Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. decembra 2006

Slovanet očakáva rast mobilných sietí a VoIPPoskytovateľ telekomunikačných služieb Slovanet, a.s. očakáva v roku 2007 ďalší posun užívateľov smerom k využívaniu mobilnej siete. K tomuto trendu by mal podľa predpovede firmy prispieť aj ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) - Poskytovateľ telekomunikačných služieb Slovanet, a.s. očakáva v roku 2007 ďalší posun užívateľov smerom k využívaniu mobilnej siete. K tomuto trendu by mal podľa predpovede firmy prispieť aj celkový pokles cien vyvolaný príchodom tretieho operátora. Vo fixnej sieti bude pokračovať rast podielu telefonovania cez internet (VoIP) na úkor klasického hlasu. “Následkom oboch skutočností bude ďalší pokles tržieb dominantného operátora v prospech mobilných hráčov a čiastočne alternatívnych operátorov. Nezáujem Slovak Telekomu o spoluprácu s alternatívnymi operátormi na pevnej sieti spôsobí, že pokles počtu liniek bude trvalý jav aj v roku 2007,“ uvádza sa v sektorovom výhľade z dielne Slovanetu na budúci rok.

Slovanet ďalej očakáva, že pod novým vedením sa výraznejšie zmení spôsob práce Telekomunikačného úradu SR (TÚ). Aktivita regulátora by mohla prispieť aj k rozšíreniu možností výberu operátora v pevnej sieti. Medzi zatiaľ nevyriešené kľúčové kauzy firma zaradila uvoľnenie miestnych vedení Slovak Telekomu (ST) pre poskytovanie rýchlejšieho internetu, sprevádzkovanie prenositeľnosti čísla, alebo neprimeranú výšku prepojovacích poplatkov medzi telefónnou sieťou ST a konkurentmi.

Výšku prepojovacích poplatkov v pevnej sieti pritom začiatkom decembra kritizoval aj odchádzajúci predseda TÚ Milan Luknár a úrad začal so Slovak Telekomom aj správne konanie s cieľom dané ceny zreálniť. Prenositeľnosť čísla v pevnej sieti sa dostala k slovu až koncom tohto roka, kedy ST podpísal dohodu s dvoma operátormi a s ďalšími štyrmi v tejto veci rokuje.

Výrazný rast predpovedá Slovanet trhu rýchleho internetu. “Prvýkrát k rastu prispejú aj optické technológie v podaní Orange a regionálnych operátorov. Naopak, niektoré menšie firmy spoliehajúce sa na bezlicenčnú bezdrôtovú technológiu môžu stratiť dych v boji so všeobecne rastúcimi rýchlosťami internetu aj pre domácnosti,“ uviedla firma v správe. Najväčšiu časť trhu si podľa predpovede alternatívneho operátora udrží skupina ST, pričom svoj podiel si zväčšia aj mobilní operátori. Firma však predpokladá, že v priebehu roka sa môže prejaviť kapacitná hranica mobilných širokopásmových technológií a reálne prenosové rýchlosti u oboch hráčov môžu poklesnúť.

Slovanet v budúcom roku očakáva aj pokračovanie konsolidácie trhu v segmente menších celoslovenských operátorov, ale aj regionálnych poskytovateľov internetu. Samotná firma bude podľa svojej správy “pokračovať vo svojej stratégii odklonu od využívania predražených veľkoobchodných služieb Slovak Telekomu smerom k vlastnej infraštruktúre“. Od štátu Slovanet očakáva, že by mal zverejniť znenie privatizačnej zmluvy ST a najmä definitívne zabezpečiť nezávislé financovanie regulátora.

Slovanet je najväčším alternatívnym poskytovateľom internetu a telefónnym operátorom pôsobiacim v oblasti firiem a domácností na Slovensku. Od jesene minulého roka má nového investora, ktorým je dodávateľ komplexných IT riešení pre finančné inštitúcie, štátny sektor a komerčné subjekty, firma Asseco Slovakia, a.s. Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Asseco Slovakia Jozefa Kleina vlastnia manažéri Slovanetu podľa zmluvy 49 % akcií spoločnosti a Asseco Slovakia získa 51-percentný balík. V spoločnosti Asseco Slovakia vlastní 55 % poľská firma Asseco Poland. Slovanet v tomto roku v rebríčku Technology Fast 50 spoločnosti Deloitte Central Europe, ktorý meria rast technologických firiem v strednej Európe, obsadil 31. miesto. Podľa predbežných hospodárskych výsledkov Slovanetu dosiahli tržby spoločnosti ku koncu tretieho štvrťroka takmer 394 mil. Sk.

SITA/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrela martinská herečka Gita Mazalová
<< predchádzajúci článok
Christina Aguilera poslala Diddymu darčekový balík

Slovanet očakáva rast mobilných sietí a VoIP - diskusné fórum čitateľov