23. apríla 2006

Triple-double LeBrona Jamesa v premiére v play off

V sobotu v noci sa štyrmi duelmi začalo play off zámorskej basketbalovej NBA. Do vedenia 1:0 na zápasy sa dostali favorizované domáce celky. Vo Východnej konferencii si Miami zásluhou kvalitných výkonov ...

NEW YORK 23. apríla (WN/SITA) - V sobotu v noci sa štyrmi duelmi začalo play off zámorskej basketbalovej NBA. Do vedenia 1:0 na zápasy sa dostali favorizované domáce celky. Vo Východnej konferencii si Miami zásluhou kvalitných výkonov Dwyana Wadea a Shaquilla O'Neala poradilo s Chicagom 111:106 a Cleveland pod vedením skvelého LeBrona Jamesa zdolal Washington 97:86. James zaznamenal hneď v prvom dueli vo vyraďovacích bojoch v kariére triple-double, čo sa naposledy podarilo legende LA Lakers Magicovi Johnsonovi. Na Západe majstrovské San Antonio uragánom v druhej štvrtine rozdrvilo Sacramento 122:88 a v najvyrovnanejšom sobotňajšom súboji si Clippers poradili s Denverom 89:87.

NBA - play off

Východná konferencia - 1. kolo:
MIAMI (2) - CHICAGO (7) 111:106 - stav série 1:0
Rozohrávač Heat Dwyane Wade, ktorému sa v základnej časti proti Chicagu veľmi nedarilo, sa proti tímu zo svojho rodiska presadil v tom najsprávnejšom čase. V poslednej štvrtine nastrieľal 14 zo svojich 30 bodov a výraznou mierou tak nedovolil hosťom obrátiť priebeh zápasu. "Výnimoční hráči vždy nájdu cestu ako sa vyrovnať s akoukoľvek obranou. A Dwyane je basketbalistom pre veľké zápasy," pochválil svojho zverenca kormidelník Pat Riley, ktorý sedel na lavičke napriek piatkovému úmrtiu svojej matky. Okrem mladého lídra Miami zabral tradične aj center Shaquille O'Neal, ktorý pridal 27 bodov a 16 doskokov. Smutný bol po skončení duelu tréner Bulls Scott Skiles: "Nehrali sme tak rozumne, ako sme to v niektorých fázach hry potrebovali. Ale na druhej strane sme zo seba vydali všetko a bojovali do konca. Mali sme príležitosti otočiť vývoj súboja, no v rozhodujúcich okamihoch sme zaváhali." Hosťom nepomohlo ani 35 bodov vo výbornej forme hrajúceho Bena Gordona.
Body: Wade 30 (11 asistencií), S. O'Neal 27 (16 doskokov), J. Williams 17, Walker 10, Haslem 5 (Posey 10, Payton 6, Doleac 4, S. Anderson 2) - Gordon 35, Hinrich 19, Nocioni 18 (16 doskokov), M. Allen 10, Sweetney 4 (Duhon a Deng po 6, Chandler 5, Piatkowski 3, O. Harrington 0), štvrtiny: 26:24, 37:27, 24:31, 24:24, 20 288 divákov

CLEVELAND (4) - WASHINGTON (5) 97:86 - stav série 1:0
Superhviezda Cavaliers LeBron James predviedla debut v play off, aký sa len tak nevidí. Hneď v prvom zápase totiž jeden z kandidátov na cenu pre najužitočnejšieho hráča základnej časti dosiahol triple-double (32 bodov, 11 doskokov a 11 asistencií), čo sa naposledy podarilo fenomenálnemu Magicovi Johnsonovi. "Hrá na vysokej úrovni po celý svoj život. Jednoducho sa takéto výkony od neho očakávajú," povedal spoluhráč Drew Gooden. Chválou nešetril ani center Cavs Zydrunas Ilgauskas: "Mňa už neprekvapí nič, čo LeBron dokáže. Je skvelým basketbalistom. Je úžasné mať ho v tíme, hocikedy totiž dokáže vybehnúť na palubovku a zaznamenať takéto čísla." Kouč hostí Eddie Jordan bol sklamaný výsledkom i hrou: "Čo ma trápi najviac je, že sme nehrali tak, ako sme zvyknutí. Oni to dokázali, my nie."
Body: L. James 32 (11 doskokov, 11 asistencií), Snow 14, Ilgauskas 10, Gooden 7 (10 doskokov), Hughes 2 (D. Marshall 19, R. Murray 10, Varejao 3, D. Jones 0) - Arenas 26, Jeffries 15, A. Daniels 14, Jamison a C. Butler po 11 (E. Thomas 2, Ruffin, B. Thomas a D. Taylor po 0), štvrtiny: 31:20, 29:16, 24:21, 23:29, 20 562 divákov

Západná konferencia - 1. kolo:
SAN ANTONIO (1) - SACRAMENTO (8) 122:88 - stav série 1:0
Úradujúci šampióni NBA zo San Antonia predviedli v druhej štvrtine prvého stretnutia série neuveriteľný uragán, Kings prehrali 41:15 a do konca duelu im stačilo už iba udržiavať svoj vysoký náskok. "Už sme v play off, kde je každý ohromne sústredený a motivovaný. Nám sa dnes strelecky neuveriteľne darilo, takto to určite nepôjde každý zápas, ale bol to príjemný pocit. Duel číslo dva bude úplne iný," povedal najlepší strelec domácich Tony Parker. "Cítime sa, ako keby z nás vybili život. Keby sme nehrali proti minuloročnému víťazovi, boli by sme asi veľmi frustrovaní. Ale oni sú jednoducho šampióni a tentoraz sme nemali nárok na dobrý výsledok," uviedol hráč hostí Bonzi Wells. Iba prvý zápas v play off odohral vo svojej desiatej sezóne medzi profesionálmi skúsený krídelník Sacramenta Shareef Abdur-Rahim, no spomínať naň rád určite nebude.
Body: T. Parker 25, Mohammed 18, Duncan 11, Ginobili 10, B. Bowen 6 (Van Exel 11, Finley a Nesterovič po 10, Horry 8, Barry 6, Udrih 4, Oberto 3) - Bibby 17, Artest 16, Wells 12, Kenny Thomas 7, B. Miller 4 (Garcia 8, Kevin Martin 7, Abdur-Rahim 6, Williamson 5, Hart 4, Potapenko 2, Price 0), štvrtiny: 32:24, 41:15, 21:28, 28:21, 18 797 divákov

LOS ANGELES CLIPPERS (6) - DENVER (3) 89:87 - stav série 1:0
Najvyrovnanejší duel sobotňajšieho programu sa odohral v Los Angeles. Clippers viedli ešte v poslednej štvrtine aj o desať bodov, no záver si značne skomplikovali a napokon sa o víťazstvo museli báť až do konca. V koncovke však zlyhal líder Nuggets Carmelo Anthony, ktorý v poslednej minúte minul tri strelecké pokusy vrátane jedného zároveň so záverečným klaksónom, čím pomohol domácim udržať cenné víťazstvo. "Bol to pre nás dobrý zápas, ktorý sa však postupne menil na škaredý. Dôležité však je, že sme nakoniec vyhrali. Pre klub je to totiž veľmi dôležitý triumf," komentoval stretnutie krídelník Clippers Elton Brand.
Body: Brand 21, Cassell 19, Mobley 17, Kaman 15 (13 doskokov), Q. Ross 0 (Maggette 8, Radmanovič 5, S. Livingston a Rebrača po 2) - A. Miller a Anthony po 25, Camby 9 (10 doskokov), Buckner 5, Elson 0 (Kenyon Martin 9, Boykins 6, Patterson a R. Evans po 4), štvrtiny: 31:26, 23:19, 22:21, 13:21, 19 162 divákov

FOTO : SITA/AP