Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. októbra 2005

Televízie porušujú zákon a pokuty neplatiaSlovenské televízie porušujú pri vysielaní reality šou zákon. Rada pre vysielanie a retransmisiu sa včera musela zaoberať viacerými sťažnosťami práve na tento druh relácií.Zdieľať
  Podnety na prešetrenie prichádzajú vo väčšine prípadov od občanov. Rada ich však môže navrhnúť aj sama. Niektoré z podnetov zaslaných divákmi, sú však vypracované až podozrivo odborne. Žeby si konkurenčné televízie posielali sťažnosti na seba navzájom? Členovia rady čosi tušia, ale dôkazy nemajú...
„Televízie zaraďujú do spravodajstva správy o tom, čo sa stalo vo vile,“ povedal nám člen Rady pre vysielanie a retransmisiu Miloš Mistrík. Zákonom stanovené podmienky vysielania však takýto druh správ nepripúšťajú. Ide totiž o reklamu na vlastný program. „Self-promotion“ je hrubým porušením zásad spravodajstva. Na základe toho dostala televízia Markíza pokutu za propagáciu relácie Big Brother vo výške dva milióny korún. Televízia JOJ mala väčšie šťastie a pokuta za spravodajstvo sa im tentoraz vyhla. „Nie je  vylúčené, že aj ona v budúcnosti doplatí na rovnaké chyby ako Markíza,“ dodal Mistrík.
Upútavky na reality šou VyVolení už bez povšimnutia neprešli. Za nevhodné zábery, ktoré ukazujú sex v čase pred desiatou večer, zaplatí JOJ-ka mastnú sumu. Konkrétne číslo však nepoznáme. Reakcie od divákov prichádzajú zväčša na adresu ministertva kultúry, kde Rada pre vysielanie a retransmisiu sídli. Najviac ich prichádza na spomínané nemorálne reklamné spoty.
Naprázdno neobišla ani Slovenská televízia. Za prerušovanie programu Slovensko hľadá SuperStar reklamou si STV vyslúžila už vyše päť miliónov korún. Napriek tomu, že za každé takéto porušenie zaplatila 500-tisíc korún, neplánuje s vysielaním reklamy počas SuperStar skončiť. Rybníčkovci si to asi zrátali. Rada pre vysielanie a retransmisiu hodlá výšku pokuty zvyšovať. „Televízia sa síce odvolala na Najvyšší súd, ale pravda je na našej strane,“ konštatoval Mistrík.
Zároveň prezradil, že tieto televízie dlhujú štátu peniaze ešte za staré kauzy. V prípade, že nezaplatia, čakajú ich exekúcie. Ani tie ich však neodrádzajú od opätovného porušovania zákona.
(mr)

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Bude Rezník kandidovať tretíkrát?
<< predchádzajúci článok
Zolt Simon

Televízie porušujú zákon a pokuty neplatia - diskusné fórum čitateľov