16. apríla 2011

SR - Srbsko zatiaľ 1:1, bodovali Cibulková a Ivanovičová

Stav víkendového ...

tenis Pohľad na antukový dvorec počas úvodnej dvojhry zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 16. apríl 2011. Foto: SITA/Marián PeigerBRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Stav víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Srbsko o svetovú skupinu Pohára federácie 2012 tenisových reprezentačných družstiev žien je po sobotňajších dvojhrách 1:1, keď sa presadili jednotky oboch tímov Dominika Cibulková a Ana Ivanovičová.

Cibulkovej obrat z manka setu a brejku

O vstupný bod pre domáce sa na antuke vo vypredanej štvortisícovej Sibamac aréne NTC postarala Cibulková (28. v počítačovom poradí), ktorá zdolala nečakanú dvojku hostiek Bojanu Jovanovskú v ich premiérovom vzájomnom súboji za 138 minút 4:6, 6:3, 6:1. Povestne húževnatá Slovenka pritom prehrávala o set a brejk, ale od stavu 4:6, 2:3* (v druhej časti to bolo aj *0:2) si pripísala proti čerstvej držiteľke BNP Paribas Heart Award 6 gemov v rade.

Zľava: Dominika Cibulková a kapitán tímu Matej Lipták sa tešia z víťazstva po úvodnej dvojhre zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu, keď Dominika Cibulková porazila dvojku hostiek Bojanu Jovanovskú. Bratislava, 16. apríl 2011.Foto: SITA/Marián PeigerZverenkyňa Željka Krajana potom síce nevyužila dva brejkbaly na náskok 3:0 v rozhodujúcom dejstve, ale ako returnujúca dosiahla "poistku" na 4:1 a v koncovke už mala dostatočne pevnú ruku.

Pri prvom mečbale poslala Srbka forhend do siete.

Devätnásťročná Jovanovská, 58. v počítačovom poradí, prekvapujúco dostala od kapitána Dejana Vraneša dôveru na úkor Jeleny Jankovičovej (8. v renkingu) a v ofenzívnom súboji obojstranne výbornej úrovne nesklamala. Napokon sa však naplno prejavili väčšie skúsenosti 21-ročnej Bratislavčanky i schopnosť stupňovať výkon a o niečo lepšie zvládať zlomové situácie.

Semifinalistka Roland Garros 2009 Cibulková má teraz vo Fede Cupe vyrovnanú štatistiku 13:13, z toho však vo dvojhre vysoko pozitívne skóre 12:6. Napredujúca Jovanovská, vo februári hlavná strojkyňa úspechu proti Kanaďankám, má fedcupovú bilanciu 4:3 (v singli 3:2).

Rozdielny tenis

Cibulková dala 4 esá proti jednému, na dvojchyby to bolo z jej pohľadu 4:3. Na "winnery" mala hostiteľka prevahu 31:25 a zároveň urobila menej nevynútených chýb (50:60), pričom opticky sa nezdalo, že by obe aktérky napriek riskantnému prístupu zbytočne kazili až toľko, koľko uvádza oficiálny ukazovateľ skóre. Cibulková premenila 8 z až 21 brejkbalov, Jovanovská 5 z 10 príležitostí na prerazenie.

"Bol to rozdielny tenis vo všetkých setoch. Prišla som na kurt trochu nervóznejšia, cítila som tlak, bolo to z mojej strany kostrbaté. Začiatok bol zlý, súperka ma tlačila, ja som behala ako špinavé ´prádlo´. Za stavu 0:2 v druhom sete som sa na seba nahnevala, povedala som si, že predsa netrénujem na to, aby ma Jovanovská odstrelila z kurtu. Začala som sa ´hecovať´, aj kapitán mi povedal, aby som išla loptičku po loptičke.

Začala som hrať moju hru, lepšie som servovala i returnovala, viac som sa uvoľnila a hrala som to, čo som mala. Potom som už na kurte dominovala," povedala Dominika Cibulková, ktorá za jeden z faktorov svojho úspešného obratu označila výbornu atmosféru: "Diváci boli fantastickí. V treťom sete som občas mala zimomriavky. Aj pre fanúšikov som rada, že som dokázala získať prvý bod."

Jovanovská skonštatovala: "Začiatok zápasu som zachytila veľmi dobre. Celý prvý set som sa dobre pohybovala a vytvárala tlak na súperku. Aj úvod druhého setu ešte bol dobrý, ale zrazu prišiel moment, keď som prestala byť agresívna. Súperka to využila. Začala ma naháňať po kurte, hrať mi to viac do bekhendu a nadobúdať prevahu. Prehrala som druhý set a potom sa to už akosi nedalo vrátiť do pôvodného stavu. Na konci stretnutia som už pociťovala aj únavu, v závere mi začali dochádzať sily."

Hantuchová sa nerevanšovala za semifinále Australian Open 2008

Fedcupovej rekordérke SR Hantuchovej sa síce podarilo v oboch častich dosiahnuť sľubný priebežný obrat z 0:1 s brejkom na 2:1, odvtedy však zhodne ťahala za kratší koniec. V druhom sete ako podávajúca odvrátila hrozbu stavu 2:5 a napokon znížila na 3:4, ale manko brejku už nevymazala, hoci na returne v desiatom geme viedla nádejne 30:15.

Ivanovičová bola efektívnejšia (víťazné údery 33:24) a zároveň precíznejšia (nevynútené chyby 20:31). Po svojom druhom podaní si pripísala 43 % takto rozohraných fiftínov, súperka len 23 %. Obe mali pozoruhodnú účinnosť pri sieti (Slovenka 8 z 10 zákrokov vpredu, Srbka 9 z 12). Hantuchová premenila 2 zo 7 brejkbalov, Ivanovičová 5 z 10, čo v jej prípade je zhodou okolností totožná štatistika s krajankou Jovanovskou, ktorá svoj zápas prehrala.
Šampiónka z parížskeho grandslamového Roland Garros 2008 Ivanovičová vedie nad Hantuchovou 4:1, predtým naposledy mala navrch v semifinále melbournských grandslamových Australian Open spred viac ako troch rokov, a to z hrozivo vyznievajúceho stavu 0:6, 0:2. Ana Ivanovičová počas druhej dvojhry zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 16. apríl 2011.Foto: SITA/AP

Dvadsaťsedemročná popradská rodáčka Hantuchová si teda musí minimálne do nedele počkať na svoj jubilejný 30. zápasový úspech vo Fed Cupe (29:13), vo dvojhre inkasovala okrúhlu 10. prehru (popri 24 triumfoch).
Dvadsaťtriročná Belehradčanka Ivanovičová stojí celkovo 14:5, v singli 11:3.

Ivanovičová je spokojná

"Je to pre nás veľmi dôležitý bod a som rada, že som ho získala. Obe sme začali nervózne, ale potom to z nás opadlo. S mojím výkonom v náročnej atmosfére som spokojná. Dokázala som si udržať rytmus a hernú pohodu. Danielu som nepustila k jej typickej hre a celkovo to bol jeden z mojich najlepších výkonov v Fed Cupe. Atmosféra v našom tíme je veľmi dobrá a rady by sme odtiaľto odchádzali s víťazstvom," povedala Ana Ivanovičová.

"Bol to veľmi ťažký zápas. Ana hrala veľmi dobre a zvíťazila zaslúžene, bola lepšia. Ja som mala šance, ale striedala som dobré a slabšie okamihy. Najväčší rozdiel spočíval v prvom podaní - môj servis nebol najlepší. Pokúsim sa túto prehru hodiť za hlavu, hoci to nebude jednoduché, a pozviechať sa na zajtrajšok," poznamenala Daniela Hantuchová.

"Ideálne by bolo, ak by sme po sobote viedli 2:0, takže so stavom 1:1 som spokojný iba čiastočne. Uvidíme, ako sa bude Jelena Jankovičová cítiť večer. Podľa toho sa rozhodneme, či v nedeľu nastúpi," uviedol kapitán Srbiek Dejan Vraneš.

"Očakávam, že v nedeľu na dvojhru nastúpi Jankovičová. Som rád, že je to zatiaľ 1:1. Mohlo to byť lepšie, ale aj horšie. Zápas je naďalej úplne otvorený," uviedol kapitán Sloveniek Matej Lipták.

Črtá sa dráma ako pred rokom v Belehrade, tajným tromfom Jankovičová

V nedeľu od 12.00 h sa podľa tradičného scenára tejto súťaže organizovanej Medzinárodnou tenisovou federáciou (ITF) stretnú jednotky oboch družstiev Cibulková a Ivanovičová a po nich dvojky Hantuchová s Jovanovskou. Na záverečnú štvorhru nominovali kapitáni Matej Lipták a spomenutý Vraneš páry Hantuchová, Magdaléna Rybáriková a Jankovičová, Aleksandra Kruničová. Pravda, ešte môžu nastať zmeny a všeobecne sa ráta najmä s nasadením Jankovičovej.

Slovenky hrajú v prelínačke o elitnú osmičku tretí raz v rade, ale premiérovo v rámci tejto série "zhora". V apríli 2009 podľahli Francúzkam v rekordne dlhej dráme v Limoges 2:3, po dvanástich mesiacoch zdolali najtesnejším rozdielom práve Srbky v Belehrade a zabezpečili si svoj prvý štart vo svetovej skupine od sezóny 2004. Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky vo februári v bratislavskom derby vo štvrťfinálovom 1. kole nestačili na Češky, s ktorými prehrali 2:3. Dominika Cibulková počas úvodnej dvojhry zápasu Slovensko - Srbsko o účasť vo svetovej skupine 2012 tenisového Fed Cupu. Bratislava, 16. apríl 2011.Foto: SITA/Marián Peiger

Srbky aj bez Jankovičovej a Ivanovičovej zvíťazili v Novom Sade vo finálovom 1. kole II. svetovej skupiny nad Kanaďankami 3:2.

Družstvo SR uspelo proti výberu Srbska aj v júli 2007 v Košiciach, vtedy 4:1, takže v bilancii zo vzájomných súbojov vedie 2:0. V žiadnom z doterajších stretnutí nehrala Ivanovičová: najprv zo zdravotných dôvodov a potom pre nedostatok formy.

SLOVENSKO - SRBSKO 1:1 po sobote

Dominika Cibulková - Bojana Jovanovská 4:6, 6:3, 6:1 za 138 minút (51, 40, 47)
Daniela Hantuchová - Ana Ivanovičová 2:6, 4:6 za 86 minút (32, 54)