23. apríla 2006

V play off Slováci zatiaľ bez bodu

Počas víkendu sa v kanadsko-americkej NHL naplno rozbehli boje o Stanleyho pohár. Odohralo sa všetkých osem stretnutí prvého kola, do ktorých zasiahla aj šestica slovenských hokejistov. Ani jeden sa ...

NEW YORK 23. apríla (WN/SITA) - Počas víkendu sa v kanadsko-americkej NHL naplno rozbehli boje o Stanleyho pohár. Odohralo sa všetkých osem stretnutí prvého kola, do ktorých zasiahla aj šestica slovenských hokejistov. Ani jeden sa však nedokázal bodovo presadiť.

V piatkových súbojoch družstvá bez výnimky naplno využili výhodu domáceho prostredia. "Senátori" nezačali zápas proti obhajcovi trofeje z Tampy Bay dobre, keď po druhom odchode do kabín svietil na ukazovateli skóre stav 0:1. Posledná dvadsaťminútovka však priniesla gólovú smršť tímu z hlavného mesta Kanady, keď v rozpätí 67 sekúnd gólmi Martina Havláta a Jasona Spezzu naklonili misky váh na svoju stranu. V 50. min zvýšil v oslabení na 3:1 Mike Fisher a úspešný vstup víťaza Východnej konferencie do vyraďovacích bojov spečatil do prázdnej bránky kapitán Daniel Alfredsson. Víťaz základnej časti z Detroitu sa potrápil a Edmontom zdolal až po dvojnásobnom predĺžení 3:2. O rozhodujúci presný zásah sa v 83. minúte postaral krídelník "červených krídel" Kirk Maltby. Výborný výkon podal Dwayne Roloson v bránke "olejárov", za svoj chrbát pustil iba tri z 57 striel súpera, no na úspech to nestačilo. Obrancovi domácich Chrisovi Cheliosovi sa podarilo vyrovnať rekord Raya Bourqua, keď nastúpil už vo svojom 21. play off. Predlžovalo sa aj v Calgary, kde "plamene" zdolali Anaheim 2:1. Rozhodujúci gól dosiahol v 70. min Darren McCarty a domácich poslal do vedenia v sérii 1:0. V bránke "káčerov" sa predstavil ruský gólman Iľja Bryzgalov, keďže Jean-Sebastien Giguere sa v deň zápasu na rozkorčuľovaní zranil. "Chceli sme tu vyhrať obe stretnutia. Teraz sa však musíme sústrediť na nedeľňajší duel," povedal po zápase fínsky útočník Anaheimu Teemu Selänne. Hokejisti Nashvillu uštedrili "žralokom" zo San Jose lekciu z využívania presilových hier, keď pri výhre 4:3 premenili štyri z ôsmych presiloviek. Pri všetkých góloch domáceho tímu asistoval 31-ročný krídelník Paul Kariya. "Paul má skvelú rýchlosť a perfektný prehľad o hre," pochválil rodáka z Vancouveru jeho spoluhráč Mike Sillinger.
V sobotu sa skompletizovali úvodné zápasy a zrodili sa aj viaceré prekvapenia. Colorado otočilo nepriaznivo sa vyvíjajúce stretnutie na pôde favorizovaného Dallasu, aj napriek tomu, že po šestnástich minútach prehrávalo už 0:2. "Začínať sériu u súpera nemusí byť vždy ten najhorší scenár. Cítite sa uvoľnene," skonštatoval tréner denverského tímu Joel Quenneville. Pod výhru 5:2 sa nemalou mierou pričinil nováčik Wojtek Wolski. Dvadsaťročný Poliak, ktorý väčšinu sezóny strávil na farme v OHL (128 bodov v 56 zápasoch), si do štatistík pripísal gól a dve finálne prihrávky. "Naháňali sme sa za pukom celý čas. To nie je recept na úspech," vyjadril sa Mike Modano. Dallaský kapitán ohrozil bránku súpera iba dvakrát a dokumentoval tak nemohúcnosť svojho družstva, "hviezdy" vyslali na Josého Theodora iba 18 striel. Hráči New Jersey vyškolili v presilových hrách "jazdcov" z New Yorku, keď využili päť početných výhod a nakoniec svojho súpera zdolali bez väčších problémov 6:1. Na neudržania bol český útočník Patrik Eliáš, ktorý mal prsty vo všetkých zásahoch svojich farieb. Dvakrát sa strelecky presadil a ďalšie štyri góly pripravil svojim spoluhráčom presnými prihrávkami. "Stratili sme koncentráciu. Hrali sme sebecky a nedisciplinovane," hľadal príčinu neúspechu kouč Tom Renney, ktorému navyše pribudli ďalšie vrásky po tom, ako v tretej tretine pre bližšie nešpecifikované zranenie ľavej ruky odstúpil ťahúň ofenzívy, Jaromír Jágr. "Neviem, čo bude zajtra. Ak to pôjde, tak nastúpim. Na tom ale nezáleží. Musíme sa sústrediť na ďalší zápas, či doňho zasiahnem alebo nie," povedal zámorským novinárom rodák z Kladna. Rovnakým výsledkom sa skončilo stretnutie v Caroline avšak s radostným koncom pre hosťujúci Montreal. "Hurikáni" spustili na svätyňu súpera kanonádu už od úvodných minút a v 50. sekunde sa zásluhou Matta Cullena ujali vedenia. Cristobal Huet, ktorý doteraz nemal žiadne skúsenosti z vyraďovacích bojov, však v ďalších minútach puk za svoj chrbát nepustil, celkovo zaznamenal 42 úspešných zákrokov a bol úplne zaslúžene vyhlásený za prvú hviezdu zápasu. Jeho spoluhráči vo výbornom tímovom výkone, až 12 z nich dokázalo večer bodovať, vyťažili z minima maximum. Na šesť kúskov v sieti Martina Gerbera im stačilo 21 streleckých pokusov. Buffalo pred zrakmi vlastných fanúšikov takmer prehospodárilo dvojgólové vedenie v dueli s Philadelphiou. "Letci" znížili na 1:2 v závere druhého dejstva a necelé dve minúty pred záverečným klaksónom si po strele kanoniera Simona Gagneho vynútili predĺženie. "Šable", majúce len málo skúseností v bojoch o Stanley Cup napokon predsa len triumfovali, v 83. minúte sa presadil Daniel Briere. Svoju premiéru v play off si úspešne odkrútil nováčik Ryan Miller, ktorý zneškodnil 30 pokusov hostí. "Je to veľká úľava. V takýchto zápasoch pri vás musia stáť hokejoví bohovia," uľavilo sa trénerovi domácich Lindy Ruffovi.

Piatok:
Východná konferencia:
Ottawa - Tampa Bay 4:1 (0:1, 0:0, 4:0) - stav série 1:0
Góly: 46. Havlát (Spezza, P. Schaefer), 47. Spezza (Heatley, Emery), 50. Fisher (P. Schaefer), 59. Alfredsson (Heatley, Volčenkov) - 19. Lecavalier (Boyle, B. Richards). Vylúčení: 9:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0. Strely na bránku: 38:36. Brankári: Emery - Grahame. Diváci: 19 660.

Západná konferencia:
Detroit - Edmonton 3:2 po dvojnásobnom predĺžení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0, 1:0) - stav série 1:0
Góly: 5. Lang (Yzerman, Shanahan), 54. Maltby (Franzen, Schneider), 83. Maltby (Schneider, Franzen) - 12. Samsonov (Hemský, Špaček), 29. C. Pronger (Špaček, Samsonov). Vylúčení: 8:8 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 57:25. Brankári: Legace - Roloson. Diváci: 20 066.

Nashville - San Jose 4:3 (3:1, 0:1, 1:1) - stav série 1:0
Góly: 9. Sillinger (Timonen, Kariya), 11. Erat (Kariya, Hamhuis), 20. Weber (Kariya, Sillinger), 53. Hall (Kariya, Timonen) - 5. M. Smith (Goc, Carle), 29. Ekman (J. Thornton, Preissing), 51. Scott Thornton (Nieminen, McCauley). Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 4:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:34. Brankári: Mason - Toskala. Diváci: 17 113.

Calgary - Anaheim 2:1 po predĺžení (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0) - stav série 1:0
Góly: 27. Amonte (Lombardi, Iginla), 70. McCarty (Huselius, Langkow) - 46. Friesen (R. Niedermayer, Marchant). Vylúčení: 5:5 na 2 min, navyše Lundmark 5 min - Lupul 5 min (obaja za bitku), presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:34. Brankári: Kiprusoff - Bryzgalov. Diváci: 19 289.

Sobota:
New Jersey - NY Rangers 6:1 (1:1, 2:0, 3:0) - stav série 1:0
Góly: 4. Eliáš (Gomez, Langenbrunner), 28. Gomez (Gionta, Eliáš), 38. Klee (Eliáš, Langenbrunner), 41. Rafalski (Eliáš, Gionta), 49. Langenbrunner (Eliáš, Gionta), 56. Eliáš (Langenbrunner, Gomez) - 11. Průcha (Jágr, Nylander). Vylúčení: 8:14 na 2 min, navyše Janssen na 5 min - Hollweg na 5 min + 10 min (obaja za bitku), presilovky: 5:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:30. Brankári: Brodeur - Lundqvist. Diváci: 19 040.

Carolina - Montreal 1:6 (1:2, 0:2, 0:2) - stav série 0:1
Góly: 1. Matt Cullen - 9. Bouillon (Ryder, Higgins), 17. Bonk (Dandenault, Sundström), 23. Kovaľov (Plekanec, Rivet), 37. Higgins (Sundström, S. Koivu), 52. Kovaľov (Ribeiro, Bouillon), 59. Souray (Plekanec, Kovaľov). Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 43:21. Brankári: Gerber - Huet. Diváci: 18 812.

Buffalo - Philadelphia 3:2 po dvojnásobnom predĺžení (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0) - stav série 1:0:
Góly: 6. Connolly, 25. McKee (B. Campbell, Briere), 88. Briere (Hecht) - 37. Knuble (Gauthier, Desjardins), 59. Gagne (Knuble, Forsberg). Vylúčení: 10:14 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 58:32. Brankári: R. Miller - Esche. Diváci: 18 690.

Dallas - Colorado 2:5 (2:1, 0:3, 0:1) - stav série 0:1
Góly: 14. Morrow (S. Barnes, Robidas), 16. Guerin (Arnott, Ott) - 17. Hejduk (Brunette, Sakic), 26. Wolski (Dowd), 30. R. Blake (Wolski, Turgeon), 32. Liles (Brunette, Sakic), 43. B. Clark (Dowd, Wolski). Vylúčení: 7:5 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 18:31. Brankári: Turco - Theodore. Diváci: 18 532.

FOTO : SITA/AP