Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

01. októbra 2009

V dokumente o Polańskom som klamal, tvrdí bývalý prokurátorBývalý prokurátor David F. Wells klamal štábu dokumentárneho filmu o Romanovi Polańskom, keď tvrdil, že poradil sudcovi, aby režiséra poslal do väzenia. Na základe tohto vyhlásenia ...Zdieľať
Roman PolanskiBRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) - Bývalý prokurátor David F. Wells klamal štábu dokumentárneho filmu o Romanovi Polańskom, keď tvrdil, že poradil sudcovi, aby režiséra poslal do väzenia. Na základe tohto vyhlásenia neskôr Polańskeho advokáti požiadali v decembri minulého roku o zrušenie rozsudku v prípade znásilnenia 13-ročného dievčaťa, ktorého sa mal dopustiť v roku 1977. Súd žiadosť zamietol, pretože Polański bol v tom čase na úteku, ale priznal "závažné pochybenie". "Urobili so mnou rozhovor v budove súdu v Malibu, keď som bol ešte okresným prokurátorom a ja som príbeh prikrášlil ... Vymyslel som si to, aby to vyzeralo lepšie," povedal Wells pre agentúru AP s tým, že sa za svoj čin hanbí a je ochotný svedčiť na súde. Dodal, že odvtedy, čo prokurátorom ponúkol miestoprísažné vyhlásenie o svojom čine, ho z úradu nikto nekontaktoval. Wells podľa vlastných slov preháňal, pretože si myslel, že dokument odvysielajú vo Francúzsku, nie v USA. Nakoniec ho do svojho programu zaradila televízia HBO. Bývalý prokurátor síce na Polańskeho prípade nepracoval, no bol pridelený do súdnej sály, kde sa proces konal, a často bol v kontakte so sudcom. Ani režisérov právnik Chad Hummel, ani hovorkyňa okresného prokurátora Sandi Gibbons sa k Wellsovmu priznaniu nevyjadrili. Režisérka spomínanej snímky Roman Polanski: Wanted and Desired (2008) Marina Zenovich na otázky médií neodpovedala.


Polański sa v roku 1977 priznal, že mal pohlavný styk s mladistvou a uzavrel dohodu o vine a treste. V roku 1978 však ušiel do Francúzska, kde bol mimo dosahu americkej jurisdikcie. V USA mu naďalej hrozí 50 rokov väzenia. Polícia ho opäť zatkla v sobotu 26. septembra na filmovom festivale v Zürichu, v súčasnosti je vo švajčiarskom väzení. Jeho advokáti sa na švajčiarskom súde odvolali proti zatykaču vydanému americkými úradmi. Podľa expertov švajčiarska vláda jeho námietku zamietne. Ak by Polańskeho z rovnakého činu obvinili v súčasnosti, podľa expertov a expertiek na právo by čelil tvrdšiemu stíhaniu. Podľa Robin Sax, bývalej prokurátorky zameranej na sexuálne zločiny, sa zákony od sedemdesiatych rokov zmenili. Žaloba by mohla žiadať napríklad trest od 15 rokov až po doživotné väzenie na základe zákona o znásilnení, sodomii alebo obscénnom čine spáchanom na dieťati v spojení s istými okolnosťami, ako napríklad použitie kontrolovaných látok. Polański mal dievčaťu ponúknuť šampanské. "Myslím, že posudzujeme sex a prípady sexu s maloletými omnoho tvrdšie ako predtým," vyjadril sa profesor práva Loyola Law School v Los Angeles Stan Goldman. "Myslím, že Polański alebo ktokoľvek iný by dnes čelil dlhému času vo väzení ... vo svetle obvinení, ako boli pôvodne vznesené, podľa ktorých to bolo násilné a kŕmil ju drogami," uzavrel.

Do väzenia chodia 76-ročného rodáka z Paríža navštevovať viaceré osobnosti. Okrem jeho ženy, francúzskej herečky Emmanuelle Seigner, aj poľský veľvyslanec Jaroslaw Starzyk a francúzsky konzul vo Švajčiarsku Jean-Luc Fauré-Tournaire. Podporu mu vyjadrili aj ďalšie známe osobnosti, napríklad herec Gael García Bernal, herečka Penélope Cruz, režiséri Bernardo Bertolucci, Ethan Coen, Woody Allen či Pedro Almodóvar, a to podpisom petície žiadajúcej jeho prepustenie, ktorú majú v súčasnosti k dispozícii švajčiarske úrady. Európska podpora Polańskemu však šokovala americké médiá, ktoré ju poväčšine odmietli, informovala agentúra AP. Ľudia v odkazoch na internetových stránkach tiež väčšinou žiadali, aby Polański čelil spravodlivosti. Podľa agentúry AFP išlo väčšinou o hlasy z USA, no pridali sa aj obyvatelia a obyvateľky iných štátov. Pred kanceláriou okresného prokurátora sa v stredu zhromaždili obete zneužívania kňazmi, aby protestovali proti známym osobnostiam, ktoré Polańskeho po zatknutí verejne podporili.

SITA_AP_AFP

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Polański sa odvolal proti zadržaniu (1. 10. 2009)
 Romana Polańského držia vo väzbe v Zürichu (28. 9. 2009)
 Režiséra Romana Polanského zatkli (27. 9. 2009)nasledujúci článok >>
Na Slovensko prichádza Garmin-Asus nüvifone
<< predchádzajúci článok
Pearl Jam ovládli po štvrtý raz v kariére rebríček Billboard