Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. marca 2010

ABBÁS odmietol nepriame rokovania s IzraelomPalestínsky prezident Mahmúd Abbás v sobotu na summite lídrov Ligy arabských štátov v líbyjskom meste Surt odmietol ponuku USA viesť s Izraelom nepriame rokovania. ...Zdieľať
Mahmúd Abbás

Foto: SITA/AP
SURT 28. marca (WEBNOVINY) - Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v sobotu na summite lídrov Ligy arabských štátov v líbyjskom meste Surt odmietol ponuku USA viesť s Izraelom nepriame rokovania. Podľa neho sa mierové vyjednávanie o blízkovýchodnom konflikte nezačne skôr, kým židovský štát nezastaví výstavbu domov. Podľa Organizácie Spojených národov by mal byť Jeruzalem hlavným mestom dvoch štátov.

"Nemôžeme pokračovať v nepriamych rokovaniach pokiaľ Izrael realizuje svoju stavebnú politiku," povedal Abbás v otváracom prejave schôdzky. Na dvojdňovom víkendovom summite sa majú arabskí lídri 22 dvoch členských krajín LAŠ dohodnúť na spoločnej stratégii proti Izraelu a jeho plánom vystavať na území okupovaného Východného Jeruzalemu nové židovské osady.

Krátko pred Abbásovým prejavom vystúpil na summite aj generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun a vyzval arabských lídrov, aby OSN pomohli sprostredkovať mierové rokovania. Podľa neho treba rešpektovať význam Jeruzalema a "rokovania by mali skončiť tak, že sa Jeruzalem stane hlavným mestom dvoch štátov". OSN tak prvýkrát špecifikovala pre ňu ideálny výsledok rokovaní v spore o Jeruzalem. Pan Ki-munov návrh pochválil palestínsky vyjednávač. Ako dodal, "toto by bolo riešenie správnym smerom a v súlade s medzinárodným právom".

Výsledkom summitu má byť aj rezolúcia navrhujúca vytvoriť výbor právnikov. Ich úlohou bude riešiť prípady na medzinárodných súdoch, ktoré súvisia s Východným Jeruzalemom. Na schôdzke LAŠ však podľa korešpondenta BBC chýbajú najvyšší predstavitelia z Egypta, Saudskej Arábie a Libanonu čo môže ohroziť jej výsledok.

SITA/AP/AFP

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Gašparovič navštívi Kazachstan a Kirgizsko
<< predchádzajúci článok
Ugandská božia armáda vyvražďovala dedinčanov

ABBÁS odmietol nepriame rokovania s Izraelom - diskusné fórum čitateľov