Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. marca 2007

V prieskume INEKO veria prijatiu eura skoro všetci analyticiTakmer všetci ekonomickí analytici oslovení Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy INEKO už veria, že Slovensko prijme euro v plánovanom termíne, teda od 1. januára 2009. Z 21 účastníkov ...Zdieľať

BRATISLAVA 6. marca (WEBNOVINY) - Takmer všetci ekonomickí analytici oslovení Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy INEKO už veria, že Slovensko prijme euro v plánovanom termíne, teda od 1. januára 2009. Z 21 účastníkov februárového prieskumu malo tento názor dvadsať, zavedeniu eura v stanovenom termíne neveril len jeden analytik. V septembri minulého roka pritom schopnosti Slovenska zaviesť spoločnú európsku menu od roku 2009 dôverovala len polovica z oslovených ekonómov.

Názory analytikov skúma inštitút INEKO v pravidelnom mesačnom prieskume v spolupráci s Klubom ekonomických analytikov. Pravdepodobnosť, že sa od roku 2009 bude na Slovensku platiť eurom, stúpla podľa najnovších výsledkov z januárových 72 % na februárových 74 %. Dôvodom je podľa inštitútu najmä vyšší než očakávaný ekonomický rast, s čím súvisia lepšie vyhliadky pre štátny rozpočet a splnenie kritéria pre maximálne 3-percentný deficit verejných financií. "Rozpočet pôvodne nerátal s rastom hrubého domáceho produktu o 9 %. Je to ďalšia rezerva vo verejných financiách. To už sa dá len ťažko pokaziť. Aj tak ale treba naďalej analyzovať udržateľnosť nízkeho schodku," uviedol v prieskume riaditeľ INEKO Eugen Jurzyca.

Odhady plnenia jednotlivých maastrichtských kritérií sa vo februári oproti predošlému mesiacu nezmenili. Slovensko by malo v tomto roku udržať schodok vo verejných financiách na úrovni 2,9 %. Ku koncu marca 2008, kedy by sa malo posudzovať plnenie kritérií pre prijatie eura, očakávajú analytici priemernú ročnú infláciu 2,1 %. Referenčná hodnota potrebná na splnenie tohto kritériá by sa pritom podľa ich názoru mala pohybovať na úrovni 2,8 %. Ekonómovia vo februárovom prieskume mierne upravili svoj odhad kurzu slovenskej koruny ku koncu tohto roka. Oproti 33,910 SKK/EUR z januára očakávajú posilnenie slovenskej meny na 33,740 SKK/EUR.

SITA, AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri bombovom útoku zahynuli šiesti americkí vojaci
<< predchádzajúci článok
Výbuchom vyplašená zver sa vraj určite vráti