05. júla 2013

Slovenskí volejbalisti v eurolige jasne zdolali Dánsko

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom druhom zápase na záverečnom turnaji základnej fázy Európskej ligy v Nitre, keď v piatok podvečer zdolali Dánov 3:1 (10, -19, 13, 13). ...

volejbal NITRA 5. júla (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom druhom zápase na záverečnom turnaji základnej fázy Európskej ligy v Nitre, keď v piatok podvečer zdolali Dánov 3:1 (10, -19, 13, 13).

S výnimkou druhého setu boli o triedu lepším tímom, tréneri dali šancu ukázať sa aj hráčom, ktorí sa doteraz často na ihrisko nedostali.

V prvom piatkovom zápase v Nitre zvíťazilo podľa očakávania Belgicko nad Rakúskom 3:0 a už tento výsledok definitívne rozhodol o tom, že Slovensko skončí v tabuľke druhé.

V sobotu o 19.00 h ukončia slovenskí volejbalisti svoje účinkovanie v tohtoročnej edícii EL v hale na Klokočine zápasom s Belgickom, ktoré vyhralo všetkých doterajších 11 zápasov.

Súpera dusili od začiatku

Slováci nastúpili v porovnaní so štvrtkovým zápasom proti Rakúsku s triom nových hráčov v základnej šestke (Javorčík, Michalovič a Hruška), ale vôbec to neovplyvnilo kvalitu ich hry.

S chuťou sa pustili do súpera a ten sa iba prizeral ich rýchlym akciám, po ktorých rýchlo narastalo skóre v prospech domácich. Už za stavu 6:1 pre slovenský tím si hosťujúci kormidelník zobral oddychový čas, ale rozbehnutí volejbalisti v modrých dresoch s dvojkrížom na trojvrší sa nenechali vykoľajiť.

Na technický oddychový čas išli už s deväťbodovým náskokom (12:3), o chvíľu to už bolo o desať bodov. Dáni nevedeli kam skôr skočiť. Konečný rezultát úvodného setu 21:10 reálne vystihuje dianie na ihrisku.

Hladké víťazstvo však Slovákov uspalo. Nezachytili úvod druhého dejstva. Akoby zabudli, že treba aj brániť, lopty po ich smečoch končili mimo ihriska, prestalo sa im dariť na podaní a výsledkom bol štvorbodový náskok outsidera (10:6).

Druhý polčas bol tesný

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. sa však stále nevedeli reštartovať. Za stavu 9:14 z ich pohľadu si kormidelník zobral už druhý time out a až potom začali jeho hráči bodovať. Finiš však prišiel neskoro a bola z toho najtesnejšia možná prehra 19:21 a vyrovnanie stavu na 1:1.

Dánom narástli krídla a na začiatku tretieho setu držali s favoritom krok. Postupne sa však začali presadzovať slovenskí reprezentanti.

Neistého Michaloviča vystriedal na poste univerzála Bencz a spolu so smečiarom Štefanom Chrtianskym ml. postupne „rozoberali“ dánsky tím. Domáci opäť hrali volejbal, ktorý roztlieskal hŕstku divákov na tribúne. Na ukončenie setu síce potrebovali štyri setbaly, nakoniec sa Dáni porazili sami, keď dali podanie do siete.

Slovenský lodivod opäť premiešal zostavu, na ihrisko prišiel namiesto Chrtianskeho ml. Paták, hneď na úvod sa chytil a domáci zbierali bodík po bodíku a budovali si náskok.

Predvádzali oku lahodiaci volejbal a potvrdzovali, že po rozpačitom vstupe do EL ich výkonnosť a kvalita výkonov rastú. Štvrtý set vyhrali 21:13, celý zápas 3:1 a potvrdili ním svoje druhé miesto v konečnej tabuľke.
Výsledok:
A-skupina: Slovensko - Dánsko 3:1 (10, -19, 13, 13)
81 min, rozhodovali: Miklošičová (Slovin.) a Flückiger (Švaj.), 200 divákov

Slovensko: Javorčík (5 bodov), Kašper (8), Michalovič (6), Štefan Chrtiansky ml. (9), Hruška (8), Zaťko (5), libero Hupka (Palgut /0/, Bencz /17/, Paták /4/)

Dánsko: Gade (4), Stenderup (0), Bitsch (6), Sorensen (10), Bonnesen (11), Christiansen (4), libero Mikelsons (Varming /1/, Mikelsons /0/)

Hlasy:
Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Rozdiel vo výkonnosti bol jasný. Keď sme trošku zapli, Dáni nemali šancu. Presvedčivé víťazstvá v troch setoch to potvrdzujú. Mohli sme si dovoliť šetriť niektorých hráčov, tento zámer nám celkom vyšiel. Peter Michalovič išiel z ihriska dole, pretože mal problémy s chrbtom. Dúfam, že nejde o nič vážne. Celkovo až na druhý set boli výkon aj predvedená hra v poriadku."

Peter Kašper (blokár SR): "Prvý set sme jasne vyhrali a zrejme sme si už mysleli, že sa to vyhrá samo. Urobili sme obrovské množstvo chýb v útoku, na podaní, prestali sme tlačiť na súpera. Bolo z našej strany veľmi zlé. Je mi ľúto, že sme sa ukázali aj v takomto svetle. Ostatné sety boli v našom podaní veľmi dobré, Verím, že sa z tej prehry poučíme."

Milan Javorčík (smečiar SR): "Tréner nám po druhom sete dôrazne dohovoril, že tak, ako sme ho zahrali, sa vyhrávať nedá a musíme sa vrátiť k svojej hre, nie sa prispôsobiť ich výkonu. Výsledky ďalších dvoch setov potvrdili, že sme si to zobrali k srdcu. Dokázali sme, že naša výkonnosť stúpa, začíname mať čoraz viac radosti z hry. Je škoda, že to prichádza až teraz, keď už je o všetkom rozhodnuté."