Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. septembra 2007

STV a SRo vítajú odobrenie nového systému koncesií vládouPodpora vlády na zmenu súčasného systému koncesionárskych poplatkov je "krok správnym smerom." Pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Radim Hreha v reakcii na ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) - Podpora vlády na zmenu súčasného systému koncesionárskych poplatkov je "krok správnym smerom." Pre agentúru SITA to povedal generálny riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Radim Hreha v reakcii na schválenie návrhu zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo na dnešnom rokovaní vlády. Podporné stanovisko kabinetu víta aj vedenie Slovenského rozhlasu (SRo). Generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková pripomína, že ide o "zákon, na ktorý rozhlas a televízia čakajú už štyri roky." Podľa Hrehu je to "prvá reálna šanca na zvýšenie zdrojov." Tie chce STV použiť predovšetkým na pôvodnú dramatickú tvorbu a investície do technológií. Šéf STV však neočakáva, že zákon vyrieši zlú finančnú situáciu STV. "Som skeptik, myslím si, že objem nebude taký aký očakáva ministerstvo." Pre stabilné verejnoprávne médiá je podľa neho potrebné v krátkom čase zaviesť aj avizované zmluvy so štátom. Zmluvy medzi štátom a verejnými vysielateľmi by mali na päť až šesť rokov vopred definovať programové a iné úlohy a výšku verejných financií, garantovaných od štátu. Podobné zmluvy existujú napríklad vo Francúzsku, či Taliansku. Majú zároveň ochrániť verejných vysielateľov pred závislosťou od politických garnitúr.

STV predpokladá, že ak zákon v súčasnej podobe odobrí aj Národná rada SR a úhrady sa začnú vyberať 1. apríla 2008, tak na budúci rok získa približne o 100 miliónov korún viac a v ďalších rokoch okolo 300 miliónov korún viac. Pri súčasnom systéme získa z koncesií ročne v priemere 1,5 miliardy korún. Ak podľa Zemkovej začne zákon platiť v plánovaných termínoch, mohlo by to pre SRo znamenať príjem ročne zhruba o 150 až 200 miliónov korún viac. Zároveň upozorňuje, že je predčasné hovoriť o číslach. "Návrh môže byť zmenený v schvaľovacom procese a takisto nevieme, ako sa bude správať v praxi."

Návrh zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo, ktorý dnes schválila vláda, je náhradou za súčasný systém koncesionárskych poplatkov. Ak zákon prejde v nezmenenej podobe aj parlamentom, mali by úhrady za verejnoprávne médiá platiť od 1. apríla všetci odberatelia elektrickej energie a zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Súhrnná výška sumy za STV a SRo - 140 korún sa nemení, no zvýšiť by sa mala efektívnosť výberu. STV dostane z vybraných peňazí 70 percent a 30 percent pôjde rozhlasu. Autor návrhu - ministerstvo kultúry chce novým systémom zvýšiť výber prostriedkov približne o 800 miliónov až jednu miliardu korún ročne. Verejnoprávne médiá však predpokladajú menší výber. V súčasnosti sa STV a SRo darí spolu ročne na koncesiách vybrať približne 2,1 miliardy korún.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rozhlas a televíziu majú platiť všetci odberatelia elektriny (26. 9. 2007)
 Rada STV je proti generálnemu pardonu na penále za koncesie (14. 2. 2006)
 Tvrdenia, že SRo odpustil dlhy za koncesie, vraj nepravdivé (13. 2. 2006)
 Prezident súhlasil s generálnym pardonom na penále za koncesie (13. 2. 2006)
 Koncesionári už iba dnes môžu zaplatiť svoje dlhy. (14. 12. 2005)
 Už 50-tisíc koncesionárov neplatičov zaplatilo (26. 11. 2005)
 Ťažkosti koncesionárov vyrieši novela zákona (16. 11. 2005)
 Chcete spravodlivosť? Zaplaťte! (11. 10. 2005)nasledujúci článok >>
Kubánsky šéf diplomacie slovne zaútočil na Busha
<< predchádzajúci článok
Dieťa na fotografii nie je nezvestná Maddie