Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. apríla 2006

Vláda sa nemá zbavovať zodpovednosti za štrajk zdravotníkovVláda by sa nemala zbavovať zodpovednosti za štrajk zdravotníckych zamestnancov, pretože ten je dôsledkom jej zdravotníckej reformy, vyhlásil v dnešnej diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy predstaviteľ strany Smer-SD Juraj Štofko.Zdieľať
BRATISLAVA 8. apríla (WN/SITA) -  Súčasne poprel, že by opozícia štrajk aktívne podporovala. Problémom zdravotníkov podľa Štofka je, že nemajú dostatočné možnosti, ako bojovať za svoje požiadavky a okamžite sú obviňovaní z neetického správania. Mrzí ho, že "problémami zdravotníctva obťažujeme pacienta".
Poslanec za SDKÚ-DS Viliam Novotný je naopak presvedčený, že štrajk je politicky motivovaný, pretože presahuje rámec zvyšovania miezd a požiadavky zdravotníkov sú podobné tým, ktoré presadzuje opozícia. Novotný zdôraznil, že transformácia zdravotníctva musí pokračovať aj napriek problémom reformy. "Existuje veľa ľudí, ktorým vyhovovalo, ako fungovalo zdravotníctvo pred rokom 2002, že to bola čierna diera a v kalných vodách sa dobre plávalo rôznym finančným skupinám," poznamenal Novotný.

Poslanec za KDH Ján Bielik si nemyslí, že budúca vláda, nech už bude mať akékoľvek zloženie, zásadným spôsobom zmení zdravotnícky systém. Skonštatoval, že limitom zmien sú peniaze, ktoré z rozpočtu do zdravotníctva plynú. "Možno, že bude treba, aby nová vláda prehodnotila váhu jednotlivých rezortov a ich rozpočtovanie", uviedol Bielik.

Napriek tomu, že sa zdravotníctvo podarilo finančne stabilizovať, smerom k pacientovi sa starostlivosť zhoršila, tvrdila kandidátka Ľudovej strany-HZDS Beáta Sániová. Štát sa podľa nej "musí vrátiť k občanovi" a vzniknutú situáciu riešiť. Jednou z možností, ako tak urobiť je zvýšiť odvody štátu za svojich poistencov. Štrajk lekárov je podľa Sániovej dôsledkom dlhodobého podfinancovania rezortu.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
RIS apeluje, aby volili HZD a krúžkovali čísla 149 a 150
<< predchádzajúci článok
Palestína neustúpi západnému vydieraniu

Vláda sa nemá zbavovať zodpovednosti za štrajk zdravotníkov - diskusné fórum čitateľov