13. mája 2009

Slovan porazil Nitru

Prvú gólovú šancu si vypracovali aktívnejší domáci v 12. min. Obžera pekne vysunul Meszároša, no jeho strela z vnútra pokutového územia len tesne minula pravú žrď Hroššovej bránky. Dvojica ...

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) - Prvú gólovú šancu si vypracovali aktívnejší domáci v 12. min. Obžera pekne vysunul Meszároša, no jeho strela z vnútra pokutového územia len tesne minula pravú žrď Hroššovej bránky. Dvojica Obžera - Meszároš si zopakovala spoluprácu v 14. min. Prvý menovaný centroval a domáci útočník poslal loptu hlavou len do náruče pripraveného hosťujúceho gólmana. Vedúci gól strelil Slovan v 18. min. Černák poslal center z pravej strany presne na hlavu Samuela Slováka a ten z troch metrov otvoril skóre duelu - 1:0. Už o minútu neskôr domáci rozohrali rýchlu kombinačnú akciu, tentoraz z ľavej strany. Aktívny Obžera posunul loptu rozbehnutému Halenárovi a ten rozvlnil sieť za hosťujúcim brankárom druhýkrát - 2:0. Nitrania odpovedali v 27. min, keď sa prudkou umiestnenou strelou k žrdi presadil Glenda a znížil na rozdiel jediného gólu. V 30. min mal prácu opäť brankár Nitry Hroššo. Halenárovu strelu, ktorú tečovala hosťujúca obrana, však dokázal s námahou udržať vo svojej náruči. Halenár mal šancu aj v 33. min, no pozorný Hroššo vykopol jeho strelu z hranice malého vápna na rohový kop. Následnú hlavičku Dobrotku zneškodnil najlepší hráč hostí - brankár Hroššo. Prvý polčas uzavrela akcia Slováka, ktorý sa na malom priestore dokázal šikovne zbaviť dvoch protihráčov, ale jeho gólovú radosť zmaril obetavý zákrok nitrianskeho gólmana.

Druhé dejstvo začali aktívnejšie opäť domáci hráči, ktorí hrozili najmä rýchlymi akciami po pravej strane, kde Obžeru nahradil rýchlonohý Angelovič. V 64. min po rohovom kope Jána Kozáka hlavičkoval nebezpečne Jozef Valachovič, no Hroššo bol opäť pozorný. Domáci v druhom polčase pod vidinou zisku majstrovského titulu kontrolovali vývoj na ihrisku umnou hrou, presadzovali sa v osobných súbojoch a Nitranov k ničomu nepustili. V 78. min mohol víťazstvo domácich poistiť Peter Petráš, ale po Kozákovom centri opečiatkoval hlavou brvno hosťujúcej bránky. V 82. min po zlyhaní ofsajdovej pasce sa sám na brankára rútil špílmacher domácich Kozák, ale miesto strely či kľučky volil zbytočnú prihrávku na Dobrotku, ktorý loptu nespracoval a tá skončila v Hroššovych rukaviciach. Definitívnou bodkou za zápasom bola technická strela Kozáka v nadstavenom čase, ktorou stanovil skóre na 3:1. Slovan si zaknihoval do tabuľky tri body.
Slovan Bratislava - FC Nitra 3:1 (2:1)

18. S. Slovák, 19. Halenár, 90.+ J. Kozák - 27. Glenda, ŽK: 59. Valachovič (Slovan), rozhodovali: Horváth - Palušák, Chládek, 4217 divákov

Slovan: Bičík - Dobrotka, Valachovič, Hanek, P. Petráš - Obžera (46. S. Angelovič), J. Kozák, Černák, S. Slovák - Halenár (89. Botelho Gaúcho), Ľ. Meszároš (63. Masaryk)
Nitra: Hroššo - Glenda, M. Šťastný, Martin Tóth, Racko (81. Rák) - Barčík, Šimončič, I. Hodúr, Ľ. Kolár (56. Ďatko), Štajer - Šimonek (58. Mikuš)

Dukla Banská Bystrica - FC ViOn Zlaté Moravce 2:1 (1:0)

Futbalisti ViOn-u neprišli do Banskej Bystrice s obrannou taktikou. Od úvodných minút sa snažili útočiť a po ľavej strane sa dostávali do slušných príležitostí. V 13. min mieril spoza šestnástky Lalák tesne vedľa. O päť minút neskôr Tomko poslal loptu do stredu pokutového územia Hözlovi, ktorý bol tiesnený obrancom Dukly a v páde prestrelil odkrytú časť bránky domácich. Domácim vyšla jediná pekná prvopolčasová akcia, keď v 23. min Uškovič ideálne poslal loptu do šestnástky Gajdošovi. Brankár Bolek vybehol, no Gajdoš nezakončil, našiel pri vzdialenejšej žrdi nabiehajúceho Pančíka, ktorý loptu poslal do bránky - 1:0. Po inkasovanom góle patrilo niekoľko minút Bystričanom, no hostia postupne opäť prevzali iniciatívu a Dukla sa iba bránila. V 40. min prenikol do šestnástky Kuračka, z čistej pozície však nezakončil, pretože ho od lopty odstavil Poljovka, podľa rozhodcu Michliana dovoleným spôsobom.

Nástup do druhého polčasu vyšiel domácim, keď sa najprv po Gajdošovej hlavičke nepresadil pred Bolekom Hučko a o minútu neskôr po prihrávke M. Pančíka nepochodil ani Uškovič. Ten sa dostal do šance aj v 63. min, tentoraz mu poslal loptu ideálne Gajdoš, no útočník Dukly nenašiel recept na Boleka. Hostia pohrozili až po 80. minútach hry, keď najprv Kuračkov roh Peter Farkaš hlavou neusmernil medzi žrde a potom sa zaskvel domáci gólman pri strele Tomáška. Dukla začala byť viac kombinačná, otváral sa jej priestor, čo využil Brašeň. Ten poslal loptu do šestnástky, kde aktívny Uškovič pohodlne zvyšoval na 2:0. ViOn v nadstavenom čase už iba znížil, keď sa po Tomáškovej prihrávke zľava pri bližšej žrdi presadil Salomon Wisdom.

23. M. Pančík, 89. Uškovič - 90.+ Salomon Wisdom, ŽK: 43. M. Pančík - 27. Rób. Tomko, rozhodovali: Michlian - T. Somoláni, Brendza, 1168 divákov

B. Bystrica: Boroš - Klučiar (89. Adámik), Jarabica, Debnár, Kotrys - M. Pančík, Vajda (64. Bruško), Poljovka, Hučko - V. Gajdoš (84. Brašeň), Uškovič
Zl. Moravce: Bolek - Pavlenda, Peter Farkaš, Pavol Majerník, Candrák - Hözl - Ondrejka (64. Tomášek), Náther, Lalák (58. Salomon Wisdom), Kuračka - Rób. Tomko (77. T. Bartoš)

Spartak Trnava - Tatran Prešov 0:3 (0:1)

Ligový duel v Trnave tretieho mužstva tabuľky s desiatym ľúbivý futbal nepriniesol. Priebeh prvopolčasového dejstva poloprázdne tribúny príliš nenadchol. Zápas nemal povestnú corgoňligovú šťavu, hra sa odvíjala zväčša v prehustenom strede poľa, chýbali premyslené akcie a vzruchu medzi pred oboma bránkami bolo málo. Za zmienku stoja len pokusy Kožucha, ktorý v 3. min z hranice šestnástky trafil vybiehajúceho gólmana Baláža. Až v 12. min roztlieskala dlane fanúšikov pohotová strela Kopúnka spoza šestnástky, ani tá sa však gólom neskončila. Po polhodine hry sa mohli tešiť z presného zásahu domáce tribúny. Devátý prenikol za obranu Tatrana, ale jeho slabú prízemnú strelu po ceste do siete zastavila ľavá žrď. V 33. min opäť Devátý preukázal rýchlosť s loptou, obohral Šťastného, rútil sa na gólmana Prešova, ktorý však včasným vybehnutím zachránil. Prešovčania mali po brejkových výpadoch do trnavského pokutového územia iba náznak šancí, ktoré zostali bez využitia. V závere prvého dejstva hostia všetko pokazené napravili, na rýchly únik sa odhodlal Vršajevič, toho pred šestnástkou hrubým faulom zozadu zastavil Hruška, za čo mu hlavný arbiter Smolák udelil červenú kartu. Následný priamy kop znamenal jedinú prvopolčasovú strelu medzi tri žrde a zároveň aj úvodný gól merania síl. Loptu si postavil Piter-Bučko a jeho nemastná-neslaná strela prenikla za chrbát brankára Hrdinu - 0:1.

Obraz hry sa po zmene strán príliš nezmenil. V 49. min sa naskytla šanca Trnavčanom vyrovnať. Center Ďuriša prešiel až k Procházkovi, ktorý prešiel obrancu Farbáka, od ktorého sa lopta odrazila k nekrytému Hanzelovi, no ten prestrelil. V 54. min Doležajova prudká hlavička minula cieľ. V 54. min sa opäť preukázala bojovnosť Prešovčanov, keď Čertík po rýchlom útoku využil nekoncentrovanosť trnavskej obrany a poľahky prehodil vybiehajúceho Rybánskeho - 0:2. V 58. min mohli Prešovčania opäť domácich potrestať, keď Poliaček z päťky trafil iba brvno. V 69. min striedajúci Filipovič z vyloženej šance z troch krokov nedokázal loptu zasunúť do siete hostí. V 71. min Došekovu strelu reflexívne vyrazil dobre chytajúci gólman Prešova. Zúfalé útočné snaženie Spartaka bolo v záverečnej fáze bez myšlienky. V 85. min kapitán Prešova Belejík kopol na zemi Ľubomíra Hanzela, za čo bol odmenený červenou kartou. Klinec do trnavskej rakvy v tomto zápase zatĺkol v nadstavenom časom Katona, ktorý upravil na konečných 3:0 pre hostí. Prešovčania týmto vyučili Spartak z efektivity.

45.+ Piter-Bučko, 54. Čertík, 90.+ P. Katona, ŽK: 41. Kopúnek, 74. Filipovič - 9. M. Baran, 23. Piter-Bučko, ČK: 45. M. Hruška (Trnava) za faul, 85. Belejík (Prešov) za kopnutie súpera bez lopty, rozhodovali: Smolák - Csabay, Košecký, 2348 divákov

Trnava: M. Hrdina (45. Rybánsky) - Lukáš Došek (64. I. Súkenník), T. Hanzel, Doležaj, Ľ. Hanzel - Devátý, P. Ďuriš, Kopúnek, R. Procházka, M. Hruška - Kožuch (62. Filipovič)
Prešov: J. Baláž - Papaj, Piter-Bučko, Farbák, M. Ščasný - Čertík (80. Drakul), Šafranko, M. Poliaček (87. M. Pekár), M. Baran, Vršajevič (64. P. Katona) - Belejík

MFK Košice - MŠK Žilina 3:0 (1:0)

Žilinčania v Košiciach potvrdili, že hrajú v kŕči, ukázalo sa to najmä pri zakončovaní. Hneď na úvod sa hosťujúci Jež dostal k dvom veľmi sľubným streleckým pokusom, no ani v jednom prípade netrafil bránku. Naopak v 12. min Milinkovič zahrával z pravej strany priamy kop, nabehol si naň Cicman a perfektnou hlavičkou otvoril skóre - 1:0. V ďalšom priebehu mali síce Žilinčania opticky viac z hry, dostávali sa i ku koncovke, ale šance postupne zahadzovali. Karoglanovu strelu z hranice päťky Putnocký chytil a ďalšia jeho hlavička išla len do rúk košického brankára. Košičania hrozili najmä po rýchlych brejkoch, no chýbala im finálna prihrávka a presnejšie zakončenie. V nadstavenom čase sa do vyloženej šance dostal Žilinčan Lietava, ale jeho dobrú strelu Putnocký vyrazil na roh. Po zmene strán najprv Piaček vo vyloženej pozícii z dvoch krokov nepochopiteľne mieril vedľa košickej bránky a po hodine hry sa opäť Lietava dostal do ďalšej príležitosti, no Cicman v poslednej chvíli blokoval strelu. Zahodené šance sa Žilinčanom vypomstili. V 68. min využil domáci Kuzma dieru v žilinskej obrane, z vlastnej polovice išiel sám na Perniša, neulakomil sa na zakončenie, ale našiel Škutku, ktorý do prázdnej bránky zvýšil na 2:0. Ďalšiu šancu mal domáci Viazanko už o dve minúty, no jeho strelu Perniš vyrazil na roh. Žilinský gólman ukázal svoje majstrovstvo v 77. min, keď zázračne vytlačil Škutkovu strelu na roh. V 84. min stopér Žiliny Šourek zaváhal pri odkope, k lopte sa dostal Milinkovič a chladnokrvne medzi nohy hosťujúceho gólmana upravil už na 3:0. V záverečných minútach stretnutia si košická omladina dovolila i exhibičné kúsky, za čo sa jej ušiel zaslúžený potlesk.

12. R. Cicman, 68. Škutka, 84. Milinkovič, ŽK: 45.+ Koristek, 87. Zd. Štrba, 90.+ Lietava (všetci Žilina), rozhodovali: Hriňák - Sluk, Mókoš, 920 divákov

Košice: Putnocký - Kišš, Bašista, R. Cicman, Juhar - Dobias - Viazanko, K. Kuzma, N. Matič (62. Hovančík), Milinkovič (85. Serečin) - J. Novák (66. Škutka)
Žilina: D. Perniš - Ľ. Guldan, Šourek, J. Piaček, Leitner - Rilke, Zd. Štrba, Jež (53. Poliaček), Tesák (32. Koristek, 79. Kopas) - Karoglan, Lietava