Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

03. decembra 2018

Kozmická loď Sojuz sa spojila s vesmírnou stanicou ISSKozmická loď Sojuz MS-11 sa v pondelok úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ruskú kozmickú agentúru ...Zdieľať
Archívne foto Foto: TASR/AP
 
Moskva 3. decembra (TASR) - Kozmická loď Sojuz MS-11 sa v pondelok úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ruskú kozmickú agentúru Roskosmos.


Kozmickú loď vyniesla do vesmíru nosná raketa Sojuz-FG. Tá neúspešne odštartovala 11. októbra tohto roku, keď sa pilotovaná loď Sojuz MS-10 s dvoma ľuďmi na palube musela od tejto rakety odpútať a núdzovo pristáť.

Po tomto nepodarenom štarte boli pilotované lety pozastavené. Obnovili ich po tom, ako vyšetrovatelia zistili príčinu havárie - spôsobilo ju chybné fungovanie senzora signalizujúceho oddelenie prvého a druhého stupňa rakety.

Raketa Sojuz-FG tak ešte v polovici novembra úspešne vyniesla do kozmu nákladnú loď Progress MS-10 so zásobami a materiálom pre ISS.

Na palube lode Sojuz MS-11 je ruský kozmonaut Oleg Kononenko, americká astronautka Anne McClainová a David Saint-Jacques z kanadskej vesmírnej agentúry CSA. Ich misia na ISS bude trvať šesť a pol mesiaca.

Nová posádka na ISS vystrieda Rusa Sergeja Prokopjeva, Američanku Serenu Auňónovú Chancellorovú a Nemca Alexandra Gersta, ktorí by sa mali vrátiť na Zem 20. decembra.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sonda OSIRIS-REx po vyše dvoch rokoch letu dorazila k asteroidu Bennu
<< predchádzajúci článok
V Kine Lumiére otvorili výstavu J. Švankmajer a priatelia

Kozmická loď Sojuz sa spojila s vesmírnou stanicou ISS - diskusné fórum čitateľov