24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

15. mája 2010

V bojoch o záchranu víťazstvá USA a Francúzska

V úvodných zápasoch G-skupiny o záchranu na hokejových majstrovstvách sveta v Nemecku deklasovali v sobotu v kolínskej Lanxess Arene Američania reprezentantov ...

usahokej Foto: SITA/AP

KOLÍN NAD RÝNOM/MANNHEIM 15. mája (WEBNOVINY) - V úvodných zápasoch G-skupiny o záchranu na hokejových majstrovstvách sveta v Nemecku deklasovali v sobotu v kolínskej Lanxess Arene Američania reprezentantov Kazachstanu 10:0 a vo vyrovnanom súboji v mannheimskej SAP Arene sa tešili Francúzi z víťazstva nad Talianskom 2:1 .

Američania po troch prehrách v základnej skupine už nenechali nič na náhodu a nad Kazachstanom viedli už po 73 sekundách zásluhou Oshieho a Okposa 2:0. Hoci sa Kazachovia snažili, v závere druhého dejtstva inkasovali za necelé tri minúty štyrikrát a nakoniec odchádzali z ľadu z dvojciferným debaklom 0:10.

Francúzi sa v opatrnom a defenzívnom stretnutí ujali vedenia už v 5. min po zásahu obrancu Amara, skóre sa nemenilo až do 44. min, keď Gras využil presilovku a dostal hráčov krajiny galského kohúta do dvojgólového vedenia. Tí však vzápätí ponúkli Talianom 35-sekundovú výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, ktorú hokejisti z Apeninského polostrova využili, keď sekundu po návrate prvého z vylúčených Amara skóroval v 52. min Strazzabosco. Talianom sa však už vyrovnať nepodarilo, hoci v závere skúšali aj hru bez brankára.

G-skupina (o záchranu):

Kolín nad Rýnom
USA - Kazachstan 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)
Góly: 1. Oshie (Okposo, M. Greene), 2. Okposo (Oshie, Galiardi), 7. Gilroy (Dubinsky), 11. Gilroy (Oshie, Galiardi), 29. Foligno (Dubinsky), 37. Potulny (Yandle, Dubinsky), 37. Gilroy (Potulny), 39. Dubinsky (A. Greene), 40. Kennedy (Hanson, Hillen), 59. Kreider (R. Carter)
Vylúčení: 2:8 na 2 min, navyše Krasnoslabodcev (Kaz.) na 10 min za údery do hlavy a krku, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Muylaert, Svage - Bechard (všetci Kan.), Wehrli (Švajč.), 4529 divákov

USA: Clemmensen (od 41. Bishop) - M. Greene, J. Johnson, Hillen, Yandle, A. Greene, Lundin, Chorney, Gilroy - Galiardi, Okposo, Oshie - Dubinsky, Moss, Foligno - Potulny, Kreider, Nystrom - Kennedy, Hanson, R. Carter

Kazachstan: Kuznecov (od 21. Žitkov) - Savčenko, Semionov, Antipin, Koledajev, Litvinenko, Vasilčenko, Petrov - Šafranov, Starčenko, Dudarev - A. Koreškov, Gavrilin, Žajlauov - Bumagin, Krasnoslabodcev, Rymarev - Solarev, Voroncov, Spiridonov

Mannheim
Taliansko - Francúzsko 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Góly: 52. Strazzabosco (Borgatello, Ramoser) - 5. Amar (Da Costa, Bellemare), 44. Gras (Hecquefeuille, Bellemare)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Laaksonen (Fín.), Sterns (USA) - Gemeinhardt (Nem.), Gordenko (Rus.), 3173 divákov

Taliansko: Bellissimo - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Plastino, T. Johnson, De Marchi, Marchetti - Ramoser, Ansoldi, Fontanive - Scandella, Egger, Souza - De Bettin, Iannone, Margoni - Oberrauch, Zisser, De Toni - Marchetti

Francúzsko: Lhenry - Bachet, Amar, Auvitu, Besch, Roussel, Quessandier, Igier - Y. Treille, Meunier, S. Treille - Da Costa, Lussier, Bellemare - Tardif, Raux, Hecquefeuille - Lamperier, Henderson, Gras

Tabuľka G-skupiny:
1. USA 1 1 0 0 0 10:0 3
2. Francúzsko 1 1 0 0 0 2:1 3
3. Taliansko 1 0 0 0 1 1:2 0
4. Kazachstan 1 0 0 0 1 0:10 0
Pozn.: Počet zápasov, víťazstvá po 60 minútach (3 body), víťazstvá po predĺžení či sam. nájazdoch (2 body), prehry po predĺžení či sam. nájazdoch (1 bod), prehry po 60 minútach (0 bodov), skóre, počet bodov.