Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. mája 2006

Svetový deň mlieka Slovákom pripomenie hudobná Mliečna cestaSvetový deň mlieka podporí na Slovensku trojica open-air podujatí v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave s názvom Mliečna cesta. Ich spoločnou myšlienkou je nielen prezentovať mlieko ako jeden z ...Zdieľať

BRATISLAVA 22. mája (WN/SITA) - Svetový deň mlieka podporí na Slovensku trojica open-air podujatí v Košiciach, Banskej Bystrici a Bratislave s názvom Mliečna cesta. Ich spoločnou myšlienkou je nielen prezentovať mlieko ako jeden z najdôležitejších zdrojov výživy, ale zároveň upozorniť na nízku spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku. Organizátori pripravili komplexný štvorhodinový program, v rámci ktorého sa návštevníci stretnú s hudbou, interaktívnymi súťažami a mliekom. Hudobnými hosťami podujatí budú speváci Peter Cmorik a Bystrík, ktorých na akcii v Bratislave podporí aj Zuzana Smatanová.

Deti i dospelí dostanú možnosť súťaženia, objavovania svojho speváckeho talentu, dopĺňania pitného režimu v mliečnom bare, návštevy malej mliečnej farmy so živými zvieratkami, či doplnenia svojich znalostí o mlieku a jeho dôležitosti v životospráve prostredníctvom konzultácií s odborníkmi. Mlieko a mliečne výrobky na Svetový deň mlieka dodajú všetci slovenskí mliekari. Spotreba mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku v posledných rokoch neustále klesá, a to aj napriek významnej úlohe, ktorú zohráva v zdravom stravovaní. V minulom roku sa v priemere skonzumovalo len 152 kg mlieka a mliečnych výrobkov na jedného obyvateľa, čo je najmenej za posledných 15 rokov. V krajinách únie je ich priemerná spotreba približne 300 kg na osobu. Európania pritom spotrebujú asi trojnásobok mliečnych nápojov a dvojnásobok syrov ako Slováci. Dlhodobo nízka konzumácia mlieka sa prejavuje najmä nedostatkom vápnika v zuboch a kostiach detí a u dospelých čoraz častejším výskytom osteoporózy. Podľa odborníkov pritom stačí vypiť pol litra mlieka denne, prípadne ho vykompenzovať mliečnymi výrobkami. Svetový deň mlieka sa podľa rozhodnutia Medzinárodnej mliekarenskej federácie oslavuje každý tretí alebo štvrtý utorok v mesiaci máj. Termín si každá krajina môže vybrať podľa vlastnej vôle, pričom na Slovensku pripadne tohtoročný Svetový deň mlieka na 23. mája. Podujatia pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva SR v úzkej spolupráci so Slovenským mliekarenským zväzom a Slovenským zväzom prvovýrobcov mlieka.

Mliečna cesta pri tejto príležitosti odštartuje 26. mája v popoludňajších hodinách v Košiciach pri OC Cassovia, pokračovať bude 27. mája v banskobystrickom Mestskom parku pri pamätníku SNP a skončí 28. mája v Bratislave pri Auparku.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Da Vinciho kód je trhákom v kinách
<< predchádzajúci článok
PMÚ odsúhlasil koncentráciu v Slovenskej záchrannej