Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. mája 2006

Verejná súťaž na pamätník obetiam januárovej havárie AN-24Ministerstvo obrany vyhlási do polovice mája verejnú architektonicko-výtvarnú súťaž na pamätník obetiam januárovej havárie vojenského lietadla AN-24. Víťazný návrh do konca júna vyberie odborná ...Zdieľať

BRATISLAVA 8. mája (WN/SITA) - Ministerstvo obrany vyhlási do polovice mája verejnú architektonicko-výtvarnú súťaž na pamätník obetiam januárovej havárie vojenského lietadla AN-24. Víťazný návrh do konca júna vyberie odborná porota. Pamätník v maďarskej obci Hejce, pri ktorej sa slovenské lietadlo zrútilo, bude postavený do konca októbra. Dohodli sa na tom členovia medzirezortnej komisie. Agentúru SITA o tom informoval Martin Kovalik z tlačového odboru ministerstva obrany. Architektonický návrh posúdi i starosta obce Hejce Gejza Rohály, ktorý bude mať právo veta.

Medzirezortná komisia sa už dohodla aj na oficiálnom názve pamätníka. Pôjde o Memoriál obetiam leteckej katastrofy slovenského vojenského lietadla. Pamätník bude obsahovať štátny znak, mená, priezviská a dátumy narodenia zosnulých a základnú informáciu o tragédii v slovenčine, maďarčine a angličtine. Najväčšiu tragédiu v histórii slovenských ozbrojených síl bude tiež pripomínať pamätná tabuľa priamo v lese, kde došlo k nešťastiu. Rovnako na nej bude vyrytý trojjazyčný text.

Na mimorozpočtovom účte na pamätník je viac ako 1,1 milióna korún. Ide o dobrovoľné príspevky fyzických osôb. K tejto sume pribudne milión od OTP banky, zatiaľ neurčený príspevok slovenskej vlády a výťažok z predaja spomienkového DVD Posledná misia, ktoré vydala televízia TA3 v spolupráci s ministerstvom obrany.

Lietadlo AN-24 havarovalo 19. januára. Na jeho palube bolo 43 vojakov, ktorí sa vracali z misie v Kosove do Košíc. V kosovskej Prištine pôsobili v rámci mierovej operácii KFOR od augusta minulého roku. Nehodu prežil jediný vojak, nadporučík Martin Farkaš.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pochodu proti fašizmu sa zúčastnilo okolo dvesto ľudí
<< predchádzajúci článok
V roku 2008 by malo byť v prevádzke 406 kilometrov diaľníc

Verejná súťaž na pamätník obetiam januárovej havárie AN-24 - diskusné fórum čitateľov

trapne9.5. 0:57:36
ty...5.12. 18:09:27
boles5.12. 18:06:56