Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

21. januára 2006

V Rusku si stovky ľudí pripomenuli výročie Leninovej smrtiV rade pred mauzóleom na moskovskom Červenom námestí, kde je zabalzamovaná mŕtvola V. I. Lenina, v sobotu v silnom mraze postávali stovky ľudí, aby si pripomenuli 82. výročie smrti tvorcu ...Zdieľať

MOSKVA 21. januára (WN/SITA/AFP) - V rade pred mauzóleom na moskovskom Červenom námestí, kde je zabalzamovaná mŕtvola V. I. Lenina, v sobotu v silnom mraze postávali stovky ľudí, aby si pripomenuli 82. výročie smrti tvorcu socialistickej diktatúry, ktorej obeťami sa stali milióny ľudí. Leninovi obdivovatelia držali sovietske zástavy a prinášali červené karafiáty, ktoré kedysi zdobili pódia sovietskych vojenských prehliadok.

V posledných rokoch sa v Rusku častejšie ozývajú hlasy, aby Lenina - ako symbol temných desaťročí komunizmu - premiestnili zo srdca mesta a normálne ho pochovali. Hoci sa Kremeľ od tejto debaty dištancoval, z oficiálnych kruhov sa proti takémuto kroku ozvali protesty.

Podľa riaditeľa konzervačného fondu Leninovho mauzólea Alexeja Abramova, dokážu pomocou balzamovacej techniky udržať Leninovu mŕtvolu nezmenenú ešte mnoho storočí.

FOTOS:ITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na palube imigrantských člnov objavili tri mŕtve telá
<< predchádzajúci článok
Praví národniari sa premenujú na Slovenskú vzájomnosť

V Rusku si stovky ľudí pripomenuli výročie Leninovej smrti - diskusné fórum čitateľov