Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. júla 2013

Viktor Orbán prirovnal europarlament k Sovietskemu zväzuMaďarský premiér Viktor Orbán si v piatok vzal na mušku Európsky parlament, ktorý obvinil z metód podobných niekdajšiemu Sovietskemu zväzu. Reagoval tak na stredajšiu kritiku ...Zdieľať
viktor orban BUDAPEŠŤ 5. júla (WEBNOVINY) - Maďarský premiér Viktor Orbán si v piatok vzal na mušku Európsky parlament, ktorý obvinil z metód podobných niekdajšiemu Sovietskemu zväzu.


Reagoval tak na stredajšiu kritiku zákonodarného zboru únie, ktorý podrobil tvrdej kritike zmeny maďarskej ústavy z dielne súčasnej vlády.

Kým EP varuje pred autoritatívnymi metódami vládnutia, stredopravý líder tvrdí, že ide o zasahovanie do práv suverénneho štátu.

Maďarský premiér si nedopustil ani tvrdú kritiku samotných predstaviteľov bloku a avizuje ďalšie spory s Bruselom, ktorému sa údajne nepáčia opatrenia poškodzujúce zahraničné firmy.

"Od dôb Sovietskeho zväzu sa žiadna mocnosť takto otvorene a prostredníctvom práva neodvážila siahať na suverenitu Maďarov. Nechceme žiť v Európskej ríši, ktorá má svoje centrum v Bruseli a kde nám budú hovoriť, čo máme robiť my na periférii. Títo pešiaci byrokracie, ktorí zlyhali pri riešení krízy v Európe, sa teraz snažia odsudzovať Maďarsko," povedal Orbán na margo EP, ktorý v stredu vyzval maďarské orgány na urýchlené a nevyhnutné opatrenia zabraňujúce porušovaniu základných hodnôt bloku. Zbor označil ústavné zmeny v Maďarsku sú systémové, ktorých všeobecným trendom je "odklon od únijných hodnôt".

Maďarský parlament, v ktorom Orbánova koalícia disponuje dvojtretinovou väčšinou, v marci novelizoval ústavu štvrtýkrát od nástupu jeho vlády k moci v roku 2010. Medzi prijatými zmenami, ktoré vyvolávajú znepokojenie doma i v zahraničí, figuruje obmedzenie právomocí ústavného súdu ako aj opätovné zavedenie opatrení označených súdom za protiústavné. Obavy z nových ustanovení okrem Bruselu vyjadrila taktiež Rada Európy.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Školám chýbajú učebnice, dva tituly dostanú
<< predchádzajúci článok
Záchrana Atén zrejme pôjde cez menšie pôžičky

Viktor Orbán prirovnal europarlament k Sovietskemu zväzu - diskusné fórum čitateľov