Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. novembra 2012

V Austrálii vyšetria zneužívanie detí katolíckymi kňazmiAustrálska premiérka Julia Gillardová oznámila celonárodné vyšetrovanie inštitúcií vo veci sexuálneho zneužívania detí. Krok nasleduje po tlaku poslancov v súvislosti s tvrdením ...Zdieľať
knaz CANBERRA 12. novembra (WEBNOVINY) - Austrálska premiérka Julia Gillardová oznámila celonárodné vyšetrovanie inštitúcií vo veci sexuálneho zneužívania detí.


Krok nasleduje po tlaku poslancov v súvislosti s tvrdením polície, že katolícka cirkev zatajovala dôkazy o pedofilných kňazoch. Vyšetrovanie sa dotkne náboženských skupín, mimovládnych organizácií a štátnych opatrovateľských ústavov ako aj štátnych úradov.

Podľa Gillardovej je Royal Commission (Kráľovská komisia) najlepším spôsobom, ako tieto tvrdenia preveriť. Minulý týždeň štát Nový južný Wales oznámil začiatok vyšetrovania po tom, čo hlavný inšpektor Peter Fox obvinil cirkev, že sa snaží umlčať objasňovanie podozrení.

Fox, ktorý vyšetroval mnoho prípadov zneužívania, vyzval preto na konanie Kráľovskej komisie, čo je najvyššia forma vyšetrovania v Austrálii. Zneužívanie detí katolíckymi kňazmi je v Austrálii v posledných rokoch jednou z hlavných tém.

V septembri rímsko-katolícka cirkev v štáte Virgínia potvrdila, že jej kňazi od 30. rokov zneužili viac než 600 detí. Pápež Benedikt XVI. sa v roku 2008 počas svojej návštevy Austrálie s niektorými obeťami stretol a verejne sa za zneužívanie ospravedlnil.

Informácie priniesla spravodajská stanica BBC.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nie všetky tuky pri diéte prekážajú
<< predchádzajúci článok
Prezidenta nahnevala otázka o Čentéšovi, novinárke vynadal