Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. januára 2011

Tragédia v zaplavenom Queenslande sa nekončíSilný dážď, ktorý momentálne trápi zaplavené oblasti severovýchodnej Austrálie, môže mať tragický vplyv na už aj tak rozvodnené miestne rieky. V niektorých oblastiach štátu ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP SYDNEY 9. januára (WEBNOVINY/AFP) - Silný dážď, ktorý momentálne trápi zaplavené oblasti severovýchodnej Austrálie, môže mať tragický vplyv na už aj tak rozvodnené miestne rieky. V niektorých oblastiach štátu Queensland totiž aj v nedeľu stále husto prší. Meteorológovia varovali, že to by mohlo spôsobiť nové záplavy v doteraz pomerne suchých regiónoch s nízkym stupňom pohotovosti.


Hladiny riek by podľa expertov mali kulminovať v priebehu nedele. Už v sobotu presiahla hladina vody na niektorých tokoch 13 metrov. Zo zaplaveného Queenslandu potvrdili úrady tiež štvrtú januárovú obeť katastrofických záplav, ktoré sú pre krajinu najtragickejšie za posledných 50 rokov.

Austrálska premiérka Julia Gillardová navštívila v sobotu vrtuľníkom niektoré najviac zatopené mestá na severozápade krajiny. Obetiam povodní prisľúbila masívnu finančnú pomoc, pričom niektoré prostriedky už vyplatili. Gillardová však pripustila, že z tejto tragédie sa bude Austrália spamätávať ešte niekoľko rokov. Premiérka si tiež netrúfla odhadnúť skutočný rozsah škôd. Ich výška sa podľa nej bude dať vyčísliť až po tom, keď opadne záplavová voda. Prvé predpoklady vládnych expertov hovorili o piatich miliardách dolárov.

V zasiahnutej oblasti, veľkej ako Francúzsko a Nemecko dohromady, od 30. novembra zahynulo približne 11 ľudí, pričom väčšinu z nich strhla so sebou povodňová voda. Doteraz v regióne evakuovali už vyše 20 tisíc ľudí, ktorých umiestnili do provizórnych prístreškov. Pod vodou je vyše polovica štátu Queensland s rozlohou 1,8 milióna kilometrov štvorcových, zasiahnutých je 200 tisíc obyvateľov. Povodne spôsobujú hospodárske škody v celej krajine, keďže Queensland je centrom austrálskeho ťažobného priemyslu.

Katastrofálne povodne v severovýchodnej Austrálii majú podľa meteorológov na svedomí dlhotrvajúce tropické lejaky, ktoré sa začali už pred Vianocami. Spôsobil ich klimatický fenomén La Niňa.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SUDÁN: Južania hlasujú v referende o nezávislosti
<< predchádzajúci článok
SHMÚ: Slovensko sa zahaľuje do hmly