Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. septembra 2017

Turecko žiada prezidenta Kurdistanu o zrušenie referendaNa snímke vodca irackých Kurdov Masúd Barzání.Zdieľať
Na snímke vodca irackých Kurdov Masúd Barzání. Foto: TASR/AP
Ankara 12. septembra (TASR) - Podpredseda tureckej vlády Bekir Bozdag vyzval dnes prezidenta irackého Kurdistanu Masúda Barzáního, aby zrušil plánované referendum o nezávislosti.


Podľa agentúry AP Bozdag vyhlásil, že plebiscit v tejto kurdskej autonómnej oblasti na severe Iraku, naplánovaný na 25. septembra, len zväčší problémy v regióne. Ako konštatoval, referendum nebude prospešné pre Barzáního ani pre Kurdov.

Spojené štáty v polovici augusta požiadali irackých Kurdov, aby referendum odložili. Irackí Kurdi ale odkázali, že plány nezmenia.

USA a iné západné krajiny sa obávajú, že plánované hlasovanie by sa mohlo stať ďalším ohniskom napätia v regióne. Početné kurdské menšiny žijú okrem Iraku aj v Turecku, Iráne a Sýrii a všetky tieto krajiny sú proti nezávislému kurdskému štátu.

Kurdi sa usilujú o nezávislý štát najmenej od konca prvej svetovej vojny, keď koloniálne veľmoci rozdeľovali Blízky východ, napísala agentúra Reuters. Územia, kde žijú, sa však napokon ocitli rozdelené medzi dnešné Turecko, Irán, Irak a Sýriu.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Menšinová vláda Erny Solbergovej zostáva po voľbách v Nórsku pri moci
<< predchádzajúci článok
Europoslanci si uctili pamiatku obetí terorizmu a prírodných živlov

Turecko žiada prezidenta Kurdistanu o zrušenie referenda - diskusné fórum čitateľov