Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

03. decembra 2018

Sonda OSIRIS-REx po vyše dvoch rokoch letu dorazila k asteroidu BennuNa umeleckej snímke NASA z júla 2016 vesmírna sonda OSIRIS-REx mapuje uhlíkový asteroid Bennu. - archívna snímkaZdieľať
Na umeleckej snímke NASA z júla 2016 vesmírna sonda OSIRIS-REx mapuje uhlíkový asteroid Bennu. - archívna snímka Foto: TASR AP
 
Mys Canaveral 3. decembra (TASR) - Sonda OSIRIS-REx Amerického úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok po vyše dva roky trvajúcom lete dorazila k asteroidu Bennu. Informovala o tom agentúra AP.


OSIRIS-REx sa v pondelok k asteroidu priblížila na vzdialenosť 19 kilometrov a 31. decembra sa má dostať na jeho obežnú dráhu. Zatiaľ sa ešte žiadnej kozmickej lodi nepodarilo dostať na obežnú dráhu takého malého vesmírneho telesa. Odhadovaný priemer Bennu je 487 metrov.

OSIRIS-REx, ktorá je súčasťou spoločného projektu USA, Kanady, Francúzska a Japonska, odštartovala z Mysu Canaveral 9. septembra 2016. Sonda bude vyše roka okolo Bennu krúžiť a skúmať jeho povrch a zloženie. Je vybavená sériou špičkových prístrojov a z asteroidu môže priviezť 60 až 2000 gramov materiálu. Na Zem sa má vrátiť v roku 2023.

Asteroidy ako Bennu sú pozostatkami z čias formovania našej slnečnej sústavy pred viac ako 4,5 miliardy rokov. Vedci sa domnievajú, že asteroidy mohli byť pre Zem v jej počiatkoch zdrojom vody a molekúl organického materiálu. Vzorky tak pomôžu v skúmaní počiatkov slnečného systému, formovania planét a vzniku života.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Jednou z turistických atrakcií na Liptove bude olympijský Airbus A320
<< predchádzajúci článok
Kozmická loď Sojuz sa spojila s vesmírnou stanicou ISS

Sonda OSIRIS-REx po vyše dvoch rokoch letu dorazila k asteroidu Bennu - diskusné fórum čitateľov