Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. mája 2013

Glváč: K tunelovaniu VSS nedošlo, je to mediálna kačicaKauza údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby v minulosti je podľa ministra Martina Glváča nebezpečnou mediálnou kačicou, fiktívnou konštrukciou, ktorá ohrozila záujmy štátu, ...Zdieľať
ocenenie vojenskeho cinu roka BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Kauza údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby v minulosti je podľa ministra Martina Glváča nebezpečnou mediálnou kačicou, fiktívnou konštrukciou, ktorá ohrozila záujmy štátu, fungovanie vojenského spravodajstva a životy jej príslušníkov v utajení.


Podľa ministra je preukázateľné, že k žiadnemu tunelovaniu nedošlo. S vyhlásením prišiel po tom, ako preverili správu, ktorá bola doručená do médií a následne špeciálnej prokuratúre a kontrolnému parlamentnému výboru.

Vedenie rezortu obrany je pripravené v najbližších dňoch podať trestné oznámenie na všetkých, ktorí vyniesli informácie, najmä na exministra obrany Ľubomíra Galka, bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby Romana Mikulca a jeho zástupcu Vladimíra Suchodolinského.

„Vojenské spravodajstvo nie je hračkou v rukách úzkej skupiny ľudí, ktorí neváhajú využiť čokoľvek pre svoj osobný alebo politický záujem,“ vyhlásil Glváč na mimoriadnej tlačovej besede.

Dokument, ktorý bol odovzdaný výboru a prokuratúre, nie je podľa Glváča autentický, ale je kompilátom faktov, konštrukcií a hodnotiacich úsudkov. Hodnotiaca správa, ktorú v minulosti skartoval Mikulec a popisovala 14 skutkov, bola podľa Glváča vytvorená so zlým úmyslom.

„S cieľom zdiskreditovať súčasné vedenie Vojenského spravodajstva,“ povedal Glváč. Vysvetľoval, že zo správy, ktorá mala pôvodne dvetisíc listov, bolo účelovo vytiahnutých 43 listov, ktoré niekto tendenčne okomentoval.

Glváč tvrdí, že v ôsmich prípadoch je majetok naďalej v majetku štátu, v troch prípadoch riadne a dokázateľne predaný a celá suma preukázateľne zaplatená. „Jeden skutok, kde údajne kúpili autá príslušníci Vojenského spravodajstva, je absolútne vymyslený,“ povedal Glváč.

Ďalší predaj sa realizoval za Galka v roku 2010, pričom sa začal v roku 2008 a bol schválený ministrom financií bývaj vlády. Posledná akcia Trezor je v štádiu trestného stíhania. „kde doteraz bol jediným obvineným pán Mikulec,“ dodal minister.

V rezorte evidujú, že Mikulcovi a Suchodolinskému boli položené otázky, či zistenia zo správy zakladajú podmienky na začatie trestného stíhania a obaja odpovedali, že nie. Predbežné posúdenie hovorí o dôkaznej núdzi a podanie trestného oznámenia môže spôsobiť nenapraviteľné škody personálnou a objektovou dekonšpiráciou, citoval Glváč staršie vyjadrenie Mikulca.

„Práve nezodpovedné súčasne aktivity už spôsobili, že viaceré objekty sa stali nepoužiteľné pre výkon spravodajskej činnosti,“ povedal Glváč s tým, že znepokojenie vyslovili aj partneri, lebo spomínané objekty slúžili pri spoločných medzinárodných akciách napríklad pre boj proti terorizmu.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 O tunelovaní VSS chce vypovedať ďalší vysoký exfunkcionár (24. 5. 2013)
 Glváč neinformoval výbor o tunelovaní, stopli to Smeráci (24. 5. 2013)
 Galko si myslí, že Smerákom tečie z megaškandálu do topánok (24. 5. 2013)
 Galko by sa mal vzdať mandátu pre kauzu vo VSS, tvrdí Smer (22. 5. 2013)
 Tajní už zistili, s čím súvisí materiál o tunelovaní VSS (22. 5. 2013)
 Bývalý dôstojník chcel rekonštruovať spis o tunelovaní VSS (21. 5. 2013)
 Exminister Galko si pamätá na viac spisov o rozkrádaní (21. 5. 2013)
 V kauze tunelovania sa nevyzná ani sviňa, tvrdí premiér Fico (21. 5. 2013)nasledujúci článok >>
CCC otvára svoju 20. predajňu
<< predchádzajúci článok
Ruské úrady zablokovali sociálnu sieť, vraj omylom