01. júna 2008

Slovenskí volejbalisti postúpili na ME 2009, s Čechmi prehrali 2:3

Slovenskí volejbaloví reprezentanti postúpili na budúcoročné majstrovstvé Európy do Turecka. Nič na tom nezmenila ani prehra v nedeľňajšom rozhodujúcom stretnutí kvalifikačnej A-skupiny v Plzni s ...

PLZEŇ 1. júna (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti postúpili na budúcoročné majstrovstvé Európy do Turecka. Nič na tom nezmenila ani prehra v nedeľňajšom rozhodujúcom stretnutí kvalifikačnej A-skupiny v Plzni s domácim Českom 2:3 (28, 14, -21, -30, -16). Zverencom talianskeho trénera Emanueleho Zaniniho totiž na istotu priamej miestenky na kontinentálny šampionát stačil zisk dvoch setov, čo sa Masnému a spol. podarilo hneď v úvodných dvoch dejstvách. Slováci zásluhou lepšieho pomeru setov obsadili v konečnej tabuľke A-skupiny 1. miesto práve pred Čechmi, ktorých čaká septembrová baráž. Pre Ukrajinu a Rumunsko, ktoré v šiestich dueloch nedokázalo získať ani jeden set, sa sen o účasti na ME rozplynul. Výsledky - nedeľa:Česko - Slovensko 3:2 (-28, -14, 21, 30, 16) 115 min, rozhodovali: Adler (Maď.) a Stankov (Bulh.), 1500 divákov Zostavy ČR: Škach, M. Novotný, Rak, Novák, Král, D. Konečný (libero Kryštof, Hudeček, Ticháček, Popelka, Baránek, Kotrch) SR: Masný, Kohút, Martin Sopko st., M. Nemec, Kmeť, L. Diviš st. (libero Pipa, Červeň, Zaťko, Bencz, Jakubov, Janúšek) O prvý slovenský bod v zápase sa postaral Martin Sopko st. a od tohto momentu boli hostia v zápase lepším tímom. V prvom sete stále viedli (8:4, 11:6, 16:12). V koncovke síce domáci zmazali ich päťbodový náskok, z 15:20 znížili na 20:21, ale prvý setbal mali za stavu 24:22 reprezentanti SR. Následne sa karta obrátila, Česi mali výhodu troch setbalov za sebou. Prišli však veľké chvíle Lukáša Diviša a jeho zásluhou Zaniniho zverenci premenili štvrtý setbal. Skvelý úvod v druhom sete (3:0) dal Masnému a spol. znova vietor do plachiet. Vynikajúcou hrou a nasadením ušli domácim na 16:9, ovládli palubovku a neskôr viedli už 23:13. V závere využili hneď druhý setbal a po vyhratom druhom sete sa kvalifikovali na budúcoročné ME v Turecku. Do tretieho setu už tréner Zanini poslal z lavičky Zaťka, Jakubova, Červeňa a Janúška, ktorí Čechom dlho vzdorovali. Zaujímavosťou štvrtého dejstva bolo, že v ňom na poste libera nahradil Martina Pipu Lukáš Diviš. Slováci vo štvrtom sete nevyužili dva mečbaly, Česi svoj štvrtý setbal áno a hral sa tajbrejk. V ňom domáci premenili prvý mečbal, keď predtým tri slovenské odvrátili. Prehra SR však nič nemení na fakte, že mužstvo okolo kapitána Michala Masného zaslúžene postúpilo na záverečný turnaj kontinentálneho šampionátu v roku 2009. Prvý nedeľňajší duel: Ukrajina - Rumunsko 3:0 (22, 23, 19) Konečná tabuľka kvalifikačnej A-skupiny: 1. Slovensko 6 5 1 17:5 11 2. Česko 6 5 1 16:6 11 3. Ukrajina 6 2 4 8:12 8 4. Rumunsko 6 0 6 0:18 6 SITA/SVF