Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

31. marca 2009

Twin City Liner opäť na DunajiOd júna 2006 premáva medzi Bratislavou a Viedňou rýchlostný katamarán Twin City Liner, ktorý si u verejnosti rýchlo získal veľkú obľubu. Vďaka tomu sa od roku 2008 plaví medzi oboma mestami už aj jeho ...Zdieľať
BRATISLAVA 31. marca (WN/PR) - Od júna 2006 premáva medzi Bratislavou a Viedňou rýchlostný katamarán Twin City Liner, ktorý si u verejnosti rýchlo získal veľkú obľubu. Vďaka tomu sa od roku 2008 plaví medzi oboma mestami už aj jeho dvojča - Twin City Liner II. Po niekoľkomesačnom zimnom oddychu sa znovu začína sezóna oboch katamaránov a od 4.apríla 2009 budú môcť záujemcovia využívať ich služby v piatich prevádzkových časoch.


Karamarány sa stali pohodlnými a atraktívnymi dopravnými prostriedkami najmä pre rodiny a turistov, ktorí podnikajú výlety do susedného hlavného mesta, ako aj pre ľudí, cestujúcich za pracovnými povinnosťami. Obe lode sú vytvorené z ľahkej stavebnej konštrukcie (hliníka) s prúdovým pohonom. Vďaka nízkemu ponoru a malej tvorbe vĺn sú vhodné pre Dunaj a hlavne pre, v letných mesiacoch veľmi plytký, Dunajský kanál v centre Viedne. Srdce oboch katamaránov tvoria dva dieslové motory a prúdové tryskáče (waterjets), ktoré vytvoreným turbo efektom zrýchlia loď až na 70 km/h. Priemerná rýchlosť, ktorou sa lode pokojne a ekonomicky plavia po Dunaji, je cca 60 km/h.

Vynovené „nepriestrelné“ dvojčatá na Dunaji
Pred sezónou oba katamarány „prezimovali“ v Linzer ÖSWAG, najväčšej rakúskej lodenici, kde prešli technickou údržbou a získali niekoľko vylepšení. Trupy oboch lodí dostali špeciálny 4 mm keflarový náter. Táto ochranná vrstva, ktorá má kovové zloženie, zabezpečí výnimočnú ochranu lode pri možných poškodeniach, napríklad od plávajúcich kmeňov stromov alebo kameňov pri brehoch plytkého koryta. Materiál, z ktorého je náter vyrobený, sa využíva napríklad pri výrobe nepriestrelných viest, krytov raketových motorov, či pri stavbe lietadiel, ale aj monopostov Formuly 1. Na Twin City Liner I ďalej pribudol za kapitánskym mostíkom VIP salónik, vďaka čomu ponúkne 8 exkluzívnych miest s atraktívnym výhľadom. Podobne ako jeho mladšie dvojča, sa bude pýšiť aj 12 novými miestami na vrchnej palube. A aby sa skutočne stali dokonalými identickými dvojičkami, obe lode dostali elegantné červeno-biele lakovanie. Zmeny sa udiali aj v technickej oblasti – a to konkrétne na vylepšení klimatizácie. Tým budú horúce letné dni počas plavby pre 126 pasažierov, ktorých dokáže každá z lodí prijať, oveľa znesiteľnejšie.

Záujem o plavbu s Twin City Liner rastie
Od roku 2006 prepravil Twin City Liner 340.000 cestujúcich. Len v roku 2008 oba katamarány ponúkli služby 150.000 záujemcom a tento rok sa očakáva privítanie 400.000-ceho pasažiera. Celkovo sa obe lode medzi Viedňou a Bratislavou otočili 3800-krát a prekonali pritom 250.000 km. Vzrastajúci záujem o plavbu s Twin City Liner tkvie nielen v jeho prepravnej funkcii, ale najmä v atraktívnosti z plavby a zážitku, ktorý cesta po Dunaji so sebou prináša.

Výmenný projekt pre školy oboch miest
Twin City Liner sa navyše stal symbolom prepojenia oboch miest na Dunaji a prehlbovania ich vzájomného priateľstva. To bol aj jeden z dôvodov vzniku akcie medzi bratislavskými a viedenskými školami – Danubetwins2009. Projekt, ktorý má umožniť vybraným žiakom navzájom spoznávať susedné mestá, sa uskutoční od 20. do 29. apríla 2009. Prostredníctvom výmenných pobytov získajú žiaci oboch miest možnosť navzájom sa spoznávať a zdokonaľovať v cudzojazyčnej komunikácii. Preprava 250 viedenských žiakov a 250 bratislavských žiakov sa uskutoční práve vďaka katamaránu Twin City Liner.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Riu de Janeiro bude chudobných a bohatých deliť múr
<< predchádzajúci článok
Digitálna káblová televízia UPC už aj v Prešove

Twin City Liner opäť na Dunaji - diskusné fórum čitateľov

Twin City Liner1.4. 0:12:51