15. novembra 2014

Slováci vyhrali s Macedónskom 2:0. Góly dali Kucka a Nemec

Radosť Slovákov po strelení gólu na 2:0, vľavo strelec gólu Adam Nemec a vpravo Vladimír Weiss, vo futbalovom zápase 4. kola kvalifikácie C-skupiny na EURO 2016 medzi Macedónskom a Slovenskom 15. novembra 2014 v macedónskom Skopje. Foto: TASR
Skopje 15. novembra (TASR) - Slovenskí futbalisti zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom zápase EURO 2016 v Skopje nad reprezentáciou domáceho Macedónska 2:0. Skóre stretnutia otvoril v 25. minúte Juraj Kucka, v 38. minúte spečatil triumf hostí Adam Nemec.

Zverenci trénera Jána Kozáka potvrdili post lídra C-skupiny, ktorej kraľujú s plným počtom 12 bodov zo štyroch zápasov. Po predchádzajúcich triumfoch na Ukrajine (1:0), doma so Španielskom (2:1) a v Bielorusku (3:1) tak opäť zabodovali naplno a sú na skvelej ceste postúpiť na finálový turnaj do Francúzska. Dvojica Španielsko - Ukrajina na nich dobiedza s 9 bodmi na konte, ďalšie tímy už prakticky stratili šancu bojovať o postup.

Úspešný rok Slováci uzavrú v utorok 18. novembra v prípravnom zápase v Žiline s Fínskom (17.00 h). Kvalifikačné boje v roku 2015 začnú 27. marca v Žiline s jednobodovým outsiderom z Luxemburska.

kvalifikácia EURO 2016, C-skupina:

Skopje

Macedónsko - SR 0:2 (0:2)

Góly: 25. Kucka, 38. Nemec. Rozhodoval: Proença (Port.), ŽK: Kostovski - Škrtel.

zostavy a striedania:

Macedónsko: Pačovski - Ristovski, Šikov, Mojsov, Alioski - Ademi, Demiri (74. Babunski) - Abdurahimi, Stojkov (46. Kostovski), Trajkovski - Velkoski (70. Ivanovski)

SR: Kozáčik - Pekarík (46. Švento), Škrtel, Ďurica, Hubočan - Pečovský, Kucka (55. Kiss) - Weiss (78. Ďuriš), Hamšík, Stoch - Nemec

Po úvodnom zoznámení ako prví pohrozili Slováci, v 6. minúte nebezpečne z pravej strany vystrelil Hamšík, no krížna strela minula priestor domácej brány. Hralo sa pomerne tvrdo, domácim sa darilo do trochu nervózne pôsobiacej obrany hostí podnikať rýchle brejky.

V 10. minúte sa rýchlo za sebou dostali k nebezpečnejšiemu zakončeniu Velikoski a Abdurahimi, ale ani raz Kozáčik nemusel zasiahnuť. V 23. minúte už ale robinsonádou vytiahol na roh štipľavý pokus Velikoskeho.

Zdalo sa, že hostia budú mať starosti, ale v 25. minúte rozohrali v okolí domáceho pokutového územia peknú kombináciu, loptu dostal na pravo v šestnástke Weiss a po peknej kľučke jeho krížnu strelu doklepol na zadnej tyči do siete Kucka. Macedónci boli stále ostrí v osobných súbojoch, hrýzli, a skúšali využívať každú chybu v slovenskej rozohrávke.

Slováci, hnaní zaplneným sektorom fanúšikov hostí, ich ale umne držali na dištanc. A následne gólovo udreli druhýkrát v 38. minúte, keď Hamšík na ľavom krídle skvele vysunul Stocha, ktorý po šprinte nacentroval loptu do stredu šestnástky. V nej po hrubej chybe obrancu prepadla lopta k úplne voľnému Nemcovi, ktorý rutinérsky k ľavej tyčke zvýšil náskok hostí.

Macedónci skúsili odpovedať, Trajkovski trafil v 41. minúte z priameho kopu brvno Kozáčikovej brány, ale skóre sa už do polčasu nezmenilo. Hoci tesne pred polčasovým hvizdom po ďalšom tvrdom priamom kope domácich Kozáčikovi vypadla lopta, Škrtel ju upratal na roh.

Kouč hostí vymenil po prestávke zdravotne indisponovaného Pekaríka, ktorého miesto zaujal Švento. Domáci taktiež urobili jednu zmenu v zostave a vrhli všetky sily do útoku s cieľom pokúsiť sa ešte zdramatizovať vývoj. Z brejkov sa tým pádom otváral priestor pre ich súpera. V 52. minúte mohol Stoch definitívne rozhodnúť, vyprášil však iba Pačovského rukavice.

Smutným hrdinom večera bol špílmacher domáceho tímu Trajkovski, ktorý v 66. minúte z priameho kopu znova opečiatkoval brvno Kozáčikovej brány. O tri minúty neskôr jeho tvrdú strelu vyrazil slovenský gólman pred seba a Hubočan ju pred nabiehajúcimi hráčmi súpera odkopol do bezpečia.

Slovákov stál zápas veľa síl, po zmene strán už neboli na lopte natoľko aktívni a dominantní. Tieto úseky hry patrili Macedóncom, no ofenzíva nebola v sobotu večer ich silnou stránkou.

S nakopávanými loptami si Škrtel a spol. poradili, na druhej strane mohol Kiss v 80. minúte zatĺcť tretí klinec, ale jeho krížna strela minula zadnú žrď. Záverečný tlak Macedónska vyznel jalovo a Slováci si udržali cenné víťazstvo, po ktorom sa priblížili k vysnívanému postupu na šampionát.