Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

09. januára 2011

V Kosove sa začali doplňujúce parlamentné voľbyV Kosove sa v nedeľu začali doplňujúce parlamentné voľby v piatich volebných obvodoch, v ktorých sa počas riadnych volieb 12. decembra objavili rozsiahle podvody a nezrovnalosti. Hovorca ...Zdieľať
bez nazvu Foto: SITA/AP PRIŠTINA 9. januára (WEBNOVINY/AP) - V Kosove sa v nedeľu začali doplňujúce parlamentné voľby v piatich volebných obvodoch, v ktorých sa počas riadnych volieb 12. decembra objavili rozsiahle podvody a nezrovnalosti. Hovorca Ústrednej volebnej komisie Fehmi Ajvazi potvrdil, že svoj hlas môže nanovo odovzdať približne 10 percent oprávnených voličov. Nedeľné zopakovanie hlasovania by nemalo výrazne ohroziť pozíciu víťaza volieb, môže však pozmeniť zloženie 120-miestneho parlamentu.


Európski pozorovatelia krátko po kosovských voľbách poukázali na podozrivo vysokú volebnú účasť v dvoch kosovských okresoch. Nezvyčajne vysoká účasť voličov bola predovšetkým v okrese Drenica, ktorý je baštou súčasného premiéra Hashima Thaciho a jeho Demokratickej strany Kosova. Voliť tam prišlo až 95 percent ľudí. Na účasť upozornil hlavný rival vládnej strany, Demokratická liga Kosova (LDK) a iné opozičné strany, ktoré poukázali na fakt, že priemerná účasť dosiahla necelých 47 percent.

V decembrových parlamentných voľbách, na ktorých sa zúčastnilo asi 47 percent z 1,6 milióna oprávnených voličov, zvíťazila Thaciho Demokratická strana Kosova so ziskom 33,5 percenta. Jej najväčší konkurent, Demokratická liga Kosova, skončil druhá s odstupom desiatich percent.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vlaňajší zisk firmy Eustream by mal presiahnuť 100 mil.eur
<< predchádzajúci článok
Dúbravka chce v spolupráci s mestom riešiť najmä dopravu