04. októbra 2016

Volejbalistky SR sa pred odvetou baráže o postup na ME nevzdávajú

Ilustračná snímka

Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič
Poprad 4. októbra (TASR) - S jasným cieľom získať tri body (vyhrať 3:0, alebo 3:1) a vybojovať si zlatý set, vstúpia slovenské volejbalové reprezentantky na popradskú palubovku v stredu o 17.00 h do odvety baráže o postup na majstrovstvá Európy proti Česku. V sobotňajšom prvom stretnutí atraktívneho derby mali navrch české hráčky, ktoré v Jablonci nad Nisou vyhrali 3:0.

Duel mali české volejbalistky v rukách, malú šancu dali svojmu súperovi len v druhom sete. "S odstupom pár hodín sme si zápas rozobrali a dospeli sme k určitým záverom. Myslím, že sme nepredviedli náš štandard a máme určite na viac. Zápas sa teoreticky mohol vyvíjať inak, keby sme za stavu 20:21 v druhom sete zvládli záver lepšie, ale to je za nami. S družstvom sme si v pondelok rozobrali celý zápas, aby videli ako riešili situácie a ako sa správal súper na druhej strane. Našli sme obrovské množstvo naivných vecí najmä v útoku a myslím, že to rozhodlo. Češky vyhrali obrovským číslom na bloku, ktorých mali viac ako 20. Po analýze sme dospeli k tomu, že Češky sa rozhodli kontrolovať obranou na sieti naše hráčky, ktoré sa vyprofilovali dlhodobo, že sú kľúčové a to sú blokárky a na kraji sme to nezvládli. Kľúčové však je, že sme videli množstvo realizovateľných vecí smerom k odvete. Prehrali sme síce 0:3, ale nemali sme taký pocit v rozdielnosti výkonnosti tímov ako to bolo v zápasoch proti Chorvátsku v druhom kole kvalifikácie," povedal po utorňajšom tréningu v Poprade tréner Slovenska Marek Rojko.

Slovenky štartovali na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy, ktorý sa koná v dvojročnom cykle, naposledy v roku 2009. V predchádzajúcich dvoch kvalifikáciách v rokoch 2013 a 2015 vypadli až v baráži po prehrách v zlatom sete. "Celá príprava tém na tréningy je zameraná na to, aby hráčky uverili, že nie je koniec. Máme podobnú skúsenosť z minulého roka, keď sme prehrali 0:3 v Azerbajdžane a doma nám nikto nedával šance, ale dotiahli sme to do zlatého setu. Baráž sa hrá na dva zápasy a preto ešte nie je rozhodnuté. Chceli sme v Jablonci uhrať viac ako predtým v úvodných zápasoch baráže, ale aj keď sa to nepodarilo, je pred nami odveta. Z hráčok cítiť, že si veria, že by sa to mohlo podariť. Oni paradoxne obrovský tlak, ktorý mali po odchode trénera, zvládli perfektne a to treba rešpektovať. Ukázali silu družstva, ale teraz musíme my ukázať svoju," pokračoval Rojko, ktorý oproti zápasu v Jablonci nemenil dvanásťčlennú nomináciu.

Pre slovenské volejbalistky by mohla hrať úlohu domáca palubovka. "Hrali sme doma lepšie aj slabšie zápasy. V prvom rade musí fungovať klíma, aby hráčky išli do zápasu s tým, že idú vyhrať a nie ho iba odohrať. Je už 4. októbra, čo je veľmi neskorý termín na reprezentáciu, ale na hráčkach nevidno, že by to niekto vzdal. Bojujeme až do konca," dodal kouč slovenského tímu a pridal recept na úspech. "Musíme ísť na hranicu rizika. Je to posledný zápas reprezentačnej sezóny a treba dať do neho všetko čo sa za štyri mesiace spoločnej práce nahromadilo. Hlavne sa nesmieme báť, musíme hrať odvážne a keď chceme bojovať o postup, tak musíme vyhrať zápas za tri body. To znamená dobrý výkon a nastavenie sa v hlavách. Myslím, že veľa ovplyvní úvod zápasu, aby sme si uverili, že na ne máme," uzavrel Rojko.

Stretnutie, ktoré od 17.00 h odvysiela naživo aj RTVS na Dvojke, rozhoduje bulharsko-maďarská dvojica Ilian Georgiev a Peter Szabó.

LIGA MAJSTROV: Nitrianski hokejisti utŕžili vo Vítkoviciach debakel