Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

11. októbra 2018

Video: Nová značka sobi.eco zo Slovenska prichádza s myšlienkou ekologickej výroby s podporou zdravotne a sociálne znevýhodnených ľudíNa Slovensku vznikla nová značka sobi.eco poukazujúca na etickú a ekologickú výrobu. Jej zakladatelia sa rozhodli používať odpadové materiály na výrobky, ako obaly na notebooky či obaly na fľaše, a svoju výrobu umiestnili do chránených dielní a dielní pre sociálne znevýhodnených ľudí na Slovensku.Zdieľať
sobi.eco_Nova eko-socialna znacka zo Slovenska

Nákup odevov sa stal neoddeliteľnou súčasťou nášho života a celosvetovo nakúpime 80 miliárd kusov oblečenia za rok, čo predstavuje o 400% oblečenia viac ako pred 20 rokmi. Vďaka technologickému pokroku je spotreba odevov jednoduchšia a rýchlejšia než kedykoľvek predtým. Avšak mnohí ľudia bojujú s tým, čo robiť s opotrebovaným oblečením, nakoľko priemerná životnosť jedného kusu oblečenia je odhadovaná na dobu troch rokov. Módny biznis je pritom druhým najšpinavším priemyslom na svete a zodpovedá za približne 10% celosvetových emisií uhlíka.

 

Mnohí ľudia posúvajú nepotrebné kúsky oblečenia priateľom či rodine. Niektorí ich odnesú neziskovým organizáciám alebo vrátia predajcovi oblečenia v rámci jeho programu spätného odberu. Avšak iba 0,1% takto vrátených odevov podstúpi recykláciu a vzniknú z nich nové vlákna.

 

„V charitných skladoch je mnohokrát toľko oblečenia, že chytá pleseň a musí byť vyhodené ešte predtým, ako sa dostane k novému majiteľovi. Oblečenia je jednoducho priveľa,” vysvetľuje jeden zo zakladateľov značky a riaditeľ občianskeho združenia sobi Tomáš Horváth, pričom dodáva: „Rozhodli sme sa túto skutočnosť zmeniť, aspoň tak, ako vieme, tam, kde môžeme. Začali sme dizajnovať produkty z recyklovaných textílií a hľadali sme vhodné spôsoby na ich kombináciu a využitie. Po mnohých mesiacoch hľadania najlepších riešení prichádzame s výrobkami z recyklovaného textilného odpadu a recyklovaných plastových fliaš, v kombinácií s prírodnou bavlnou.”

sobi.eco_Nova eko-socialna znacka zo Slovenska

Pri vzniku myšlienky bola aj dizajnérka Mária Štraneková, alias mayamay, ktorá je považovaná za priekopníčku eko módy na Slovensku. Prvou dielňou, ktorá bude výrobky sobi.eco šiť, je chránená dielňa z Kežmarku. Do výroby sa zapoja aj sociálne znevýhodnení ľudia, ktorým poskytuje pomoc o.z. Samaria.

 

Aktuálne je možné podporiť dokončenie poslednej fázy projektu a získať úplne prvé výrobky značky sobi.eco cez platformu StartLab, kde má značka spustenú crowdfundingovú kampaň. Nájdete ju na tomto odkaze: https://www.startlab.sk/projekty/595-sobieco-recyklovane-obaly-z-chranenych-a-socialnych-dielni/

 

Značka sobi.eco patrí pod občianske združenie sobi, ktoré založili traja mladí ľudia zo Slovenska, Tomáš Horváth, Alena Horváthová a Martin Malina. V roku 2017 sa táto myšlienka dostala na medzinárodné podujatie UNLEASH Laboratory do Dánska, kde si získala mnohých priaznivcov a bola umiestnená do Katalógu udržateľných riešení UNLEASH ako jedna zo 197 najlepších ideí zo sveta. Neskôr, v decembri 2017, vyhrala v súťaži OpenMaker a získala finančné prostriedky z rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie, ktoré zakladateľom pomohli pri vývoji prototypov a nadväzovaní partnerstiev.

 

„Svojou činnosťou chceme prispieť aj k zvyšovaniu povedomia o zodpovednej výrobe a spotrebe a našej planéte, ktorá má len obmedzené zdroje. Máme vôľu hľadať riešenia, ktoré prinášajú človeku úžitok i radosť,” uzatvára Alena Horváthová, spoluzakladateľka značky.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SERIÁL: Gemer-Malohont osídľovali českí prisťahovalci v dvoch vlnách
<< predchádzajúci článok
SLOVENČINA: Naozaj to dáme?

Video: Nová značka sobi.eco zo Slovenska prichádza s myšlienkou ekologickej výroby s podporou zdravotne a sociálne znevýhodnených ľudí - diskusné fórum čitateľov