Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. júla 2019

Tusk vyzval Arménsko a Azerbajdžan, aby ukončili konflikt v KarabachuPredseda Európskej rady Donald Tusk, archívna snímka.Zdieľať
Predseda Európskej rady Donald Tusk, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Jerevan 10. júla (TASR) - Predseda Európskej rady (ER) Donald Tusk vyzval v stredu predstaviteľov Arménska, aby ukončili desaťročia trvajúci konflikt o oblasť Náhorného Karabachu s Azerbajdžanom. Informovala o tom agentúra DPA.


"Tento konflikt nemá vojenské riešenie a vyžaduje si politickú dohodu, ktorá bude v súlade s medzinárodným právom a princípmi," vyhlásil Tusk počas návštevy Jerevanu a dodal, že EÚ je znepokojená nedávnymi stratami na životoch a "radikálnou rétorikou".

Predseda ER, ktorý je momentálne v rámci programu Východného Partnerstva na ceste po postsovietskych republikách, ďalej obe strany vyzval, aby "sa umiernili a obnovili atmosféru, ktorá bude konštruktívna pre mier a rokovania".

Tusk počas nedávneho stretnutia s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alievom zdôraznil, že Únia aj naďalej podporuje územnú celistvosť Azerbajdžanu.

Náhorný Karabach, ktorý je medzinárodne uznaný ako súčasť Azerbajdžanu, je už takmer tri desaťročia pod kontrolou miestnych arménskych separatistov.

Vojna o Náhorný Karabach z rokov 1988 až 1994 si vyžiadala najmenej 30.000 obetí na životoch. Skončila sa víťazstvom arménskych separatistov a založením Republiky Arcach, ktorú však uznali len separatistické republiky Abcházsko, Južné Osetsko a Podnestersko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
VOČI MESTU KOŠICE SA ZAČALO EXEKUČNÉ KONANIE
<< predchádzajúci článok
Zmyslov plné hry pomáhajú rozvoju dieťaťa, tvrdí výtvarníčka

Tusk vyzval Arménsko a Azerbajdžan, aby ukončili konflikt v Karabachu - diskusné fórum čitateľov