Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

22. februára 2021

Vychádza výber z detskej tvorby Mariána VarguTvorba Vargu prináša nečakané a vzácne prekvapenia aj po jeho odchode.Zdieľať
Vychádza výber z detskej tvorby Mariána Vargu

Pod názvom O chlapcovi, ktorý krotil čertov a našiel krásu vychádza v notovom zápise aj na nahrávke výber z detskej tvorby Mariána Vargu, určený nielen deťom.


Tvorba Vargu prináša nečakané a vzácne prekvapenia aj po jeho odchode. Novoobjavené klavírne skladby z jeho raného obdobia, keď bol žiakom ĽŠU a zároveň navštevoval hodiny kompozície u profesora Jána Cikkera, teraz vďaka Spoločnosti Mariána Vargu vychádzajú vo forme veľkorozmernej plnofarebnej publikácie, ktorá obsahuje takmer 20 skladbičiek v notovom zápise. Obohatená je o príbehy a spomienky hudobníkových priateľov a originálne ilustrácie. Jej súčasťou je download kód na stiahnutie nahrávky všetkých skladieb v interpretácii popredného klaviristu Ivana Šillera, respektíve nahrávka na CD.

Spoločnosť Mariána Vargu predstavuje umelca aj formou originálneho životopisu od Mariana Jaslovského, cez príbeh Daniela Heviera, ale najmä prostredníctvom vzácnych autentických spomienok samotného Vargu a jeho bývalých spolužiakov a priateľov Danky Chovanovej-Belicovej, Vladimíra Bokesa a Tomáša Berku, v ktorých približujú okolnosti vzniku týchto skladieb v rokoch 1959 - 63.

Šiller mal príležitosť odohrať toto dielo už viackrát aj naživo, napríklad na festivale Konvergencie v septembri aj počas vianočného koncertu koncom roka 2020. „Tak ma tá hudba nadchla, že som si povedal, že ju budem hrávať na koncertoch. Marián komponoval tie skladby ako 12- až 14-ročný a hneď siahal po netradičných technikách. Evidentný je tam vplyv Bartóka, Stravinského, Haydna. Keď som ich začal študovať, zistil som, že vôbec neznejú ako skladby 12-ročného alebo 14-ročného chlapca. Keď má tínedžer takýto vyjadrovací jazyk a toľko napočúvaného, tak ho to veľmi ovplyvní,“ podotkol Šiller v relácii RTVS Umenie, ktorá vznikla pri tejto príležitosti.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Natália Hatalová predstavuje novinku Chcem
<< predchádzajúci článok
Spevácky zbor Lúčnica nahral diela A. Albrechta a P. Martinčeka

Vychádza výber z detskej tvorby Mariána Vargu - diskusné fórum čitateľov