Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júna 2023

Smetisko a zvierací cintorín – po zničení priehrady Kachovka sa už následky ekocídy prejavili aj v Čiernom mori (foto)Čierne more pri juhoukrajinskej Odeskej oblasti sa mení na „smetisko a zvierací cintorín“. Ako referuje web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinskú pohraničnú stráž, vo vode v ...Zdieľať
russia_ukraine_war_animal_rescue_76131 676x451 10.6.2023 (SITA.sk) - Čierne more pri juhoukrajinskej Odeskej oblasti sa mení na „smetisko a zvierací cintorín“. Ako referuje web Kyiv Independent s odvolaním sa na ukrajinskú pohraničnú stráž, vo vode v dôsledku kolapsu Kachovskej priehrady na rieke Dnipro plávajú rôzne pozostatky domov, nábytok, ako aj míny a munícia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Podľa štátnej pohraničnej stráže nastal v dôsledku katastrofy aj masívny úhyn rýb. „Následky tejto ekocídy sú strašné,“ uviedla pohraničná stráž na Facebooku. Zároveň vyzvala obyvateľov, aby boli opatrní a pri náleze nebezpečných predmetov kontaktovali úrady.

Kyjev a Moskva sa obviňujú navzájom


Aj keď sa Kyjev a Moskva navzájom obviňujú zo zodpovednosti za zničenia priehrady, všetko nasvedčuje tomu, že ju v utorok skoro ráno vyhodili do vzduchu ruskí okupanti. Kachovská priehrada sa už od marca minulého roka nachádza na území okupovanom Ruskom.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) navyše vyhlásila, že zachytila konverzáciu medzi ruskými okupantmi, v ktorej priznávajú, že Kachovskú priehradu zničila ruská sabotážna skupina.

Evakuácia občanov pokračuje


V zaplavených južných oblastiach pokračuje evakuácia obyvateľov. Tú komplikuje neustále ruské ostreľovanie západného brehu rieky Dnipro. Podľa sobotňajších správ ukrajinského ministerstva vnútra dosiaľ v dôsledku záplav prišlo o život najmenej päť ľudí a ďalších 27 je považovaných za nezvestných.Zdroj: SITA.sk - Smetisko a zvierací cintorín – po zničení priehrady Kachovka sa už následky ekocídy prejavili aj v Čiernom mori (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajina vedie protiofenzívu a obranné akcie a všetci sú pozitívne naladení. Odkážte to Putinovi, vyhlásil Zelenskyj
<< predchádzajúci článok
Strana Modrí má za poradcov dvoch exministrov z čias Dzurindovej vlády