Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

05. mája 2018

VIDEO: UŽ LETÍ: NASA vypustila k Marsu sondu, preskúma vnútro planétyPotrvá vyše šesť mesiacov, kým vesmírne plavidlo pristane na Marse a robotický modul začne koncom novembra tohto roka doposiaľ nebývalý geologický výskum.Zdieľať
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) by mal v sobotu vyslať k Marsu svoju robotickú sondu InSight. Foto: TASR/AP
 
New York 5. mája -
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil v sobotu do vesmíru kozmickú loď, ktorá má pristáť na Marse a skúmať doposiaľ záhadné vnútro červenej planéty. Píše o tom agentúra DPA.


Nosná raketa Atlas V s robotickou sondou s názvom InSight vyštartovala z Vandenbergovej leteckej základne v Kalifornii. Webová stránka vesmírnej agentúry NASA uvádza, že ide o prvý prípad, keď medziplanetárna kozmická loď štartovala zo západného pobrežia Spojených štátov.

Potrvá vyše šesť mesiacov, kým vesmírne plavidlo pristane na Marse a robotický modul začne koncom novembra tohto roka doposiaľ nebývalý geologický výskum. Sonda InSight bude zaznamenávať údaje o zemetraseniach na Marse i o teplote vo vnútri planéty.Raketa Atlas V vynesie zo Zeme aj dve minidružice, ktoré sa potom oddelia a v rámci prvej technologickej operácie svojho druhu poletia k Marsu samostatne.

Štart marťanskej sondy sa uskutočnil po dvojročnom odklade, ktorý bol zapríčinený riešením technických záležitostí ohľadne jej výskumného zariadenia. Tento odklad okrem iného spôsobil aj zvýšenie finančných nákladov na vyše 800 miliónov dolárov.

 

.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Lenny, dcéra Lenky Filipovej, prichádza so skladbou a klipom Enemy
<< predchádzajúci článok
Filozof a otec komunizmu Karol Marx sa narodil pred 200 rokmi

VIDEO: UŽ LETÍ: NASA vypustila k Marsu sondu, preskúma vnútro planéty - diskusné fórum čitateľov