27. júla 2018

Na snímke v popredí vľavo Marin Ljubičič (DAC) a vpravo Nino Galovič (Minsk) počas druhého predkola Európskej ligy DAC 1904 Dunajská Streda - Dinamo Minsk 26. augusta 2018 v Dunajskej Strede. Foto: TASR - Pavel Neubauer
Dunajská Streda 27. júla (TASR) - Futbalisti fortunaligového FC DAC 1904 Dunajská Streda prehrali vo štvrtkovom úvodnom stretnutí 2. predkola Európskej ligy doma s Dinamom Minsk 1:3. Hostia prvýkrát viedli po góle Romana Begunova, Erik Pačinda vyrovnal krátko pred prestávkou z jedenástky. O víťazstve Dinama rozhodol striedajúci Alexander Makas v 77. minúte, tretí gól pridal v nadstavenom čase Uroš Nikolič. Domáci dohrávali od 39. minúty bez vylúčeného Milana Šimčáka.

Odveta je na programe o týždeň 2. augusta o 18.00 SELČ v bieloruskej metropole. Na postupujúceho čaká v 3. predkole ruský Zenit Petrohrad, kde pôsobí aj slovenský reprezentant Róbert Mak.

Úvodný zápas 2. predkola EL 2018/2019:

FC DAC 1904 Dunajská Streda - Dinamo Minsk 1:3 (1:1)

Góly: 45. Pačinda (z 11 m) - 24. Begunov, 77. Makas, 90.+4 Nikolič. ŽK: Šimčák, Kalmár - Chvasčinski, Gurenko, ČK: 39. Šimčák (DAC) po 2. ŽK. Rozhodovali: Bojko - Alochin, Volodin (všetci Ukr.), 9227 divákov

Dunajská Streda: Macej - Koštrna, Šatka, Huk, Šimčák - Herc (42. Davis), Ljubičič, Kalmár (74. M. Vida) - Pačinda, Bayo, K. Vida (87. Treťjakov)

Minsk: Gorbunov - Žavnerčik, Galovič, Rodrigues, Šitov - Korzun (81. Trebotič), Yahaya - Begunov, Nikolič, Chvasčinski (61. Gurenko) - Ivanov (71. Makas)

Dunajská Streda sa v prvom predkole gólovo presadila jedine vzduchom a vysokými loptami to skúšala aj v úvode tejto konfrontácie. Bayo získal rohový kop, po ktorom padla lopta v šestnástke hostí, ale domácim sa nepodarilo zakončiť na bránku. Po štvrťhodine hry si Pačinda pri protiútoku pripravil výhodnú streleckú pozíciu a preveril brankára Gorbunova. Minsk sa na opačnej strane prezentoval prízemným centrom Begunova, domáci brankár Macej zachránil pred nabiehajúcim Chvasčinským. Po ďalšom centri však už Dunajská Streda inkasovala, keď v 24. minúte dotlačil loptu do siete Begunov. Fortunaligista musel v domácom prostredí opäť doťahovať, no Minsk bol vyspelejším protivníkom a šance na vyrovnanie boli cennejšie. Možnosť priameho kopu vybojoval Bayo, loptu si postavil Kalmár, s jeho plávajúcou strelou si poradil Gorbunov. Potom mal príležitosť sám Bayo, ktorého parádnou dlhou prihrávkou našiel Koštrna, útočník sa zavesil do hlavičky a jeho pokus s námahou vyrazil brankár. DAC postihla po inkasovanom góle ešte jedna komplikácia, Šimčák videl v rozpätí 33. a 39. minúty dve žlté karty a oslabil mužstvo. Domácim napriek tomu dokázali vyrovnať do prestávky, Žavnerčik zahral rukou v hlavičkovom súboji s Pačindom, ktorý premenil nariadenú jedenástku.

Na snímke zľava Krisztopher Vida (DAC), Uroš Nikolič (Dinamo), Zsolt Kalmár (hore DAC), Nikita Korzun (dole Dinamo) a Milan Šimčák (DAC) počas prvého stretnutia 2.kola Európskej ligy DAC 1904 Dunajská Streda - Dinamo Minsk v Dunajskej Strede 26. júla 2018 . Foto: TASR - Pavel Neubauer

Po hektickom závere prvého polčasu sa dianie na trávniku o čosi upokojilo po zmene strán. Dunajská Streda sa naďalej musela vyrovnávať s početnou výhodou súpera, ale aj tak mala po necelej hodine hry obrovskú príležitosť, aby sa ujala vedenia. Defenzíva hostí úplne zabudla na Baya, ktorý sa osamotene rútil na brankára, ale nepostrážil si loptu a Gorbunov mu ju zobral. Na opačnom konci Macej vyboxoval center iba k Begunovovi, ten z prvej netrafil priestor troch žrdí. Kalmár neskôr z priameho kopu nacentroval na Baya, jeho hlavičke tiež chýbalo viac presnosti. Domáci svojím výkonom nedávali pocítiť, že hrajú iba v desiatich, nezvládli však situáciu v 77. minúte, keď Šatka po centri Begunova prehral hlavičkový súboj a striedajúci Makas skóroval len chvíľu po príchode na ihrisko. Dunajská Streda si v poslednej desaťminútovke riadneho hracieho času vypracovala niekoľko náznakov, no nedotiahla ani jeden a nevyrovnala po druhý raz. V nadstavenom čase jej nevyšla stávka na riziko a Nikolič ďalšou gólovou hlavičkou zvýraznil výsledok v prospech hostí.

Hlasy po zápase:

Peter Hyballa, tréner DAC: "Hrali sme dlho bez vylúčeného hráča, trochu sme zmenili systém hry. Šance sme si vypracovali, aj keď nás bolo na ihrisku menej. Dostali sme tri góly a v Minsku musíme hrať ofenzívne, nebojíme sa toho. O červenej karte by sa dalo diskutovať, ale Milan (Šimčák) to nevyriešil ideálne. Chceli sme uzavrieť stred ihriska a útočiť po krajoch, kde odviedli výbornú prácu Davis a Koštrna. Bayo mal veľkú príležitosť, keby skóroval... Posledný gól vyplynul z toho, že máme mladý tím. Ak sa nám v Minsku podarí rýchlo skórovať, máme šancu. Malú, ale máme."

Erik Pačinda, útočník DAC: "Začali sme dobre, ale potom ovplyvnila zápas červená karta, ktorá nemala byť. Stiahli sme sa, no i tak bol zápas vyrovnaný. Dostali sme tri hlúpe góly a do odvety musíme ísť na 100 percent pripravení. Nový tréner zmenil systém hry len minimálne, pretože je s nami ešte len krátko. Opäť sme hrali dobre, vypracovali sme si viac šancí ako súper. O jedného menej sa hrá ťažko, napriek tomu sme boli vyrovnaným súperom. Inkasované góly si musíme dobre rozanalyzovať a vyvarovať sa ich v budúcnosti."

NHL: Pittsburgh si udržal brankára Jarryho, predĺžil s ním kontrakt
EL: TRENČÍN ZVÍŤAZIL V ZABRZE NAD GÓRNIKOM 1:0