17. októbra 2016

Víťazmi motocyklovej šesťdňovej tím USA, Hostinský celkovo pätnásty

Ilustračná snímka

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič
Navara 17. októbra (TASR) - Záverečnými pretekmi v motokrose vyvrcholil 91. ročník medzinárodnej šesťdňovej motocyklovej súťaže ISDE 2016. V hlavnej kategórii zvíťazil tím USA, medzi juniormi triumfovali Švédi a v ženskej kategórii dominovali Austrálčanky. Najlepší zo Slovákov Thomas Hostinský skončil v absolútnom poradí na 15. mieste spomedzi 381 pretekárov.

V ženskej kategórii sa o historický zápis pre Slovensko postarala Katarína Juríčková. Stala sa prvou Slovenkou, ktorá došla do cieľa tejto "motocyklovej olympiády." Juríčková štartovala spoločne s Karin Hostinskou v Slovakia women teame, no tá po druhom dni pre chorobu skončila. Juríčková absolvovala všetkých šesť dní a napokon sa so svojím tímom umiestnila na poslednej 20. priečke. V individuálnom hodnotení ženskej súťaže sa dostala na 13. miesto.

V súťaži klubových tímov mala SMF zastúpenie v podobe dvoch tímov. BMT Gottbros team v zložení Thomas Hostinský, Radek Bohuslav, Martin Giottvald si vybojoval 12. miesto spomedzi 123. posádok. Husqvarna Gottbros team (Michal Vavřík, Petr Borkovec, Ján Šmerda) po technických problémoch a odstúpení Šmerdu skončil na 107. mieste. "Počasie aj trate dali zabrať všetkým jazdcom. Mnoho favoritov vypadlo pre zranenia. Technická porucha vyradila aj Jána Šmerdu z Husqvarna Gottbros tímu a choroba i zranenie pripravili Karin Hostinskú o vytúžený cieľ. Zišli sme sa tu veľmi dobrá partia, ktorá si rozumela a ťahala za jeden povraz. A toto bolo na tej šestke to najlepšie. Gratulujem jazdcom a veľkú vďaku vyslovujem reklamným partnerom a ľuďom, ktorí nám pomohli," uviedol manažér BMT Gottbros teamu Ján Rumpli.

Zo slovenských jazdcov sa v individuálnom hodnotení najvyššie umiestnil Thomas Hostinský, ktorý v triede C2 skončil na výbornom 6. mieste spomedzi 177. pretekárov.

Víťazom klubovej súťaže sa stal klub Italy, v hodnotení jazdcov bez rozdielu triedy zvíťazil Američan Josh Toth. Hostinský skončil v absolútnom poradí na 15. mieste spomedzi 381. jazdcov.

V hlavnej súťaži si svetovú trofej odniesol tím USA pred druhými Britmi. Bronz si napokon odniesli pretekári z Česka, ktorí využili problémy Talianov a Španielov. Na stupeň víťazov sa dostali prvýkrát od roku 1994.

Trofej v kategórii žien v putovala opäť do Austrálie, striebro zostáva zostalo v Španielsku a bronz si odniesol tím Nemecka, pričom Marie Franková bola i najlepšou ženou na ISDE 2016.

V programe 91. ročníka šesťdňovej bola i súťaž vintage tímov, ktoré na historických motocykloch absolvovali tri súťažné dni. Zvíťazila Veľká Británia pred Holandskom a Talianskom.