Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. decembra 2023

Špecializovaný trestný súd oslobodil obidvoch obžalovaných v kauze vraždy NigutaSudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku Banská Bystrica v pondelok oslobodil obidvoch obžalovaných Radovana V. aj Ladislava A. spod ...Zdieľať
1 8 676x451 18.12.2023 (SITA.sk) - Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku Banská Bystrica v pondelok oslobodil obidvoch obžalovaných Radovana V. aj Ladislava A. spod obžaloby zo skutkov obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy.

Obžalovaní mali právo posledného slova


U Radovana V. išlo o obžalobu za objednanie dvoch vrážd a u Ladislava A. o obžalobu z vraždy člena východoslovenského podsvetia Róberta Niguta. Obžalovaní mali v pondelok aj právo posledného slova.

Som nevinný, tvrdím to od začiatku a budem to tvrdiť do konca života. Nikdy som tieto skutky nespáchal,“ uviedol obžalovaný Radovan V., ktorému prokurátor v záverečnej reči navrhol trest 25 rokov odňatia slobody. „Z úkladnej vraždy som nevinný, ospravedlňujem sa pozostalým,“ povedal obžalovaný Ladislav A., pre ktorého prokurátor žiadal trest odňatia slobody na doživotie.

Neúspešná vražda


Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry jedna objednávka vraždy bola dokonaná zastrelením príslušníka východoslovenského podsvetia Róberta Niguta obžalovaným Ladislavom A. Inú objednávku úkladnej vraždy predtým práve Nigut nedokonal, keď neúspešne strieľal neďaleko Košíc na podnikateľa Mariána Kakalejčíka.

Obidvaja obžalovaní pred súdom vinu popreli. Svedok a poškodený Kakalejčík vo februári na pojednávaní povedal, že neverí, že by si jeho vraždu objednal obžalovaný Radovan V. Spolupracujúci obvinený František D. mladší ako svedok hovoril o ukrývaní Niguta a o dohode jeho likvidácie za 30-tisíc eur.


Skutky sa podľa obžaloby stali v roku 2013 a vzájomne súvisia. V prípade uznania viny hrozili obžalovaným výnimočné tresty 25 rokov až doživotie. Ladislav A. je už vo výkone trestu odňatia slobody za iné vraždy a bol právoplatne odsúdený na 25 rokov, rovnako je vo väzení aj Radovan V.

Pozostatky Róberta Niguta polícia vykopala 14. júla 2022 pri obci Dolný Chotár v okrese Galanta. Najvyšší súd SR potvrdil v apríli 2018 Nigutovi doživotný trest za členstvo v zločineckej skupine Róberta Okoličányho a viacero vrážd. Už vtedy bol však nezvestný a konalo sa proti nemu ako proti ušlému, pričom hľadaný bol aj Interpolom. Nigut zmizol v roku 2013 po tom, čo sa mu v lokalite Jahodná pri Košiciach nepodarilo na objednávku zavraždiť podnikateľa z Gelnice.

Z vraždy Niguta obvinili pôvodne štyroch ľudí, okrem Radovana V. a Ladislava A. aj Františka D. ml. a Juraja B., ktorí spolupracujú s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Zdroj: SITA.sk - Špecializovaný trestný súd oslobodil obidvoch obžalovaných v kauze vraždy Niguta © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nemecký kancelár Scholz má COVID-19, zrušil stretnutie s Ficom
<< predchádzajúci článok
KDH vyzýva Pellegriniho, aby parlament začal rokovať o rozpočte