14. novembra 2016

Edin Džeko, archívne foto.

Edin Džeko, archívne foto. Foto: TASR/AP Photo
Pireus 14. novembra (TASR) - Futbalisti Grécka zostali aj po štvrtom dueli kvalifikácie MS 2018 bez prehry, hoci domácu remízu 1:1 s Bosnou a Hercegovinou vydreli v nedeľu až v poslednej sekunde dramatického duelu. Škvrnou vypätého zápasu boli transparenty gréckych fanúšikov s odkazom na masaker v Srebrenici i červená karta pre hosťujúceho Edina Džeka, ktorý súperovi pri súboji stiahol trenírky.

Bosna v zápase dlho viedla. Pomohol jej vlastný gól brankára Orestisa Karnezisa, keď sa v prvom polčase do neho odrazila lopta od žrde po priamom kope Miralema Pjaniča. Gréci v závere mohutne tlačili a dočkali sa v 95. minúte - prudkou strelou spoza šestnástky vyrovnal Georgios Tzavellas. Ešte predtým ale videli červené karty hráči na oboch stranách po incidente v 80. minúte. Džeko v súboji s protihráčom spadol na zem, potom ho chytil za nohy a stiahol mu trenírky. V následnej roztržke si nervy na uzde neudržal Kyriakos Papadopoulos a rovnako ako Džeka ho rozhodca poslal predčasne pod sprchy.

S červenou pre Džeka ale nesúhlasil kouč hostí Mehmed Bazdarevič: "Škoda, že Džeko bol neprávom vylúčený. Rozhodca nás tak obral o dva body...". Spokojnejší bol napokon logicky tréner Grékov Michael Skibbe: "Mali sme šťastie, že sme z tohto zápasu vydolovali aspoň bod."

Grécky futbalový zväz sa v pondelok ospravedlnil za transparenty domácich fanúšikov. Na jednom z nich stálo: "Nož, žica, Srebrenica (nôž, drôt, Srebrenica - pozn.)," slogan často používaný srbskými nacionalistami s odkazom na masovú popravu viac ako 8000 bosnianskych Moslimov v roku 1995 v okolí mesta Srebrenica v Bosne a Hercegovine. "Odsudzujeme neakceptovateľné vyvesenie transparentu s fašistickým obsahom, ktorý uráža športového ducha futbalu a grécku pohostinnosť," uviedol grécky zväz spolu s ospravedlnením.

KHL: Vedenie súťaže zvažuje zníženie počtu klubov z finančných dôvodov