Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. apríla 2009

Stranícke tričko si už na staré kolená neoblečiem, tvrdí HavelBývalý český prezident Václav Havel v deň 18. výročia založenia ODS poprel úvahy o tom, že by občianskych demokratov mohol podporiť v jesenných predčasných voľbách. "Žiadne stranícke tričko si na ...Zdieľať
PRAHA 21. apríla (WEBNOVINY) - Bývalý český prezident Václav Havel v deň 18. výročia založenia ODS poprel úvahy o tom, že by občianskych demokratov mohol podporiť v jesenných predčasných voľbách. "Žiadne stranícke tričko si na staré kolená nebudem obliekať, a ak náhodou nejaké, tak zelenkasté. To však neznamená, že verejným vyjadrením nepodporím všetko, čo považujem za rozumné," povedal. Úvahy o Havlovej podpore ODS vznikli po tom, ako si exprezident pochvaľoval smerovanie strany po odchode súčasného prezidenta Václava Klausa pod vedením predsedu Mirka Topolánka. Pád vlády označil za hlúposť a podľa vlastných slov dúfa, že to voliči sociálnym demokratom spočítajú.


Havel pre Lidové noviny uviedol, že súčasná ODS je menej arogantná a najmä menej fundamentalistická, či už ide "o dogmatický kult trhu ako hlavného dejiska sveta, alebo o pseudovlastenectvo prejavujúce sa odporom voči všetkému, čo narúša všemocnosť štátneho centra - od občianskej spoločnosti po Európsku úniu". Naráža najmä na politickú líniu súčasného prezidenta. "A to už nehovorím o prezidentových podivných názoroch, ktoré nová ODS, myslím si, zas až tak nezdieľa," vyhlásil Havel.

Topolánek tieto slová v pondelok označil za pochvalu, ale nič viac. "Myslím, že je to umelá záležitosť, neznamená to nič iné než to, že nás pochválil," odpovedal odchádzajúci premiér na otázku, či sa bude uchádzať o Havlovu podporu.

Občianski demokrati by podľa sobotňajšieho vydania denníka Právo privítali, keby ich v kampani pred jesennými predčasnými voľbami do Snemovne reprezentantov exprezident podporil. Prvý podpredseda strany David Vodrážka však uviedol, že zatiaľ s Havlom ani s nikým z jeho okolia nehovorili, ale Havlovu podporu by uvítali. "Samozrejme, určite by sme sa tomu nebránili, aj by sme to uvítali, pretože v intelektuálnej sfére je pán exprezident veľká autorita," povedal.

Informoval o tom spravodajský server Lidovky.cz.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Havla by mohli do niekoľkých dní prepustiť (26. 1. 2009)
 Havlov stav je stále veľmi vážny, zverejnilo Aktuálně.cz (19. 1. 2009)
 K Havlovi nepustili celebrity, iba Topolánka (16. 1. 2009)
 Havlov stav je veľmi vážny, zíde sa lekárske konzílium (14. 1. 2009)
 Havlov stav je vážny, ale stabilizovaný (13. 1. 2009)nasledujúci článok >>
Fico obvinil opozíciu z manipulácie
<< predchádzajúci článok
Ahmadínedžád vystrelil poslednú guľku do mozgu Západu

Stranícke tričko si už na staré kolená neoblečiem, tvrdí Havel - diskusné fórum čitateľov