Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. mája 2022

Svetová ekonomika neporastie tak, ako sa rátalo, Organizácia spojených národov výrazne zhoršila prognózuOrganizácia spojených národov (OSN) výrazne zhoršila prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku. Pôvodne predpokladala, že sa zväčší o 4 ...Zdieľať
asia_trump_wary_business_00572 85340fc1c0b94c34a4b0756b0db73bb9 676x427 18.5.2022 (Webnoviny.sk) - Organizácia spojených národov (OSN) výrazne zhoršila prognózu rastu globálnej ekonomiky v tomto roku. Pôvodne predpokladala, že sa zväčší o 4 percentá, teraz ráta s rastom o 3,1 percenta.


Organizácia uviedla, že vojna na Ukrajine vyvolala rast globálnych cien potravín a komodít a zhoršila inflačné tlaky, čím utlmila zotavovanie z pandémie ochorenia COVID-19.

Vojna a pandémia


Správa OSN zároveň upozorňuje, že aj terajšia prognóza, podľa ktorej globálna ekonomika posilní o 3,1 percenta, sa nemusí naplniť, ak sa ešte viac zintenzívni vojna na Ukrajine a prípadne prídu nové vlny pandémie.

Hospodárstvo Európskej únie podľa OSN v tomto roku vzrastie len o 2,7 percenta, hoci januárová predpoveď rátala s jeho posilnením o 3,9 percenta. Americká ekonomika sa podľa najnovšej prognózy OSN v tomto roku zväčší o 2,6 percenta.

Čína tiež spomalí


Hospodárstvo Číny podľa prognózy OSN v tomto roku dosiahne rast na úrovni 4,5 percenta, čiže pôjde o spomalenie v porovnaní s minuloročným rastom o 8,1 percenta.

Ekonomika rozvíjajúcich sa krajín by mala v tomto roku posilniť o 4,1 percenta po raste na úrovni 6,7 percenta v minulom roku.


Zdroj: Webnoviny.sk - Svetová ekonomika neporastie tak, ako sa rátalo, Organizácia spojených národov výrazne zhoršila prognózu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rusko minulo od začiatku roka už takmer polovicu celoročného rozpočtu určeného na obranu
<< predchádzajúci článok
Turecko schváli vstup Švédska a Fínska do NATO, ak Severania splnia jeho desať požiadaviek