Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2019

Výbor ministrov RE umožnil EÚ získať štatút pozorovateľa v GRECOVýbor ministrov Rady Európy (RE), politický orgán, v ktorom má zastúpenie všetkých 47 členských štátov tejto paneurópskej organizácie, schválil v stredu požiadavku Európskej únie ...Zdieľať
Foto: TASR/AP
Brusel/Štrasburg 10. júla (TASR) - Výbor ministrov Rady Európy (RE), politický orgán, v ktorom má zastúpenie všetkých 47 členských štátov tejto paneurópskej organizácie, schválil v stredu požiadavku Európskej únie stať sa pozorovateľom v Skupine štátov proti korupcii (GRECO).


Skupina štátov proti korupcii ako orgán Rady Európy vznikla v roku 1999 so zámerom dohliadať na dodržiavanie protikorupčných štandardov organizácie jej členskými štátmi. Jej cieľom je zlepšiť schopnosť členských krajín RE bojovať proti korupcii monitorovaním ich dodržiavania protikorupčných noriem. GRECO pomáha krajinám identifikovať nedostatky v národných protikorupčných politikách, čo má podnietiť potrebné legislatívne, inštitucionálne a praktické reformy. Do skupiny GRECO patria okrem 47 členských štátov Rady Európy aj Bielorusko a Spojené štáty americké.

Generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland privítal rozhodnutie Výboru ministrov a v správe pre médiá uviedol, že ide o ďalší príklad dobrej spolupráce medzi Európskou úniou a Radou Európy. "Spolupracujúc pri ochrane právneho štátu a prevencii proti korupcii, naše kroky budú oveľa účinnejšie a budú mať väčší vplyv," opísal situáciu Jagland.

Podľa slov prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa účasť EÚ ako pozorovateľa v skupine GRECO ešte viac zblíži Úniu a Radu Európy a podporí ich spoločné úsilie o posilnenie právneho štátu a boj proti korupcii v Európe. "Je vhodné, že sa tak stalo v roku, v ktorom GRECO oslavuje svoje 20. výročie," skonštatoval Timmermans.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kvôli pokusu o prevrat odsúdili v Turecku na doživotie 33 ľudí
<< predchádzajúci článok
VOČI MESTU KOŠICE SA ZAČALO EXEKUČNÉ KONANIE

Výbor ministrov RE umožnil EÚ získať štatút pozorovateľa v GRECO - diskusné fórum čitateľov