V Aténach chýbala pre zranenie ramena naša najúspešnejšia karatistka ostatných rokov Eva Tulejová-Medveďová. Napriek tomu sme nechceli porušiť tradíciu a opätovne vystúpiť na medailové stupne, čo sa nám aj podarilo. Slovensko získalo dva kovy, čo určite nie je dôvod na nespokojnosť. Hoci tentoraz chýba v našej zbierke zlato, ktoré Višňovskej iba tesne ušlo, možno aj vďaka domácemu prostrediu Grékov. Na to sa však nechceme vyhovárať, také je karate. Príjemne všetkých prekvapila Bosnyáková. Medailová zbierka mohla byť aj bohatšia, na nepopulárnom štvrtom mieste skončilo družstvo žien v kumite i Semaníková v športovom zápase do 55 kg. Niektorým tohtoročný šampionát vyšiel lepšie, iným sa zasa nedarilo úplne podľa predstáv," uviedol v nedeľu popoludní pre agentúru SITA generálny sekretár Slovenského zväzu karate (SZK) Leopold Roman.

Pre 30-ročnú členku klubu Kachi Nitra Moniku Višňovskú je aténske striebro už štvrtou medailou z majstrovstiev Európy (jej doterajšia bilancia: 1 - 2 - 1). Zlato získala na ME 2006 v nórskom Stavangeri, druhé miesto o rok neskôr v Bratislave (v oboch prípadoch v kategórii do 53 kg) a v zbierke má aj bronz z Bratislavy 2007 ako členka slovenského družstva v kumite. V Aténach zdolala v sobotu Višňovská v 1. kole Jefremovovú z Macedónska 1:0, potom si hladko poradila so Švédkou Jaikinovou 5:0, v 3. kole zvládla náročný duel s Taliankou Mischiattovou (1:0 po predĺžení) a v semifinále zdolala "na zástavky" aj Francúzku Aquilinovú 3:1. V rozhodujúcom dueli o zlato s domácou Eudosiou Kosmidouovou prehrala vylúčením po rozhodcovských napomenutiach, hoci tesne pred koncom súboja ešte viedla 4:3.

Dvadsaťdvaročná členka ŠŠK Tupolevova Bratislava Barbora Bosnyáková dosiahla ziskom bronzu v Aténach najväčší úspech v jej doterajšej kariére. V súbornom cvičení kata má Slovensko v ére samostatnosti zo spomenutých 29 medailí v zbierke iba päť kovov. Po Marcele Remiášovej (získala zlato v Helsinkách 1995, Paríži 1996 a bronz v Brémach 2003) a Kristíne Grmanovej (striebro v Tallinne 2008) je Bosnyáková iba treťou ženou, ktorej sa na ME podarilo vystúpiť v súbornom cvičení na medailové stupne. Muži zatiaľ v kata čakajú na vzácny kov. V Aténach zdolala už v piatok Bosnyáková v 1. kole Dolphinovú z Írska 5:0, potom však nestačila na favorizovanú Senjugovú 1:4. Táto Chorvátka však potiahla Slovenku do repasáže, v ktorej už karatistka SR nezaváhala. Bosnyáková zvíťazila nad Estónkou Mottusovou 5:0, následne si tesne poradila s Akarsuovou z Turecka 3:2 a v boji o bronz ju nezastavila ani svetová šampiónka z roku 2006 v Tampere Sara Battagliová z Talianska, nad ktorou zvíťazila tiež tesne 3:2. "Tohtoročný šampionát v Aténach bol pre mňa prvou seniorskou súťažou, v ktorej som v kata reprezentovala medzi jednotlivkyňami. Preto som šťastná, že som mohla pri premiére vystúpiť hneď i na stupne pre víťazky. Na konte mám aj titul akademickej vicemajsterky sveta, obe tieto ocenenia pre mňa veľa znamenajú. Som rada, že som v Aténach výsledkovo zvládla aj posledné dva zápasy, ktoré sa skončili 3:2 v môj prospech. Najviac som sa bála toho záverečného súboja s Battagliovou, našťastie to vyšlo,“ poznamenala šťastná Barbora Bosnyáková.