Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. júla 2009

Teherán možno zakáže púť do Mekky, kvôli chrípkeIrán možno tento rok celkom zakáže svojim občanom účasť na púti do saudskoarabskej Mekky. Na púti sa počas ramadánu, ktorý by sa mal tento rok začať 22. augusta, každoročne zúčastňujú dva až ...Zdieľať
TEHERÁN 30. júla (WEBNOVINY) - Irán možno tento rok celkom zakáže svojim občanom účasť na púti do saudskoarabskej Mekky. Na púti sa počas ramadánu, ktorý by sa mal tento rok začať 22. augusta, každoročne zúčastňujú dva až tri milióny moslimov. Tento rok však situáciu komplikujú obavy z prasacej chrípky. Akcie s účasťou státisícov ľudí predstavujú pre jej šírenie ideálne podmienky. Účasť Iráncov na púti do Mekky a Mediny počas ramadánu bude tento rok "buď značne obmedzená, alebo úplne zakázaná", vyhlásil vo štvrtok iránsky minister zdravotníctva Kamran Bagerí Lankarání. V Iráne sa prasacou chrípkou nakazilo už 61 ľudí.


O obmedzeniach v súvislosti s púťou hadždž rokovali minulý týždeň v egyptskej Káhire aj ministri zdravotníctva arabských krajín Blízkeho východu. Rozhodli o tom, že na tohtoročnej púti do Mekky a Mediny budú mať zákaz zúčastniť sa starí ľudia, deti a mládež, ako aj ľudia trpiaci chronickými ochoreniami. Ministri to odôvodnili snahou zmenšiť riziko rozšírenia nákazy medzi pútnikmi eliminovaním účasti najrizikovejších skupín obyvateľstva. Ak by dovtedy lekári našli účinnú vakcínu proti ochoreniu, organizátori púte budú vyžadovať od účastníkov potvrdenie o zaočkovaní.

Na púti hadždž do Mekky a Mediny sa každoročne zúčastnia dva až tri milióny pútnikov. Islamské učenie vyžaduje, aby sa každý zdravý moslim, ktorý má na to finančné prostriedky, na púti do Mekky zúčastnil aspoň raz za život.

SITA_AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muži zaostrujú do diaľky lepšie ako ženy
<< predchádzajúci článok
Bez prístrojov už dýchajú obaja vážne zranení z Pohody

Teherán možno zakáže púť do Mekky, kvôli chrípke - diskusné fórum čitateľov