24hod.sk    Šport    Futbal

28. novembra 2005

Sneh a dážď Trnave neprekážali

20. kolo Corgoň ligy

Za nepriaznivých poveternostných podmienok, keď sa na všetkých trávnikoch museli usporiadatelia a hráči vyrovnať so snehovou nádielkou sprevádzanou dažďom, odohrali cez víkend kompletné zápasy 20. kola futbalovej Corgoň ligy. V šlágri kola Trnava potvrdila, že si chce udržať jesenný primát, v ceste za ním ju nezastavil ani Ružomberok. žalší z kandidátov na titul, bratislavská Artmedia, si poradila v Nitre s nováčikom. Púchov je opäť posledný, keď prehral so Žilinou. Z dna tabuľky sa odpútal práve Inter po remíze s Banskou Bystricou. Deľbou bodov sa skončilo aj považské derby Dubnica - Trenčín. (kp)

Spartak Trnava - MFK Ružomberok 2:1 (2:0)

Domáci si na ťažkom teréne a za sychravého počasia vytvorili pod reflektormi od úvodných minút prevahu, ktorú aj zužitkovali. Ich prvý gól strelil v 28. min po spolupráci Kriss - Gašparík talentovaný 21-ročný odchovanec Kopúnek. Dobre hrajúca dvojica Kopúnek - Kriss sa podpísala aj pod druhý úspech červeno-čiernych. To pred zmenou strán Kopúnek vystrelil a tečom Kriss usmernil loptu za chrbát Hajdúcha. Po obrátke, za trvalého dažďa, bola opäť hra v réžii spartakovcov. Hostia sa však snažili lepšou hrou znížiť, čo sa im aj z rýchleho brejku z ľavej strany podarilo. V 69. min obrana Spartaka neobsadila Božoka, ktorý poľahky polovysokou strelou znížil. Šanca Ružomberka z radu obrovských z pozície Ružomberka sa zrodila v 81. min, keď Sapara z päťky prestrelil a v 86. min zoči-voči Lipčákovi neuspel ani Žofčák.
Kamil Somorovský, Trnava

FAKTY ZO ZÁPASU
Góly: 28. Kopúnek, 43. Kriss - 69. Božok. Pred 5 112 divákmi rozhodoval Havrilla: ŽK: Kriss, Kopúnek - Sapara, Dvorník, Laurinc, Pospíšil.
TRNAVA: Lipčák - Kotula, Hrabal, Poljovka, ťvirik - P. žuriš, Ujlaky, Kopúnek, Michal Gašparík (73. Juhász) - Kriss, Kožuch (85. Filip).
RUŽOMBEROK: Hajdúch - Pospíšil, Dvorník, Laurinc, Kotrys - Žofčák, T. Sedlák (87. R. Urban), Sapara, Božok (90.+ L. Bakoš) - Jendrišek (87. Pilár), Nezmar.

Hlasy trénerov

Jozef Adamec, Trnava: „V prvom polčase sme boli pohyblivejší, aj preto sme strelili dva góly. Podľa mňa mal byť i pokutový kop. V druhej časti sme sa obávali kontaktného gólu.“
František Komňacký, Ružomberok: „Po prestávke sme sa snažili s výsledkom niečo urobiť, dali sme gól, no v závere sme nepremenili dve dobré príležitosti.“

FC Nitra - Artmedia Bratislava 0:2 (0:1)

Uzimení diváci sa nádejali, že ich zahreje futbal. Hoci to tak zo začiatku nevyzeralo, prišla 8. min a v nej žuricov ukážkový pas na Vaščáka, ktorý prenikol do šestnástky a po zasekávačke všetkým ukázal, ako sa rýchly brejk zakončuje - 0:1. Nitra sa nepoložila, skôr naopak. Farkaš sa najskôr zastreľoval, no jeho druhý pokus už musel kryť ťobej. Potom Hesekovi chýbali centimetre na Bubenkov gólový center. Bubenkova sľubná strela skončila tečovaná vedľa, Nitrania skúšali umne na klzkom teréne strieľať z diaľky. Tutovky Obžeru a Halenára zmaril Senecký, do šatní sa išlo za stavu 0:1. Druhé dejsto za prvým zaostávalo. Aktivitou zaujal šestnásťročný Stoh, ktorý vyrobil štandardku i sľubnú poríležitosť. Keď potom tréner Galád stiahol Heseka, domáci už toľko nehrýzli. Napokon jedinú strelu Artmedie v druhom polčase premenil Staňo na gól - 0:2. Päť minút pred koncom mohol Rák vrátiť Nitru do hry, zo šestky však hlavičkoval vedľa.
Michal Ivan, Nitra

Góly: 8. Vaščák, 74. Staňo. Pred
1 027 divákmi rozhodoval Olšiak, ŽK: Szórád - Halenár.
NITRA: Senecký - Kukol, Szórád, ťeman, žatko - Cabaj (36. Stoh) - Bubenko (79. Hrnčár), T. Kóňa,
M. Farkaš, Grajciar - A. Hesek (56. Rák)
ARTMEDIA: ťobej - P. Petráš, Burák, J. žurica, Tchuř (81. Urbánek) - Vaščák, Borbély, Fodrek, Obžera - Halenár (69. Kozák), Mikulič (56. Staňo).

Ivan Galád, Nitra: „Sme jediné mužstvo v našej lige, ktoré malo aktívnu bilanciu s Petržalkou. Snažili sme sa, ale aj tak sme podľahli.“
Vladimír Weiss, Artmedia: „Nitra hrala vo vysokom nasadení a s veľkou snahou otočiť zápas. Svojich chlapcov dnes musím pochváliť.“

Inter Bratislava - Dukla B. Bystrica 1:1 (0:1)

Väčšinu zápasu bol usilovnejší Inter. Vedenia sa mohol ujať už v 11. min, keď rozbehnutý Plichta urobil dobrú kľučku na vybehnuvšieho Zajaca, ale jeho strelu do prázdnej bránky vyrazil hlavou Veselý. Tesne pred odchodom do kabín paradoxne dal gól hostí dovtedy málo výrazný, ale pri ľavej žrdi bránky domácich dobre postavený Semeník. O zaslúžené vyrovnanie sa postaral spoľahlivý Kunzo. Ten ľavačkou premenil pokutový kop po tom, ako dvojica brániacich hráčov nezastavila Tomčáka, ale za cenu faulu to musel napokon urobiť jeden z nich - Páleník.
Góly: 72. R. Kunzo (z 11 m) - 45.+ Semeník, Pred 426 divákmi rozhodoval Micheľ, ŽK: Páleník, Semeník.
INTER BRATISLAVA: T. Košický - Šedivý, R. Kunzo, Petrán - V. Horváth (75. Tomášik), Paulík (37. Kaprálik), Hodek, Chalupka, Burza (52. P. Baláž) - Plichta, M. Tomčák.
BANSKÁ BYSTRICA: Zajac - Svintek, Páleník, Veselý, Kanda - Libič (78. Kožiak), Bažík, Pečovský, M. Pančík ml. - Semeník (64. Bukač), Hrbek (90.+ Gibala).
Karol Pátek

Karol Brezík, Inter: „Vzhľadom na terén a súčasnú formu oboch tímov to nebol zlý zápas. Hráči bojovali, snažili sa a dokázali, že majú perspektívu a oplatí sa s nimi pracovať.“
Jozef Prochotský, Banská Bystrica: „Zápas ukázal, že niektorí hráči budú mať čo robiť, aby sa pod vedením trénera Radolského udržali v kádri. Zdá sa mi, že máme viac bojovníkov ako futbalistov, takže našim hráčom zlý terén možno ani neprekážal.“

Matador Púchov - MŠK Žilina 0:1 (0:1)

Terén bol vhodný skôr pre ľadovú revue ako pre futbal. Od začiatku viac vyhovoval Žilinčanom. Tí síce v úvodnej štvrťhodine dopriali domácim niekoľko príležitostí, Bakoš však z priameho kopu Kuciaka neprekonal a o chvíľu na to Hloušek šancu na prečíslenie obrany premárnil. V 19. minúte Kuciak zle odhadol odskok lopty, ale Bakoš neprepasíroval loptu do bránky. To už začala Žilina na ihrisku dominovať a prišli aj šance. V 39. minúte sprava odcentroval Pekárik, púchovská obrana odvrátila loptu len k číhajúcemu Vršičovi, ktorý strelou z rohu šestnástky napol sieť.
(SITA, Púchov)
Gól: 39. Vršič. Pred 600 divákmi rozhodoval Mriglot, ŽK: Saláta, Hricko, Jambor - Čišovský, Krško, Vršič.
PÚCHOV: Valach - Hricko, Brisuda, Pavol Vavrík, Holčík (73. Patrik Mráz) - Hloušek (54. Demjan), Saláta, Prokeš, Jambor - Labun (84. Novisedlák) - M. Bakoš.
ŽILINA: Kuciak - Čišovský, B. Labant, Vomáčka, Krško - Pekárik, Jež (82. Doležaj), Štrba, Barčík (90. Belaník) - Straka, Vršič.

Pavel Vrba, Púchov: „Zápas bol viac bojovný ako krásny, terén bol na hranici regulárnosti. Bolo jasné, že kto dá gól, má veľkú šancu zvíťaziť. Vyhralo skúsenejšie a aj šťastnejšie mužstvo.“
Milan Nemec, Žilina: „Na ihrisku rozhodovala predovšetkým bojovnosť a snaha, futbalovú krásu nemohol nikto čakať. My sme dali gól a som rád, že to stačilo na odplatu za domácu prehru.“

ZTS Dubnica nad Váhom - AS Trenčín 1:1 (1:0)

Domáci síce nastúpili s odhodlaním dosiahnuť lepší výsledok ako v prvom vzájomnom zápase (1:1), ale na ťažkom teréne sa im to nepodarilo. Už v 2. min Bruško z diaľky preveril postreh brankára Hodála. Na to hostia odpovedali prudkou strelou Kubalu v 13. min do pravého horného rohu Pernišovej bránky, ale ten loptu bravúrne vyrazil na roh. V 21. min sa po chybe trenčianskej obrany, najmä Mičenca, k lopte dostal Kiška, ktorý prudkou strelou dostal strojárov do vedenia. Hostia mali viac z hry, kopali viacero rohových kopov. Po jednom z nich sa dostal k lopte Fabuš, ktorý ju posunul hlavou Mičencovi, a ten vyrovnal na konečných 1:1.
Bohuš Voleský, Dubnica nad Váhom
Góly: 20. Kiška - 72. Mičenec. Pred 600 divákmi rozhodoval Samotný, ŽK: R. Novák, Kopačka, Špendla - Končitík, Marek Seman.
DUBNICA NAD VÁHOM: D. Perniš - R. Novák, Špendla, Kopačka, Pleva - Grendel (65. M. Filo), Držík, Bruško, Tesák - Dovičovič (25. Ižvolt), Kiška.
TRENČÍN: Hodál - Pastva, Palša, Mičenec, Marek Seman - Velický - Končitík (58. Amrich), Kubala, Prekop - Fabuš, Kamenský (90. M. Rožník).

Peter Gergely, Dubnica nad Váhom: „Ťažký terén vyhovoval skôr hosťom, ich dôraznému a silovému poňatiu hry. Naša typická kombinačná hra sa na ňom produkovať nedala.“
Ladislav Hudec, Trenčín: „Verili sme, že aj napriek prehratému polčasu sa dokážeme s nepriaznivými okolnosťami vyrovnať. Mali sme šťastie, že súper nezvýšil na 2:0, všetko by bolo inak.“

Bude musieť zaplatiť do klubovej pokladnice

Rozhovorn s futbalistom Spartaka Trnava Kamilom Kopúnkom

Víťazstvo 2:1 nad druhým mužstvom tabuľky Ružomberkom ste odštartovali prvým gólom práve vy. Zbavilo to nervozity z dôležitého zápasu vás a spoluhráčov?
- Žiadnu nervozitu som nepociťoval, hrali sme v pohode. Najmä v prvom polčase sme súpera takmer do ničoho nepustili, v tom bol základ úspechu.
Na prvý gól vám prihrával Miroslav Kriss...
- S Mirom sa mi na ihrisku veľmi dobre spolupracuje. Buď mi prihrá na gól on, alebo ja jemu.
Prvý a vtedy víťazný gól svojho tímu ste strelili v prvom polčase aj v pohárovom zápase proti Košiciam. To zvyknete byť taký nažhavený hneď na začiatku zápasu?
- My sa ako celé mužstvo vždy snažíme rozhodnúť o víťazstve už v prvom polčase, streliť čo najviac gólov a podať dobrý výkon. To od nás, napokon, najmä doma čakajú aj tisícky verných divákov.
Aký bol po zápase tréner Jozef Adamec?
- Spokojný, tak ako my všetci.
V jesennej časti Corgoň ligy ste ako stredopoliar vsietili zatiaľ tri góly. Mali ste takú predstavu aj pred štartom súťaže?
- Môj plán bol aspoň päť gólov, dúfam, že sa mi podarí k nemu priblížiť v najbližšom zápase v Žiline.
Máte v Spartaku zaužívané, že za gól alebo uverejnenie v tlači pribudnú nejaké korunky do tímovej pokladnice?
- Za každý článok a fotografiu v novinách sa platí. Rád to dnes urobím.
V máji ste mali 21 rokov. Ako vás berú starší skúsenejší hráči, spomínaný Kriss či Jaroslav Hrabal alebo Vladimír Kožuch?
- Vychádzam s nimi veľmi dobre. Zobrali ma do partie, mám taký dobrý pocit, že ma berú ako rovnocenného hráča.
ťo je vašou silnou stránkou pri strieľaní gólov, ľavačka, pravačka, hra hlavou? V čom sa chcete zlepšiť?
- Najlepšia na góly je pravá noha. Myslím si, že mám aj dobrú kondíciu a silnú strelu, ale musím sa zlepšiť pri hlavičkovaní.
Sobotňajšie víťazstvo priblížilo vaše mužstvo ešte bližšie k cieľu, aby ste boli najlepším tímom
jesene. Boli po ňom aj menšie oslavy?
- Žiadne oslavy neboli, aj keď radosť áno. ťaká nás ešte posledný zápas jesene v Žiline. Až potom môžeme oslavovať.
V ostatnom domácom zápase ste Žilinu deklasovali výsledkom 4:1. Na aký si trúfate pod Dubňom v stredu?
- Pocestujeme jednoznačne s úmyslom bodovať. Budeme sa usilovať získať tri body, ale možno budeme spokojní aj s jedným.
V stredu sa končí jesenná časť ligy. Máte chuť hrať futbal ešte ďalej, alebo ste radi, že je už koniec?
- Vzhľadom na to, v akom stave sú teraz ihriská a na súčasné nepriaznivé počasie mi koniec ligy vyhovuje. Na ťažkých terénoch sa už teraz nedá dobre kombinovať, je to viac boj. Chceme si teraz oddýchnuť a dobre sa pripraviť na jar.