21. apríla 2006

Víťazom T-Com Extraligy MsHK Žilina

MsHK Žilina sa stal hokejovým majstrom Slovenska v sezóne 2005/2006, keď v siedmom zápase finálovej série zvíťazil nad Tatravagónka ŠKP Poprad v popradskej Tatravagónka aréne 4:1 a celú sériu tak ...

POPRAD 21. apríla (WN/SITA) - MsHK Žilina sa stal hokejovým majstrom Slovenska v sezóne 2005/2006, keď v siedmom zápase finálovej série zvíťazil nad Tatravagónka ŠKP Poprad v popradskej Tatravagónka aréne 4:1 a celú sériu tak vyhral 4:3. Žilinčania získali svoj vôbec prvý majstrovský titul.

HK Tatravagónka ŠKP Poprad - MsHK Žilina 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)

Góly: 7. Kroták (Michal Segľa, Škovira) - 30. Kontšek (Špilár), 33. Špilár (Kontšek, S. Gron), 58. Hreus (Krajčí), 59. Špilár (Kontšek)

Vylúčení: 3:4, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák, D. Konc - M. Novák, Mášik, 5500 divákov

Poprad: Kožuch - Michal Segľa, Javín, Kumstát, Fabian, Bambúch, Vorobel - Škovira, Kroták, Pavličko - Jasovský, Halaj, Kubenko - J. Kopecký, Juraj Faith, Tomášek

Žilina: Lipovský - I. Droppa, Nádašdi, Kusovský, Ficenc, Škorvánek, Dlouhý - Krajčí, S. Gron, Kontšek - Gálik, Jabrocký, Kokavec - Špilár, Hreus, V. Král - Oravec, R. Rehák, Verčík

Prvá tretina sa niesla jasne v réžii Popradčanov. Už v 1. min vystrelil Pavličko a nebezpečnú šancu mal i Škovira. O dve minúty neskôr Škovira nahral osamotenému Pavličkovi, ale Lipovský jeho šancu zneškodnil. Hostia sa k prvej strele dostali až v 7. min, ale Kožuch s pokusmi Jabrockého a Krála nemal problémy. Poprad tlačil svojho súpera aj vďaka trom presilovým hrám, hostia však veľmi zodpovedne bránili a domácich nepúšťali do vyložených šancí. V 16. min vybojoval puk Jasovský, ale jeho strela spoza obrancu Lipovského neprekvapila. Počas dlhotrvajúceho popradského tlaku bol prvý gól v žilinskej sieti len otázkou času a ten sa naplnil v 16. minúte. Domácich poslal do vedenia kapitán Arne Kroták svojim 13. gólom v play off, keď po prihrávke Michala Segľu puk zavesil pod hornú žŕdku. Domáci aj naďalej pokračovali v drvivom tlaku a najmä pri akciách prvého útoku hostia nevedeli, kam skôr skočiť. V poslednej minúte prvej tretiny po obrovskej šanci Krotáka zazvonila ľavá žŕdka Lipovského bránky. Ako sa však neskôr ukázalo, bolo na škodu Popradčanov, že nedokázali svoj tlak zúročiť na viac gólov. Druhá tretina totiž priniesla diametrálne rozdielny hokej. V úvode sa prezentoval strelou Škovira a na druhej strane mu kontroval Krajčí. V 25. min sa v oslabení dostal k nebezpečnej strele Vorobel a krátko nato sa rútil na Lipovského Kroták, ale ten mu nájazd zneškodnil. V 27. min sa neujali ani dve strely Javína. Aktivita domácich začala postupne upadať a to bola veľká šanca pre hostí. Tí sa jej chytili veľmi rýchlo, keď v 30. min vyrovnali po bekhende kapitána Kontšeka. Gól okamžite dodal hosťom sebavedomie. V 31. min musel Kožuch zasahovať po šanci Kokavca a krátko na to aj Gálika. Domáci sa ešte nestihli spamätať z prvého gólu a zakrátko inkasovali po druhý raz. V 32. min poslal Žilinu do vedenia Špilár, keď položil brankára Kožucha a bez problémov ho prekonal. O pár minút nato neuspel v ďalšej šanci Kontšek. V záverečnej tretine sa hostia zamerali na bránenie svojho náskoku, zatiaľ čo Poprad sa snažil o vytvorenie dobrých gólových šancí. Žilina mala vývoj zápasu pod kontrolou, nikam sa neponáhľala a darilo sa jej kúskovať hru. Popradčania búšili do kompaktnej obrany, proti ktorej sa nedokázali presadiť kombinačne ani individuálne. S pribúdajúcimi minútami boli domáci čoraz bezradnejší. Definitívny klinec do rakvy domácich zasadili hostia v 58. min. Krajčí ideálne uvoľnil Hreusa, ktorý svoj brejk zakončil ukážkovým blafákom a rozjasal žilinskú striedačku. Domáci po tomto góle začali hrať vabank a odvolali brankára. Po krátkom závare pred Lipovským sa však puku zmocnili hostia a Špilár po prihrávke Kontšeka dopravil puk do domácej bránky po štvrtý raz. To už bolo o víťazovi a majstrovi T-Com Extraligy rozhodnuté.