02. augusta 2009

V Ríme 43 svetových rekordov, na záver štyri

Najväčší počet svetových rekordov v histórii plaveckých podujatí: 43, také je záverečné rezumé po skončení súbojov bazénových plavcov na majstrovstvách sveta v Ríme. Posledné štyri rekordné ...

RÍM 2. augusta (WEBNOVINY) - Najväčší počet svetových rekordov v histórii plaveckých podujatí: 43, také je záverečné rezumé po skončení súbojov bazénových plavcov na majstrovstvách sveta v Ríme. Posledné štyri rekordné zápisy priniesol záverečný nedeľňajší súťažný blok, ktorý pozostával zo 7 finálových disciplín. Najúspešnejším plavcom MS sa stal podľa predpokladov Michael Phelps s 5 zlatými medailami, hoci až tri najcennejšie kovy tentoraz najúspešnejší olympionik histórie získal iba ako člen víťazných amerických štafiet.

Svetové maximá padli v nedeľu podľa očakávania v oboch šprintoch. Už po druhý raz sa v Ríme zapísal do rekordnej listiny britský znakár Liam Tancock. Svoj semifinálový čas 24,08 vylepšil vo finále o ďalšie štyri stotiny sekundy a vybojoval si zlatú medailu. Pozíciu najlepšej súčasnej šprintérky zasa potvrdila Britta Steffenová. Dvadsaťpäťročná skvelá Nemka zvíťazila vo finále na 50 m voľný spôsob v novom svetovom rekorde 23,73 s a rovnako ako Brazílčan César Cielo Filho aj ona získala v talianskej metropole cenené krauliarske double z disciplín na 100 a 50 m. Steffenová sa až skvelým záverom dostala pred dovtedy vedúcu Švédku Therese Alshammarovú (23,88). Bronz si vybojovali navlas zhodným časom Holanďanka Magdalena Veldhuisová a Austrálčanka Cate Campbellová (23,99). Držiteľkou predchádzajúceho absolútneho maxima bola práve Veldhuisová výkonom 23,96. "Rovnako ako na olympiáde v Pekingu som získala zlaté double a som nesmierne šťastná. Ak mám porovnať oba víťazné rímske preteky, tak päťdesiatka mi dala viac zabrať," uviedla v prvej reakcii pre Eurosport B. Steffenová.

Už svoje štvrté zlato si v Ríme vyplával Američan Ryan Lochte. Skvelý univerzál pridal k dvom štafetovým prvenstvám na 4x 100 a 4x 200 m v. sp. a víťazstvu na 200 m polohové preteky triumf aj na dvojnásobnej trati. Za svetovým rekordom svojho tentoraz absentujúceho krajana Michaela Phelpsa síce výrazne zaostal, ale napriek tomu sa stal jednou z najväčších osobností rímskeho šampionátu. Americký úspech zvýraznil striebrom Američan Scott Tyler Clary a bronz zostal pre jedného z favoritov, Maďara Lászlóa Cseha. "Nebolo to bezproblémové, ale počas pretekov som dokázal vystupňovať svoj výkon a to bolo rozhodujúce. Je to príjemné konečne vyhrať a nebyť druhý za Phelpsom. Radšej by som však bol, keby som to zlato vybojoval v priamom súboji proti nemu," vyhlásil Lochte.

Vytrvaleckým šampiónom medzi plavcami je Tunisan Oussama Mellouli, ktorý druhým najrýchlejším časom histórie 14:37,28 potvrdil svoju líderskú pozíciu z lanských olympijských hier z Pekingu. Druhého Kanaďana Ryana Cochrana zdolal skvelý Afričan o vyše 4 sekundy.

Záverečná disciplína majstrostiev sveta štafeta mužov na 4 x 100 m polohové preteky akoby symbolizovala rekordmi ovenčený šampionát v talianskej metropole. Americké kvarteto Aaron Peirsol, Eric Shanteau, Michael Phelps a David Walters stlačilo cieľové stopky vo famóznom čase 3:27,28 min. Predchádzajúce absolútne maximum rovnako v podaní Američanov malo z OH v Pekingu hodnotu 3:29,34, ide teda o vyše dvojsekundové zlepšenie.

Fenomenálny Michael Phelps získal vďaka tomu, že v americkej polohovkej štafete odplával tretí "motýľkový" úsek, už svoju piatu zlatú medailu a s celkovým súčtom 5-1-0 sa stal najúspešnejším plavcom šampionátu vo večnom meste. V celkovom súčte prekonal svojho krajana Ryana Lochteho, ktorý bol na Stadio Nuoto v areáli Foro Italico štyrikrát zlatý. "Pre nás je vždy jediným cieľom štafetový triumf. Práve v spoločnej súťaži si viac uvedomujeme, že reprezentujeme Spojené štáty a sme hrdí na svoje výkony," komentoval Michael Phelps. "Štafeta je pre nás ideálny spôsob, ako potvrdiť naše dominantné postavenie. Vyhrať v štafete je niečo ako americká tradícia," potvrdil Phelpsove slová znakár Aaron Peirsol.

Práve vďaka záverečnému zlatu zo štafety sa napokon Američania dostali pred dovtedy vedúcu Čínu na čelo medailovej bilancie krajín XIII. MS v plaveckých športoch.