28. marca 2009

Slovenskí futbalisti v príprave podľahli Anglicku

Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v sobotňajšom medzištátnom priateľskom stretnutí v Londýne s domácim Anglickom 0:4 (0:1). O presné zásahy favorizovaného Albiónu sa v takmer zaplnenom Wembley ...

LONDÝN 28. marca (WEBNOVINY) - Slovenská futbalová reprezentácia prehrala v sobotňajšom medzištátnom priateľskom stretnutí v Londýne s domácim Anglickom 0:4 (0:1). O presné zásahy favorizovaného Albiónu sa v takmer zaplnenom Wembley postarali v 70. a 92. min Rooney, v 7. min Heskey a osem minút pred koncom zápasu Lampard. Pre útočníka Manchestru United Rooneyho to boli presné zásahy v najcennejšom drese s poradovými číslami 20. a 21.

Angličania boli počas celého duelu lepším tímom a predovšetkým v úvodných 15 minútach si vytvorili obrovský tlak. Na strane hostí sa do najväčších príležitostí dostali Karhan, Vittek a Jendrišek, no domáci brankári James a Foster si udržali čisté konto. Pri svojej premiére v takmer posvätnom futbalovom stánku vo Wembley Slováci úplne nesklamali, no nedokázali prekročiť svoj tieň. Naopak, zverenci Taliana Fabia Capella potvrdili príslušnosť k svetovej extratriede a v treťom vzájomnom dueli so Slovákmi si pripísali tretie víťazstvo (predtým dvakrát 2:1).

Anglicko - Slovensko 4:0 (1:0)
Góly: 70. a 90.+ Rooney, 7. Heskey, 82. Lampard, ŽK: 78. Sapara (SR), rozhodoval: Alain Hamer (Lux.), 85 512 divákov

Favorizovaní Angličania začali aktívne - v 2. min hasil Pekarík pred nabiehajúcim Ashleym Colom a o minútu neskôr musel Marek Čech zblokovať nepríjemnú Rooneyho strelu. Albión dokázal svoju takmer absolútnu prevahu pretaviť vo vedúci gól už v 7. min. Po Rooneyho vysunutí nezastavil Valachovič prihrávku Gerrarda, Heskey predskočil Škrtela a aj so šťastím poslal loptu z dvoch metrov od pravej žrde Seneckého bránky do siete - 1:0. Už o ďalších niekoľko desiatok sekúnd mal ten istý hráč šancu na druhý presný zásah, ale po Rooneyho centri a odpútaní sa od Škrtela mieril hlavou nad. V nasledujúcich minútach sa Angličania akoby upokojili s jednogólovým vedením a na polovicu súpera sa dostali aj hostia. V 20. min Pekarík pekne našiel Šestáka, jeho strela z prvej však nenašla svoj cieľ. Na druhej strane neistý Škrtel ponúkol šancu Rooneymu, no dobre vybehol a včas odkopol loptu Senecký. V 23. min pekne „nasadil“ Johnson okolo Čecha, ktorý ho zastavil len za cenu faulu tesne pred pokutovým územím. O päť minút neskôr zasahoval Senecký po strele Lamparda, do bezpečia poslal loptu hlavou Pekarík. Po uplynutí pol hodiny hry vyslal Karhan prvú strelu Slovenska na brankára Jamesa, ten jeho pokus z hranice šestnástky vyrážal na rohový kop. Veľký závar vznikol pred Seneckým v 37. min, keď hosťujúci gólman dobre zasiahol proti strele Lennona aj následnej hlavičke Gerrarda. Slovenský tím mal veľkú šancu na vyrovnanie v 41. min. Po zaváhaní Upsona si loptu pekne prebral Vittek, no jeho pokus zvnútra šestnástky James reflexívne vyrazil. Na opačnej strane zamestnal Seneckého ešte pred koncom prvého dejstva Gerrard.

Začiatok druhého polčasu nepriniesol až taký drvivý domáci tlak, mužstvo trénera Capella však malo naďalej viac z hry. Do hry sa zapojil v domácom tábore rekordér David Beckham, v hosťujúcom drese znamenali oživenie príchody Hološka a Jendrišeka. V 52. min vyskúšal Seneckého pozornosť strelou z 20 metrov Rooney, brankár SR nemusel zasahovať. Na druhej strane si práve dvojica slovenských striedajúcich hráčov v 57. min vypracovala peknú šancu, ale Jendrišek po Hološkovej peknej prihrávke netrafil medzi tri žrde. Domáci dokázali v 62. min vsietiť druhý gól, ale Terryho dorážku po Crouchovej hlavičke rozhodcovia neuznali pre postavenie mimo hry. O štyri minúty neskôr, keď približne 2000 priaznivcov hostí prekričalo zvyšok tribún typickým Slovensko do toho!, sa vyznamenal pri Rooneyho šanci Senecký, následná dorážka Terryho šla tesne vedľa pravej žrde. Osemdesiat tri tisíc priaznivcov tímu z "kolísky futbalu" sa v 70. min predsa len dočkalo druhého presného zásahu. Dlhú prihrávku Lamparda zachytil Beckham, ponúkol svoj typický nadýchaný center a Rooney hlavou prekonal bezmocného Seneckého - 2:0. Krásnym štadiónom Wembley sa následne niesla jedna mexická vlna za druhou, diváci si užívali priaznivý vývoj skóre. V 80. min sa za obranou SR ocitol Rooney, no zachraňoval Zabavník. O dve minúty neskôr prešiel stredom slovenskej obrany úplne jednoducho Lampard a popri Seneckom zvýšil už na 3:0. Priamy kop Saparu v 88. min bez problémov zneškodnil Foster. Za najlepšieho hráča zápasu bol vyhlásený Wayne Rooney, ktorý v nadstavenom čase spečatil triumf svojho tímu na 4:0 a zaznamenal svoj druhý gól v stretnutí.