Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2010

Sulík poďakoval aj za jeden opozičný hlas vo voľbeNovým predsedom parlamentu sa stal kandidát stredopravej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd Richard Sulík, ktorého v tajnej voľbe podporilo 80 zo 149 prítomných poslancov. ...Zdieľať
sulik Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Novým predsedom parlamentu sa stal kandidát stredopravej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd Richard Sulík, ktorého v tajnej voľbe podporilo 80 zo 149 prítomných poslancov. Jeho predchodca v kresle šéfa Národnej rady SR Pavol Paška mu zaželal „všetko dobré, veľa úspechov a veľa duševných síl pri vedení tohto poslaneckého zboru.“

Sulíkove prvé slovo, ktoré pred tým, ako sa z rečníckeho pultu prihovoril plénu, bolo - „okej.“ Potom poďakoval za 80-ty hlas. Ten totiž dostal v tajnej voľbe od niektorého zákonodarcu z opozičného tábora, keďže koalícia má spolu 79 hlasov. Paškovi zaželal tiež veľa úspechov a ako podotkol, teší sa na spoluprácu. Ocenil jeho konštruktívny prístup v rokovaniach predchádzajúcich ustanovujúcej schôdzi.

„Chcem vás uistiť, že funkciu predsedu parlamentu budem vykonávať zodpovedne so všetkou vážnosťou a v súlade so všetkými pravidlami, najmä s Ústavou SR,“ vyhlásil Sulík pred plénom. Ako zdôraznil, aj napriek tomu, že stredopravá koalícia má inú agendu ako presadzovala doterajšia vláda, verí, že dokážu konštruktívne spolupracovať a hľadať riešenia. Sulík si želá, aby politické súperenie ostalo v rámci slušnosti a neprekročilo do osobnej nevraživosti. „Bol by som rád, keby sa o národnej rade pod mojim vedením hovorilo ako o zodpovednej národnej rade, ktorá zažije menej šarvátok, len tie, ktoré budú nutné, a budem sa najmä ja o to snažiť, a naopak, zažije konštruktívnu politickú debatu a politické súperenie,“ želá si nový šéf parlamentu. Sulík verí, že konflikty medzi koalíciou a opozíciou zostanú vo vecnej rovine. „Dúfam, že sa nám podarí zabezpečiť pre naše deti lepšiu budúcnosť. Ďakujem a verím, že budeme dobre spolupracovať,“ dodal.

Sulíkov začiatok v predsedníckom kresle nie je úplne jednoduchý. Napriek niekoľkým problém to však berie s humorom. „Zvonkohru sa dúfam naučím obsluhovať v krátkej dobe,“ povedal s úsmevom po tom ako zabudol na gong, ktorým šéf národnej rady ohlasuje pokračovanie programu schôdze. Problém mal aj so spustením časomiery pred prvým hlasovaním, ktoré mal v kresle predsedu na starosti. „Béla,“ hľadal pohľadom predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára, ktorý by sa mal stať jedným z podpredsedov Národnej rady SR a má s parlamentnou prácou skúsenosti. Nakoniec sa mu podarilo časomieru aj bez Bugárovej pomoci spustiť.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnanci prešovskej župy nedostanú včas výplaty
<< predchádzajúci článok
Bober v sobotu preberie úrad košického arcibiskupa

Sulík poďakoval aj za jeden opozičný hlas vo voľbe - diskusné fórum čitateľov